PODUZETNICI: IDEMO NA USTAVNI SUD

Može li država ovršiti privatnu imovinu za dugove propalih tvrtki?

Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Ministar financija Marko Primorac
Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL
Ministar Marko Primorac dao je izjavu za medije nakon sjednice Vlade
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
Marko Primorac
Foto: Neva Zganec/PIXSELL
Zagreb: Marko Primorac predstavio nagradno natjecanje "Bez računa se ne računa" i elektroničke usluge Porezne uprave
31.12.2024.
u 17:15
Iz Porezne nalašavaju kako se ne radi o uvođenju nove odgovornosti, već o preciziranju postojeće odgovornosti koja se i prema sadašnjim odredbama provodi samo iznimno i u taksativno navedenim slučajevima.
Pogledaj originalni članak

Izmjena Općeg poreznog zakona digla je na noge poduzetničku scenu tek kad su nove zakonske odredbe objavljene u službenom glasilu, a oni su ih protumačili kao udar na vlasnike privatnih tvrtki koji će svojom imovinom odgovarati za porezne obveze njihove tvrtke. Novost je da se odgovornost za porezne obaveze tvrtke prenosi na 'članove društva', odnosno vlasnike u slučaju da tvrtka ne podnese zakonom propisane mjesečne i godišnje porezne prijave. Zakon je prošao uobičajenu proceduru donošenja i postupak javnog savjetovanja, ali nitko od zainteresiranih nije imao primjedbi na predložene zakonske promjene. Glas poduzetnika stoga upire prstom u Ministarstvo financija, ali i u etablirane poduzetničke udruge Gospodarsku komoru i HUP jer nisu reagirali, te najavljuju da će zakon rušiti na Ustavnom sudu. U ponedjeljak se oglasila Porezna uprava koja veli da nije točno da se uvodi "osobna odgovornost svih članova društava kapitala za porezne obveze".

– Solidarno odgovaranje implicira da porezno tijelo određuje od koga će i u kojoj visini naplatiti porezni dug, ali uvažavajući odredbe o dokaznom postupku, utvrđivanju odgovornosti i dobroj vjeri. Dakle, i dalje je moguće da će porezno tijelo naplatiti porezni dug od samog poreznog obveznika ako utvrdi da je jedino on odgovoran za nepodnošenje poreznih prijava nakon svih navedenih inicijativa poreznih tijela. Pritom se ne pokreće postupak protiv članova društva ako njima nije utvrđena odgovornost za nepodnošenje poreznih prijava. Stoga nije moguća interpretacija kako će osobna imovina biti ugrožena radi poslovnih poteškoća, istaknuli su u Poreznoj upravi.

Kažu da mali dioničari, imajući u vidu njihov udio u odgovornosti, kao takvi ne mogu odgovarati za nepodnošenja porezne prijave. Porezna uprava također ističe da 'odgovornost članova društva za nepodnošenje propisanih godišnjih izvješća postoji u Općem poreznom zakonu još od 2012. godine, a posljednjim izmjenama taksativno je dodano da se obaveza odnosi na mjesečna i godišnja izvješta.

Kad su predlagali tu zakonsku promjenu, Ministarstvo financija navelo je da se porezni sustav temelji na načelu samooporezivanja, odnosno na obvezi podnošenja poreznih prijava kojima porezni obveznici samostalno utvrđuju porezne obveze. Primjenom načela samooporezivanja porezni obveznici izravno sudjeluju u utvrđivanju svojih poreznih obveza, navelo je Ministarstvo financija i dodalo kako u praksi porezni obveznici često ne podnose porezne prijave. Navedene izmjene nužne su zato što poreznim obveznicima koji ne podnose propisane mjesečne ili godišnje porezne prijave, nakon što prestanu postojati brisanjem iz sudskog registra, neće moći biti utvrđen ni naplaćen manje obračunati porez, istaknuli su u Ministarstvu financija prilikom predlagnja zakona.

