NOVA STARA STRANKA

Može li SAD dobiti relevantnu treću stranku?

Foto: Modern Whig Party
majica
Foto: Modern Whig Party
sova
Foto: paulmckain.org
Paul McKain
16.12.2009.
u 17:09
Prema anketama, više od trećine Amerikanaca nezadovoljno je političkim "duopolom" republikanaca i demokrata. Upravo na to računaju obnovitelji stare stranke "whigova", koji se nadaju da će popuniti tu prazninu
Pogledaj originalni članak

Na američkoj političkoj sceni aktivno je, ovisno o kriterijima uvrštenja, između 16 i 20 stranaka, ali samo su dvije relevantne – demokrati i republikanci. Predsjednik SAD-a dolazi iz jedne od te dvije stranke, a malo koji treći kandidat na predsjedničkim izborima može računati na to da će preći onaj prag od 5 posto glasova koji je potreban da bi se iz državnog proračuna refundirali troškovi njegove predsjedničke kampanje. No, mnogi Amerikanci smatraju da demokratsko-republikanska klackalica između stranke desnog centra i lijevog centra šteti Americi i čini politički dijalog okoštalim, potiče klijentelizam, lobiranje i korupciju te bi političku scenu trebalo malo "razmrdati".

Kako se nijedna od postojećih stranaka nije uspjela nametnuti kao "treće rješenje", brojni američki vojnici u Iraku i Afganistanu, razočarani neslogom i okoštalošću republikanaca i demokrata, odlučili su krenuti ni od čega i početkom 2008. utemeljili su novu stranku, za koju po povratku iz rata pokušavaju pridobiti i što više civila. Doduše, ne baš novu stranku, jer su za ime te "treće opcije" odabrali whigove, nekadašnju stranku koja je u prvoj polovici 19. stoljeća dala više predsjednika prije nego što se raspala zbog kontroverzi oko ropstva i njegova ukidanja.

Modern Whig Party smatra se nasljednicom starih whigova, osnovanih 1834. s ciljem suprotstavljanja sve većem jačanju predsjedničkih moći tijekom mandata Andrewa Jacksona. (Zbog toga su preuzeli ime britanske antirojalističke stranke iz 17. stoljeća, koja se protivila krunidbi Jakova II.) Iz njihovih redova u Bijelu kuću su ušli William Henry Harrison, John Tyler, Zachary Taylor i Millard Fillmore. No, 1856. stranka se podijelila zbog pitanja ropstva i mnogi članovi poput Abrahama Lincolna napustili su je i prešli u novoosnovanu republikansku stranku. Tavoreći u irelevantnosti, stara stranka konačno se ugasila nakon 1884., kad je održana posljednja nacionalna konvencija u Baltimoreu. (Posljednji neuspjeli pokušaj obnove bio je početkom sedamdesetih.)

"Moderni whigovi" su od starih preuzeli simbol – sovu (demokratima je simbol magarac, a republikancima slon), i stranačke boje (prljavoplava i žuta). Današnji whigovi zalažu se za političku platformu fiskalne odgovornosti (nekadašnje republikanske odlike koja je nestala s Reaganom i Bushom mlađim i njihovim nabijanjima deficita), energetske neovisnosti (jer je vojnicima dosadilo po kojekakvim pustarama krvariti za naftu), obrazovanja, poštivanja prava pojedinih saveznih država, odvojenost crkve i države i podršku veteranima. Sebe opisuju kao "republikansku glavu s demokratskim srcem".

A koliko takva centristička politika može biti uspješma? Analitičari smatraju moderne whigove najbržerastućom političkom opcijom u SAD-u. Doduše, njihove brojke od 30.000 članova su dvojbene, jer u članstvo pribrajaju svakog tko se na njihovoj internetskoj stranici prijavio za elektronički bilten, ali brz rast je neosporan. Ogranci stranke već postoje u 28 država, više od polovice američkih federalnih jedinica, a mali broj kandidata na raznim lokalnim izborima predsjednica stranke Elaine Stevens objašnjava odlukom da se zasad koncentriraju na kvalitetu, a ne kvantitetu svojih kandidata za položaje. Pravi test snage "nove sove" bit će izbori za Kongres 2010., na kojima stranka na Floridi – gdje je zasad najjača – ima trojicu kandidata.

Hoće li njihov brzi rast biti dovoljan da ostvare želje glasača razapetih između republikanske Scile i demokratske Haribde, i već na predsjedničkim izborima 2012. izbace relevantnog trećeg kandidata za najviši položaj u SAD-u, budućnost će pokazati.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Santo_Cavernicolo
Santo_Cavernicolo
19:02 16.12.2009.

hahaha... kakva će to biti \"sredina\" između dvije praktično identične stranke... sjačite Murta i Kurta da uzjaši Mirza...

OB
-obrisani-
19:54 16.12.2009.

Morao sam reagirati na komentar nekog \"Santa...\" ispod jer on oslikava zaglupljenost hrvatske kad je u pitanju politika! Nisu stranke u USA identične nego je uvijek u slučaju dva pola tako da jedan drugom konkurira ali su na istom djelu i mogu samo mjenjati pristup. Dakle ima sukoba ima suradnje i tako u nedogled jer jedan drugog ne mogu isključiti! U slučaju trećeg koji može vidjeti i jednog i drugog onako kako se oni ne vide cijela stvar se mjenja! Kao kad na dvije dimenzije dodate treću! Dakle više nije \"ti ili ja\" već dolazi \"možda ni ti ni ja već ono\" i to tko zna koliko! Hehe! Zato je dobro imati višestranačje i to bukvalno ali i koristiti se tim!

ĐK
đoko_krstaš
19:59 16.12.2009.

koja podvala, pa ne vladaju ni one dvije koje samo slušaju zaovjedi zan se koga hahaha