njemačka

Može li Steinbrück pobijediti Merkel?

Foto: DPA/Pixsell
Može li Steinbrück pobijediti Merkel?
20.03.2013.
u 17:31
Njemačka treba biti pravednije vođena, kaže čelnik lijeve koalicije koja bi pobijedila da se izbori održavaju sutra
Pogledaj originalni članak

Njemačka u odnosu na druge zemlje Europe danas izgleda kao “Alisa u zemlji čudesa”, kazao je početkom ovoga tjedna kancelarski kandidat njemačke socijaldemokratske partije Peer Steinbrück na predstavljanju programa SPD-a kojim želi preuzeti vlast na saveznim izborima 22. rujna ove godine. Njemačka s jedne strane ima najnižu nezaposlenost od ujedinjenja, a s druge strane ostatak Europe najmnogoljudniju zemlju EU optužuje da svoj gospodarski procvat temelji na patnjama slabijih i izbjegavanju solidarnosti. I doista, stroj njemačkog gospodarstva na krilima jake, izvozno orijentirane industrije, radi kao podmazan. Dok Kinezi rastu, za njemačku ekonomiju nema zime jer sve što proizvedu – sofisticirane strojeve, automobile... za velik novac i u golemim količinama prodaju najmnogoljudnijoj zemlji svijeta.

No njemačka rekordna nezaposlenost uvelike je utemeljena na radu na određeno vrijeme i za minimalac. Stoga je Steinbrück najavio da će njegov prvi potez, ako preuzme vlast, biti uvođenje minimalne satnice koju demokršćanska kancelarka Angela Merkel nije uvela zbog protivljenja koalicijskog partnera iz liberalne stranke FDP-a.

– Njemačka treba biti pravednije vođena. Ako preuzmemo vlast, prvi naš potez u programu za prvih 100 dana bit će zakonsko uređenje najniže plaće, a to je 8,5 eura po satu – kazao je Steinbrück.

Viši porezi bogatima

U mnogim tvrtkama, najviše u bivšoj istočnoj Njemačkoj, radnici po satu zarađuju oko pet eura. Dakle, uz njemački prosječan radni tjedan od 38 sati najniža bi mjesečna plaća bila 1292 eura, dok danas mnogi zarađuju manje od 800 eura, koliko iznosi i socijalna pomoć. Socijaldemokrati i zeleni odbacuju argument liberala da će najniža plaća ugroziti njemačku konkurentnost.

– Ne mislite valjda da će Kinezi manje kupovati njemačke proizvode ako zakonski propišemo najnižu plaću – odgovaraju iz SPD-a i stranke zelenih.

Uz najnižu plaću, druga je središnja točka u programu njemačkih socijaldemokrata povećanje poreza za one koji zarađuju najviše. Porezna stopa za one koji godišnje zarađuju više od 70.000 eura sa sadašnjih 42 posto planira se povećati na 49 posto. SPD planira povećati i porez na kapitalnu dobit poduzeća sa sadašnjih 25 na 32 posto te ponovno uvesti porez na bogatstvo i udvostručiti poreze na nasljedstvo. Prihodi od poreza na nasljedstvo povećat će se sto posto, na 4,4 milijarde eura godišnje. U Steinbrückovu izbornom programu najčešće se spominje riječ “pravednije”, analitičari su izračunali da se spominje čak 150 puta.

– Cilj je stvoriti socijalniju Njemačku i ojačati srednji sloj. Jača pleća moraju nositi veći teret – poručio je Peer Steinbrück. Neki kritiziraju Steinbrücka da bi Njemačku izbacio iz centra i pomaknuo previše ulijevo.

– Zašto se SPD ne bi pomaknuo lijevo od centra. Os naše republike već se preselila malo lijevo. Građani traže zakonsku minimalnu plaću, više novca za obrazovanje i kroćenje financijskog kapitalizma – kazao je Steinbrück.

