'trupe su vrlo zabrinute'

Može li Putin natjerati Bjelorusiju u rat? Ima puno utjecaja, ali pred Lukašenkom je više problema

Foto: BelTA/REUTERS
Belarusian President Lukashenko inspects military exercises in the Mogilev region
Foto: BelTA/REUTERS
Joint military exercises of Russia and Belarus in the Mogilev region
Foto: BelTA/REUTERS
Belarusian President Lukashenko chairs a meeting in Minsk
Foto: SPUTNIK/REUTERS
Russian President Putin and Belarusian President Lukashenko meet in Sochi
Foto: SPUTNIK/REUTERS
Russian President Putin and Belarusian President Lukashenko meet in Sochi
13.10.2022.
u 13:22
Analitičar ističe kako postoje tri moguća objašnjenja za trenutne vojne vježbe. Prvo je priprema za napad na NATO, drugo je vezivanje ukrajinskih snaga u blizini granice kako bi se spriječilo njihovo raspoređivanje u druga područja, a treće su pripreme za rat u Ukrajini.
Pogledaj originalni članak

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko pažljivo je balansirao tijekom rata u Ukrajini. Dana 24. veljače, ruske trupe, koje su se nagomilale na bjeloruskom teritoriju, prešle su granicu u Ukrajinu, koristeći njegovu zemlju kao poprište u najvećoj invaziji na Europu od Drugog svjetskog rata. Ipak, bjeloruski vođa nije se izravno pridružio ratu niti je poslao svoje trupe u borbu, povremeno govoreći da osjeća da se invazija "odužuje".

Sada su sastanci između Lukašenka i ruskog predsjednika Vladimira Putina ponovno pobudili strahove da će on ući u borbu. Lukašenko je rekao da će Bjelorusija i Rusija rasporediti zajedničku vojnu skupinu i da će tisuće ruskih vojnika stići u njegovu zemlju sljedećih dana na vježbe, navodi The Guardian

- Još jednom ističemo da su zadaće regionalne grupe snaga isključivo obrambene prirode. I sve aktivnosti koje se provode u ovom trenutku usmjerene su na pružanje dovoljnog odgovora na akcije u blizini naših granica - rekao je bjeloruski ministar obrane Viktor Khrenin u utorak.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski oglasio je uzbunu tijekom sastanka G7 u utorak, predlažući slanje mirovnih snaga UN-a na granicu između Ukrajine i Bjelorusije kako bi spriječili Lukašenka da pokrene "provokaciju". Unatoč znakovima upozorenja, postoji velika sumnja da je Lukašenko spreman ubaciti vlastite snage u rat koji Rusija gubi u Ukrajini, čak i ako je pod pritiskom Putina.

- Naravno da Putin ima puno utjecaja, ali on ne može natjerati Lukašenka da počini političko samoubojstvo. Zbog toga mislim da će se Lukašenko definitivno pokušati oduprijeti svakom guranju u rat. S druge strane, ne mogu se kladiti da će zauvijek biti uspješan u tome. Postoje načini na koje Rusija može djelovati koji bi isprovocirali Bjelorusiju na borbu - rekao je Artyom Shraibman, bjeloruski politički analitičar. 

Izuzev slanja svojih trupa u bitku, Lukašenko bi mogao dopustiti da se ruske trupe rasporede na bjeloruskim granicama kako bi se razvukla ukrajinska obrana ili bi eventualno dopustio Rusiji da koristi Bjelorusiju kao poligon za neke od desetaka tisuća Rusa mobiliziranih za rat.

Prema Bjeloruskom projektu Hajun, aktivističkoj promatračkoj skupini, zajedničke vježbe bi se mogle održati u blizini nekoliko općinskih zgrada u gradu Yelsk, samo 17 kilometara od ukrajinske granice. Mještanima je rečeno da ne snimaju novu kolonu oklopnih vozila koja je trebala stići u srijedu, izvijestila je organizacija.

