Kolumna

Može li se i gastarbajtere smatrati imigrantima

Foto: Reuters/PIXSELL
migranti
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
gastarbajteri
Foto: Reuters/PIXSELL
migranti
20.11.2016.
u 15:09
Kada bi se migraciji pristupilo znanstveno, pa i kao fakultetskim predmetom, kada bi se izučilo doba gastarbajterstva, možda bi se našli razumniji odgovori od onih kojima se najavljuju katastrofe
Pogledaj originalni članak

Antropologija migracija je jedan, a Migranti u Europi drugi predmet na sveučilištu u Torinu u školskoj godini 2016./2017. Fenomen migracija treba izučavati kako bi se znalo sučeljavati sa svim problemima vezanim za seobe naroda i pojedinaca. Većina osoba, koje poslije karakteriziramo kao imigrante, prisiljena je napustiti svoj dome. U svijetu su svake minute 24 osobe prisiljene napustiti svoj dom kako bi preživjele.

Svaki dan u svijetu svoj dom napusti 34.000 osoba, odnosno zbog 17 kriznih i ratnih situacija u svijetu, 65,3 milijuna osoba je 2015. postalo migrantima. Od siječnja do listopada 2016. godine u pokušaju dolaska u Europu poginulo je 4899 migranata, od kojih je 3654 izgubilo život u Sredozemnom moru, prema Trećem izvješću o migrantima načinjenom na osnovi podataka raznih ustanova. U prošloj godini 1,4 milijuna migranata u Europi zatražilo je međunarodnu zaštitu, što je dvostruko više nego 2014.

Dakle, stanje s migrantima poprimilo je neočekivane razmjere, ali to ne znači da treba podizati paniku. Bilo je raznih migracijskih faza. Koncem sedamdesetih, na primjer, počela je migracija oko dva milijuna osoba zbog vijetnamskog rata. Nazvani su „ljudi na čamcima“ jer su bježali u plovilima prema Indoneziji, Filipinima, Singapuru, Hong Kongu. Tada se o toj ljudskoj katastrofi malo pisalo u hrvatskom tisku, kao što se malo pisalo o ekonomskoj emigraciji Hrvata u Njemačku. A znalo se da je više stotina tisuća Hrvata napustilo svoje domove da bi u Njemačkoj postali gastarbajteri. Da, „gosti-radnici“! Mnogi su ostali, a neki su se vratili. Sada se oko migrantske krize diže velika buka, veća od stvarnog problema, jer ima političara koji si puhanjem u vatru žele osigurati mjesto u nekom parlamentu. Većina tih političara ne predlaže rješenja, već galamom i podizanjem zidova plaše svoje sugrađane, koji im, pak, svojim glasom jamče sigurnu plaću u parlamentu. Kada bi se migraciji pristupilo znanstveno, pa i kao fakultetskim predmetom, kada bi se izučilo doba gastarbajterstva, možda bi se našli razumniji odgovori od onih kojima se najavljuju katastrofe.

>> Ministri unutarnjih poslova EU-a bez dogovora o imigraciji

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.