Mali poduzetnici skočili su na noge jer se boje da će im država sjedati na privatnu imovinu za porezne obaveze poduzeća, a posebno su istaknuli da postoje i manjinski vlasnici tvrtki koji nisu u poziciji da kontroliraju postupke uprave. Jučer su u Poreznoj upravi dodali kako 'odgovornost članova​​​ društva ne nastaje sama po sebi, automatski i nije moguća interpretacija kako će osobna imovina biti ugrožena radi poslovnih poteškoća'.

Poznato je da vlasnici obrta odgovaraju cjelokupnom privatnom imovinom za poslovanje, pa onda i gubitke obrta, dok je imovina vlasnika poduzeća oslobođena takve odgovornosti. Poduzeće odgovara za dugove i obaveze do vrijednosti imovine poduzeća. Javna je tajna da se u Hrvatskoj zatvaraju prezadužena poduzeća i otvaraju nova, a da nitko od vlasnika ne odgovara za takvo ponašanje. Poduzetnici okupljeni oko Glasa poduzetnika, uglavnom mali poduzetnici, novo zakonsko rješenje tumače kao udar države na njihove slobode, a neki spominju da će zatvarati tvrtke i iznositi kapital u inozemstvo.

– Investitore i poduzetnike koje nismo otjerali korumpiranim i neefikasnim sudstvom, poteškoćama u naplati potraživanja i provedbi zakona, sada ćemo definitivno otjerati ovim zakonom kojim njihovu privatnu imovinu stavljamo na bubanj da bi se država naplatila – rekao je potpredsjednik udruge Glasa poduzetnika Bruno Samardžić. Vodstvo te udruge najavljuje podizanje tužbe Ustavnom sudu, a reagirala je politička stranka Fokus.

Gabrijel Deak, predsjednik stranke Fokus, kaže da je uvođenje jamčenja osobnom imovinom za vlasnike društva kapitala presedan kojim se ponovno napada poduzetnike jer se time u rizik dovodi i onaj dio njihove privatne imovine koji nema veze s poslovanjem poduzeća. Iz Porezne nalašavaju kako se ne radi o uvođenju nove odgovornosti već o preciziranju postojeće odgovornosti koja se i prema sadašnjim odredbama provodi samo iznimno i u taksativno navedenim slučajevima.

FOTO Ovo su najbogatiji poduzetnici u regiji, njih šest je iz Hrvatske, evo koliko su 'teški'

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Tvrtka Infobip otvorila novi ured u Rijeci
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Silvio i Robert Kutić
Foto: antonio ahel
Beograd: Promocija druge knjige osnivača i predsjednika Delta Holdinga Miroslava Miškovića "Tajni zanat"
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
Rovinj: Weekend Media Festival, panel Telekomunikacije - Novi poslovni modeli
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Predstavljanje 30. izdanja teniskog ATP turnira u Umagu
Foto: Emica Elevdji/PIXSELL
storyeditor/2023-12-06/vujnovac.jpg
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Split: Emil Tedeschi, osnivač i vlasnik Atlantic Grupe

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 21

ŠS
Štap sa glavom
17:29 31.12.2024.

Tvrtka kao pravna osoba posluje sa jednim zaposlenim koji je ujedno i vlasnik tvrtke. Raznim makinacijama izvlači novac iz tvrtke, ne plaća dobavljačima i slično. Novac koji u stvari pripada drugima stavlja na svoj privatni račun i kada dođe do propasti tvrtke on se buni što mu netko dira u nepripadajuću imovinu. Neka mi netko objasni tu logiku.

DO
DocSlav
18:21 31.12.2024.

Pa da su pošteni (poduzetnici), ništa im to ne bi smetalo. To je problem samo lopinama, mutikašama, peračima novca i sličnim "poduzetnicima"...

BU
burza
17:41 31.12.2024.

Mali covjek ako ne placa racune dode ovrha uzmu mu i stan a ovi upropaste poduzece ljudi ostanu bez posla i oni bi iz tih malvezacija htjeli otici neokrznjeni nemoze