Konrad Muzyka, neovisni analitičar i direktor Rochan Consultinga, napisao je da malo organizacija prati stanje bjeloruske vojske jer su njihove oružane snage "relativno slabe". Kako navodi, vojska bi morala mobilizirati 20.000 ljudi kako bi postigla punu snagu. Također, bilo bi dovoljno vremena za strateško upozorenje ako Bjelorusija počne mobilizirati i pomicati svoje trupe prema granici.

Analitičar ističe kako postoje tri moguća objašnjenja za trenutne vojne vježbe. Prvo je priprema za napad na NATO, drugo je vezivanje ukrajinskih snaga u blizini granice kako bi se spriječilo njihovo raspoređivanje u druga područja, a treće su pripreme za rat u Ukrajini

Pojedini videozapisi pokazuju da se, umjesto da Rusija premješta teško naoružanje u Bjelorusiju u pripremi za napad na Ukrajinu, događa upravo suprotno - Bjelorusija šalje tenkove, streljivo i kamione iz svojih skladišta u Rusiju. Bjeloruski projekt Hajun objavio je video osam tenkova T-72A koji se transportiraju iz Minska prema Rusiji i rekao je da su svjedoci vidjeli 15-30 tenkova i najmanje 28 kamiona Ural.

Franak Viačorka, viši savjetnik bjeloruske oporbene čelnice Sviatlane Tsikhanowskaye, rekao je da ne vjeruje da će bjeloruske trupe aktivno sudjelovati u ratu u Ukrajini.

- Čisto sumnjam, nemamo nikakve naznake. Zapravo, naprotiv, vojni čelnici pokušavaju umiriti trupe govoreći da neće biti upleteni u rat jer su trupe vrlo zabrinute videći uspjeh Ukrajinaca. Nitko se ne želi boriti za Putina - istaknuo je pa rekao da bjeloruska vojska nema kapacitet za borbu u Ukrajini.

- Nemamo trupe niti vojnu opremu. Sve što se moglo upotrijebiti već je stavljeno u funkciju. Malo je vojnika spremnih za borbu, do 7 tisuća, i nisu spremni za jurišnu operaciju - dodaje. Ipak, veća pitanja mogu biti politička. Nakon što je preživio prosvjedni pokret 2020. godine, Lukašenko neće htjeti dalje riskirati svoju poziciju zbog rata koji je, prema neslužbenim anketama, krajnje nepopularan u Bjelorusiji.

- On ne želi biti uvučen u rat zbog tolikih rizika koje mu to može stvoriti - rekao je Shraibman, ističući da je anketa pokazala da manje od 10 posto Bjelorusa podupire izravno sudjelovanje u ratu u Ukrajini. S Rusijom koja se sada povlači, pridruživanje ratu moglo bi njegovu sudbinu vezati za invaziju koja će vjerojatno završiti neuspjehom.

- Autoritarci nisu baš dobri u preživljavanju vojnih poraza - ustvrdio je.

VIDEO Stanovnici Kijeva nakon raketiranja: 'Umiru civili, sve zbog hira jednog idiota koji vodi Rusiju'

Tijek događaja u Ukrajini pratite OVDJE.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar Cantor
Cantor
14:14 13.10.2022.

Lukašenko je oportunist koji samo pokušava ostati na vlasti što duže. Takvo što bi napravio samo ako bi mu netko držao nagant na potiljku...

DU
Deleted user
14:03 13.10.2022.

Nemam mogućnost komentara na ovaj suludi text, što ga prenosi VL, paa... "Ovi uređaji troše najviše struje kada su pod naponom, a nisu upaljeni" (cafe. hr). Kaže, tv vam u stend bay troši 1.400 kw godišnje, kuhalo za vodu 3oo w na sat itd... Ovi su maximalno ludi. Ne otvarajte poveznicu, samo će vas naljutiti.

OP
Ovaj_put
14:03 13.10.2022.

Washington namjerno nastavlja napuhivati ​​sukob u Ukrajini, pretvarajući situaciju "iz bureta baruta u nuklearni reaktor", piše Global Times. Upravo je to politika koju Washington obično vodi: provocirati do krajnjih granica, a zatim prebaciti odgovornost na drugu stranu ako se napeta situacija pretvori u ozbiljnu krizu, piše list.