Iako Njemačka doživljava svoj gospodarski procvat pod konzervativnom vladom Angele Merkel, da su sutra izbori, ankete pokazuju da bi koalicija CDU/CSU i FDP morala prepustiti vlast koaliciji socijaldemokrata i zelenih. Naime, prema posljednjim anketama koalicija demokršćana i liberala dobila bi ukupno 44 posto glasova, ali liberalni FDP ne bi ušao u Bundestag jer s četiri posto glasova ne bi prošao 5-postotni izborni prag. S druge pak strane koalicija socijaldemokrata i zelenih ukupno dobiva 43 posto – 27 posto SPD, a zeleni 16 posto. Kada se crveno-zelenima pridoda i sedam posto glasova stranke lijevih, koalicija SPD-zeleni-lijevi dobila bi 50 posto glasova i imala stabilnu većinu, a Peer Steinbrück postao bi novi njemački kancelar nakon dva mandata Angele Merkel. Što bi se izborom Steinbrücka promijenilo u njemačkoj politici prema Europi? Čelnici SPD-a posljednje tri godine grme protiv “Merkeličine politike odugovlačenja i kupovanja vremena”. Krizom pogođenim zemljama nametnuta je stroga štednja rezanjem deficita i dugova otpuštanjem u javnim službama, smanjivanje plaća i mirovina, rezanje javnih investicija... No “diktat štednje” nikako ne pokazuju rezultate.

Zajednička ekonomska vlada

– Konkurentnost se povećava, radna mjesta se gube – komentiraju ekonomisti koji se zalažu za opuštanje remena i otvaranje novih radnih mjesta javnim investicijama. Peer Steinbrück nedavno je boravio u Ateni i obećao Grcima da će u europskoj politici činiti upravo sve suprotno od Angele Merkel.

– Ni bivši konzervativni kancelar Helmut Kohl ni bilo koji od vaših prethodnika ne bi dopustili takvo zlostavljanje europskog susjeda uime domaćih političkih ciljeva – poručio je Angeli Merkel u Bundestagu Steinbrück i najavio da će odustati od službene politike Angele Merkel.

– Jednostranom analizom krize određena je i jednostrana terapija: štedjeti i štedjeti – kazao je Steinbrück i najavio popuštanje omče oko vrata Grčke, Španjolske i Portugala.

U svom predizbornom manifestu njemački socijaldemokrati založili su se za to da zemlje koje imaju zajedničku valutu – članice eurozone – dobiju i zajedničku gospodarsku politiku, a ne kao do sada da vode svojih 17 odvojenih i različitih politika.

– Trebamo jednu, parlamentarno kontroliranu ekonomsku vladu tako da valutna unija govori jednim jezikom – najavio je SPD. Zajedničke euroobveznice bile su tabu tema koja se nije smjela ni spomenuti pred Angelom Merkel. Ona je energično kazala da neće biti euroobveznica i zajedničkog jamčenja za dugove sve “dok sam ja živa”. Steinbrück okreće priču za 180 stupnjeva.

– Nakon što su u monetarnoj uniji sada propisani strogi uvjeti nacionalne proračunske discipline, dugovi moraju postati predmet zajedničke odgovornosti, a ne više tabu tema – kazao je Peer Steinbrück. Parlamentarni izbori u Njemačkoj za šest mjeseci odredit će budućnost Europe. Ako pobijedi koalicija SPD-zeleni-lijevi, očekuje se velik njemački zaokret u europskoj politici. Mnoge zemlje koje su već šest godina u dubokoj krizi nadaju se da bi i one napokon mogle postati Alisina zemlja čudesa. 

>> VIDEO Glavni izazivač Angele Merkel

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar emilsali
emilsali
19:13 20.03.2013.

U levo....to je ono cega se HDZ- GADI ......akoje neminovno dolazi i to na nivou celog sveta. Levicari RH predvodjeni SDP-o, samo napred i drugi mandat Vam je zagarantovan. Stainbruk nece pobediti Merkel jer ipak nije puno gresila ali ce zato Levica predvodjena Lafontainom ojacati do nebesa