Kolumna

Možda ćemo se ovaj put izvući, ali kreditori će doći po svoje

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
22.01.2016., Zagreb - Vlada Tihomira Oreskovica dobila je povjerenje 83 zastupnika u Hrvatskom saboru. Pet zastupnika bilo je suzdrzano, a protiv 61 zastupnik. Potom je uslijedila prisega svih clanova Vlade. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
Foto: HPB
Moje financije
15.07.2016.
u 21:42
Dobre brojke nisu novost, ali ulagači ne vjeruju Vladi da će stati trošiti više nego što ima
Pogledaj originalni članak

Prognozirati što će bonitetna kuća Standard&Poor’s popodne odlučiti o hrvatskom kreditnom rejtingu bilo bi ravno gledanju u kristalnu kuglu, ali dobri gospodarski pokazatelji Hrvatske te činjenica da je unatoč političkoj nestabilnosti zadržana kontrola nad javnim financijama slamka su spasa od zarona u veće kamatne stope i potpuno neizvjesnu financijsku situaciju. Ako je procjenjivati po reakcijama na tržištu kapitala, čiji je zadatak predvidjeti što bi se moglo dogoditi, S&P bi mogao progledati Hrvatskoj kroz prste.

Nije bilo nikakvih skokova u cijeni duga niti je tržište reagiralo kroz veće volumene trgovanja obveznicom. Upravo suprotno, hrvatska obveznica ima stabilan prinos već mjesec dana. Baš se uoči ocjene rejtinga Hrvatska narodna banka odlučila podići prognozu rasta BDP-a na visokih 2,3 posto iako je u procjenama uvijek bila konzervativna.

To se može shvatiti kao posljednji pokušaj spasa rejtinga ili pak kao znak da iz bonitetne kuće stižu umirujuće vijesti. Dobri gospodarski pokazatelji nisu novost i nepoznanica kreditorima; oni su ih uzimali u obzir i nedavno kada su tražili kamatu veću od pet posto za zaduženje Hrvatske jer ne vjeruju Vladi i ne znaju kako će provoditi svoje politike i hoće li se ponovno zauzeti politika fiskalne neodgovornosti koja vodi u ubrzani rast javnog duga. Postoje i konstrukcije po kojima bi se Hrvatskoj mogao srušiti rejting danas, da bi se u siječnju već vratio na staro ako nova Vlada donese mjere kojima bi racionalizirala državni aparat i konačno pokrenula reforme. Ipak, čak i da zadržimo kreditni rejting ovaj put, nitko to ne smije doživjeti kao pobjedu, već samo izbjegavanje jednog od brojnih mačeva koji nam vise iznad glave. Pred Hrvatskom su financijski vrlo izazovne godine i treba refinancirati više od 80 milijardi kuna uz kamatnu stopu koja je jedna od najviših u Europi.

Takva kombinacija utjecaja vrti nas u spiralu iz koje je teško izaći, a u kojoj je stalna samo prijetnja da će taj rejting u jednom trenutku pasti.

>> Slučaj sa švicarcem mogao bi nas koštati povećanja javnog duga i pada rejtinga

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.