Hrvatska najprije treba odgovoriti na srpsku protutužbu za genocid, a tek onda dalje razgovarati o političkim mogućnostima i eventualnom povlačenju tužbe. U protivnom, moglo bi se to u nekim krugovima protumačiti da Hrvatska priznaje srpsku tvrdnju da je Domovinski rat bio genocidnog karaktera, izjavio je jučer za Večernji list profesor Marijan Damaška, svjetski poznati stručnjak za usporedno pravo na Sveučilištu Yale, savjetnik premijerke Jadranke Kosor za odnose s međunarodnim sudovima i zastupnik RH u tužbi protiv Srbije zbog genocida.
Rok za podnošenje odgovora na srpsku protutužbu je kraj prosinca. Za Večernji list prof. Damaška otkriva da se pisanje protutužbe bliži kraju, a kao savjetnik hrvatske premijerke drži da on nije kompetentan za političke odluke, kakvom smatra nagodbu o tužbi jer je to u domeni Vlade RH.
Politička odluka
Pitanje nagodbe, odnosno povlačenja tužbi uoči svog posjeta Hrvatskoj ponovno je pokrenuo predsjednik Srbije Boris Tadić, koji je izjavio kako i EU podržava povlačenje tužbi. – Radimo punom parom i potkraj studenoga dolazim iz Amerike u Zagreb, gdje ćemo dogovoriti završne detalje. Zasad ne komentiram izglede za uspjeh hrvatske tužbe.
Protivim se stvaranju optimistične atmosfere koja može dovesti do teških razočaranje. To ne znači, međutim, da će dokaz da je Srbija počinila genocid biti lagan. Postoji, naime, znatan raskorak između pravnog i laičkog pojma genocida. Po laičkom shvaćanju, postoji, na primjer, genocid bude li ubijen velik broj osoba neke etničke grupe. No, s pravnog stanovišta to nije dovoljno. Treba još dokazati namjeru počinitelja da se ubojstvima uništi ta etnička grupa na tom području.
Pred hrvatskim timom je, teška zadaća, no siguran sam da ćemo učiniti sve što je u našoj mogućnosti da se ta zadaća uspješno izvrši – kazao nam je profesor Damaška. U dokumentima za pisanje odgovora na srbijansku protutužbu brojne su potresne činjenice o stradanjima u Vukovaru i cijeloj Hrvatskoj, a prof. Damaška naglašava da srpska strana u tužbi traži i ukidanje blagdana Domovinske zahvalnosti kojim se obilježava uspjeh vojno-redarstvene operacije Oluja. – Zbog hrvatske prošlosti, ali još više njene budućnosti i mladih generacija koje imaju pravo znati istinu, ne smijemo dopustiti da se Domovinski rat proglašava genocidnim, da se miješaju etničko čišćenje i genocid i da se sve strahote rata zaborave – zaključio je prof. Damaška.
Nije na dnevnom redu
Uoči dolaska B. Tadića hrvatski predsjednik Ivo Josipović za novosadski ke list Dnevnik izjavio da povlačenje međusobnih tužbi za genocid Hrvatske i Srbije nije na dnevnom redu posjeta. Josipović je rekao da pitanje povlačenja tih tužbi trebaju rješavati dvije vlade, ali je dodao kako one opterećuju odnose dviju zemalja. - Hrvatska i Srbija započele su proces pune normalizacije i rješavanja brojnih problema. Na dobrom smo putu. Ova generacija političara mora ih riješiti. Tužba je tu, za nju postoje razlozi, ako oni nestanu, Vlada će odlučiti ima li smisla dalje voditi postrupak - rekao je Josipović jučer u Splitu.
10:58h kurcula....pa kad već pitaš, njih dvojica su ti se slikali u jednom takvom kraju gdje su svi Hrvati pobijeni ili protjerani ! PS: na koji ti kraj misliš kad naglašavaš kak su Srbi bili 30 % nekad i negdje !?