Analiza HZZO-a

MR uređaji su stari, ali mogli bi se bolje iskoristiti

Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL
MR
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Dragan Korolija Marinić
14.10.2014.
u 17:15
Kad bi se MR uređaji samo 20% bolje koristili više nitko ne bi čekao pretragu. Uz nove aparate potrebna je i bolja organizacija rada bolnica
Pogledaj originalni članak

U hrvatskim bolnicama pregled magnetskom rezonancijom čeka 16.278 pacijenata, prosjek čekanja na tu pretragu je 240 dana, a lani smo na MR potrošili 60,5 milijuna kuna. Ti su podaci rezultat analize skupe medicinske opreme koju su proveli Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, kojom je zaključeno da hrvatskom zdravstvu ne nedostaje ni uređaja ni specijalista radiologa koliko se čini s obzirom na duge liste čekanja.

Iz Zadra i Zagreba u Gospić

– Kada se usporedimo s Australijom i Velikom Britanijom po broju MR uređaja, zemljama koje imaju visoko učinkovito zdravstvo, čini se da broj aparata nije presudan. Točno je da su naši aparati stariji, sporiji i skloni kvarenju. Računa se da je životni ciklus aparata u radiologiji sedam godina, a starost 24 MR uređaja u Hrvatskoj nerijetko je veća od toga. Ipak, i Australija i Velika Britanija imaju samo 1,5 više uređaja na milijun stanovnika, ali znatno bolje iskorištenih – objašnjava pomoćnik ministra zdravlja dr. Dragan Korolija Marinić, dodajući kako to znači da se na njima u spomenutim zemljama obavi puno više pregleda nego u hrvatskim bolnicama.

– Naši će aparati biti bolje iskorišteni kad, prosječno gledano, budu noviji. Lani je napravljeno oko 90 tisuća pregleda, a u ovom trenutku čeka 16 tisuća pacijenata, što znači da nitko više ne bi čekao kad bismo za 20 posto povećali učinkovitost. A to se može postići nabavom bolje opreme, ali i boljom organizacijom rada – objašnjava dr. Korolija Marinić i najavljuje povezivanje manje opterećenih bolnica s bolnicama koje imaju duže liste čekanja. Najavljuje i plaćanje bolnicama nakon obavljene usluge, jer je očit nerazmjer u djelotvornosti bolnica i kad se radi o magnetskoj rezonanciji. Taj bi se nerazmjer promijenio, smatraju odgovorni, ukidanjem avansnog plaćanja prema kojemu bolnice trenutačno dobiju novac neovisno o tomu jesu li obavile posao. Raspodjela pretraga među bolnicama dijelom je već zaživjela u praksi, primjerice MR mozga koji se u zadarskoj bolnici čeka i dulje od godinu dana može se obaviti u gospićkoj bolnici. U istu tu bolnicu upućeni su i pacijenti iz zagrebačke KB Merkur. Analiza dalje pokazuje da se u prosjeku po uređaju godišnje napravi 3770 pretraga, što je brojka koja, prema kanadskim preporukama, također ukazuje na nisku iskorištenost MR uređaja. Ipak, treba uzeti u obzir ne samo starost uređaja nego i njegovu jačinu i činjenicu da je većina onih najjače snage u zagrebačkim bolnicama.

Nabava novih uređaja

Broj od 210 kliničkih radiologa odgovara prosjeku EU, a prema ukupnom broju godišnjih pretraga proizlazi da ih jedan radiolog u godini napravi 417.

– Ovo je objektivna analiza koja pokazuje stanje opreme i kadrova te broj pretraga na razini države – zaključio je dr. Korolija Marinić potvrdivši skoru nabavu novih MR uređaja, planski, za idućih sedam godina.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.