Croatia Airlines

Mrsić pokušava spriječiti štrajk letačkog osoblja

Foto: 'Dalibor Urukalovic/PIXSELL'
Mrsić pokušava spriječiti štrajk letačkog osoblja
13.05.2013.
u 11:00
Kao minimalni opseg poslovanja određeno je mnogo letova. A to puno govori o pravu radnika na štrajk
Pogledaj originalni članak

Piloti, stjuardese i zemaljsko osoblje Croatije Airlinesa trebali bi sutra, kako su najavili, stupiti u štrajk. No, Vlada će ih ipak pokušati odgovoriti od te sindikalne akcije danas, za kada je zakazan sastanak u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava. Na tom sastanku će uz Miranda Mrsića sudjelovati predstavnici sindikata i uprave CA te Ministarstva prometa. U Hrvatskom sindikatu prometnih pilota kažu da je otkazivanje štrajka moguće u svakom trenutku ako se ispune njihovi uvjeti, a to je zadržavanje prava po starom kolektivnom ugovoru.

No, ako do štrajka i dođe, neće ipak biti većih poremećaja u redu letenja. – Prema arbitražnoj odluci iz 2010. kao minimalni opseg poslovanja određeno je mnogo letova. A to je apsurdna odluka i puno govori o pravu radnika na štrajk – kaže potpredsjednik Izvršnog odbora HSPP-a Tomislav Gradišar.

Tako bi za štrajka moralo raditi oko 60 pilota, dok će ih stotinjak imati pravo štrajkati. Gradišar kaže da je sindikatima cilj da ne dođe do štrajka jer on znači troškove za kompaniju koje će onda opet platiti radnici. No, od svojih zahtjeva ne žele odustati.

Iako iz Vlade stižu deklarativne potpore upravi CA, njezina pozicija ipak nije potpuno sigurna i ne otklanja se mogućnost smjenjivanja predsjednika uprave Krešimira Kučka i člana uprave Zlatka Širca. Pogotovu zbog odluke o 42 otkaza stjuardesama koje su bile na bolovanju.

>>Zdrava krila: Oni imaju plan za Croatiju Airlines

>>Piloti i stjuardese od utorka u štrajku, avioni neće poletjeti

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.