Agencija Moody's objavila je da bi mogla podići kreditni rejting Hrvatske u investicijsku kategoriju nakon preporuke EU-a o ulasku u eurozonu. Važeći rejting Hrvatske 'Ba1' signalizira ulagačima da agencija kupnju državnih obveznica Hrvatske smatra špekulativnim ulaganjem. Moody's je u petak izvijestio da će ga podići za dvije razine, na 'Baa2', u investicijsku kategoriju.
Rejting će biti podignut nakon analize koja bi agenciji trebala omogućiti da procijeni hoće li postupak formalizacije članstva Hrvatske u zakonima EU-a biti završen sredinom srpnja, kao što se trenutno očekuje, stoji u priopćenju objavljenom u petak.
"Objava Moody'sa je izvan njegove redovne najave, izuzetno je pozitivna, da u slučaju potvrde na Vijeću ministara financija praktički već taj tjedan dižu kreditni rejting, i prema Moody'su bio bi to najveći povijesni rejting. Dvije stepenice unutar investicijske zone. Dolazi kao šlag na tortu svega onoga kao što smo kao Vlada najavljivali, a to je povratak Hrvatske u sigurnu zonu investicijskog rejtinga. To je i prvi pokazatelj i efekt formalnog članstva u eurozoni", kazao je ministar financija Zdravko Marić.
"Sad smo i dalje u krizi i potencijalnih prijetnji koje bi mogle imati negativne utjecaje na BDP. Članstvo u eurozoni ima svoje pozitivne efekte", dodao je.
"Čuo sam se s premijerom, apsolutna je podrška čelnika i ministara financija. Ovo nije pozitivna vijest za Hrvatsku, već i za eurozonu. Bili mali ili veliki takva jedna pozitivna vijest ima pozitivne reperkusije za puno veće zemlje u Europskoj uniji", dodao je.
"Cijenim doprinos analitičara koji upozoravaju. Uvijek smo govorili da sigurno trebamo učiniti da se ublaže inflatorni pritisci. Jednako je važno i osigurati opskrbu. Treći element je gospodarska aktivnost, i ne daj Bože da ona uspori. Mi ne vidimo to. Mi nismo izdvojeni otok. Kada vidimo signale iz gospodarski jačih zemalja, pažljivo to pratimo i shvaćamo", kazao je Marić.
Moody's je signalizirao podizanje rejtinga nakon što je Vijeće EU-a za financijsku i monetarnu politiku 17. lipnja preporučilo ulazak Hrvatske u eurozonu početkom iduće godine, a čelnici EU-a usvojili preporuku na samitu održanom 23. i 24. lipnja.
Hrvatska bi trebala ući u eurozonu početkom iduće godine.
Fiskalna snaga
Usvajanje euro imalo bi značajne pozitivne implikacije po kreditni profil Hrvatske, a u prvom bi redu svelo udio javnog duga denominiranog u inozemnoj valuti sa 70 posto na nulu, ističe Moody's.
"To bi pak značajno poboljšalo našu ocjenu vladine fiskalne snage, ključnog faktora pri ocjenjivanju, budući da bi eliminiralo rizik povećanja duga iskazanog udjelom u BDP-u u slučaju pada vrijednosti valute, a značajno bi smanjilo i rizike u zaduživanju", dodaje agencija.
Iako je hrvatsko gospodarstvo već u velikoj mjeri integrirano u gospodarstvo eurozone, a tečaj kune vezan za euro, ulazak u eurozonu donio bi dodatne prednosti smanjenih transakcijskih troškova i eliminacije preostalih deviznih rizika u transakcijama s eurozonom, ocjenjuju.
To će vjerojatno dodatno potaknuti ekonomsku integraciju i izravna inozemna ulaganja u Hrvatsku i poduprijeti potencijal rasta na dulji rok. Usvajanje eura smanjit će i devizne rizike za bankovni sektor i pozitivno utjecati na Moody'sovu ocjenu likvidnosti države i ranjivosti na vanjske rizike.
Moody's pozitivno ocjenjuje i hrvatske institucije, podsjećajući da je Hrvatska u 'čekaonici za euro' provela samo dvije godine.
Zato najavljuju da će nakon analize "podići rejting Hrvatske za dvije razine, na 'Baa2', ako članstvo (...) u eurozoni bude formalno potvrđeno i kodificirano zakonom EU-a".
Bravo ministre. Nije ni čudo sto vas dio oporbe želi smijeniti. Uspješna Hrvatska je njima noćna mora. Jos jednom Bravo i hrvatskom narodu na skorašnjoj potpunoj integraciji u EU