Bliski istok

Mržnja Fataha i Hamasa: Zašto su Palestinci tako razjedinjeni?

WORLD RIGHTS NO USA, FRANCE, AUSTRALIA. Palestinians gather to accept the remains of 12 Palestinians killed during anti-Israeli attacks as the convoy carrying their coffins crosses into the northern Gaza Strip from Israel through the Erez border control
Orthodox Jews and a soldier (2-R) pray at the Western Wall in the old town of Jerusalem, Israel, 17 September 2009. Some of the most important religious sites of Judaism, Christianity and the Islam are located in Jerusalem. Photo: Andreas Gebert/DPA/PIXSE
WORLD RIGHTS NO USA, FRANCE, AUSTRALIA. Ismail Haniya, the head of the Hamas government in the Gaza and Jamal al-khodare. Hamas nominee for prime minister next for reconciliation between Hamas and Fatah.(L) attend a graduation students ceremony at Islam
(120313) -- GAZA, March 13, 2012 () -- A Palestinian artist paints graffiti depicting the late Palestinian leader Yasser Arafat (R) and the late Hamas leader sheikh Ahmad Yassin, in Gaza City, on March 13, 2012. (/Wissam Nassar) (zjl)
23.07.2014.
u 08:30
Fatahovci su sekularisti dok su Hamasovci prilično žestoki islamisti
Pogledaj originalni članak

Najnoviji sukob između Hamasa i Izraela nagovještava da je na pomolu rađanje novih geopolitičkih odnosa na Bliskom istoku. Mogućnost stvaranja novog geopolitičkog realiteta na području Bliskog istoka ogleda se i u mogućem udaljavanju Hamasa od svojih ranijih saveznika u regiji, Irana, Sirije i Hezbollaha te njegovu postupnom približavanju Egiptu, Turskoj i Kataru.

Analitičari to objašnjavaju kao svojevrsni otklon Hamasa od šijitskog Irana i kao približavanje sunitskoj koaliciji koju predvode ove tri zemlje. Međutim, ono što je najgore jest činjenica da zbog nove geopolitike mora stradati toliko civila. A gotovo već 10 godina oko dva milijuna Palestinaca u Pojasu Gaze živi ispod svakog dostojanstva, u pravom zatvoru.

Pitanje koje se uvijek nameće jest zbog čega svijet dopušta Izraelcima toliko ubijanja, a da ih nitko ne osuđuje? Dakako, svijet ima grižnju savjet zbog holokausta i to izraelske vlasti znaju jako dobro iskoristiti. Bilo tko danas u svijetu tko će se suprotstaviti ili osuditi Izrael bit će proglašen antisemitom.

Jednako tako, židovski lobi u svijetu, pogotovo u SAD-u gdje on i kreira vanjsku politiku, izuzetno je jak i moćan i gotovo je nemoguće parirati s njim. S druge strane, islamske zemlje koje bi mogle parirati tom židovskom lobiju zbog nafte, razjedinjene su, pogotovo zbog palestinskog pitanja. Čak i nekim islamskim zemljama kao što je Saudijska Arabija, ne smeta to što se događa danas u Pojasu Gaze.

Ti sukobi nisu sukobi između šijita i sunita i zato ne privlače pažnju islamskog svijet kao u Iraku i u Siriji, gdje su Saudijska Arabija i Katar već potrošili blizu 100 milijardi dolara na financiranje radikalnih islamističkih skupina. 

Chomsky u zaštiti prava

Sami pak sukobi i razjedinjenost unutar palestinskog korpusa također su uvelike pridonijeli današnjem stanju na palestinskim područjima Zapadne obale i Pojasu Gaze. U sukobu između Hamasa i Fataha ne radi se samo o raspodjeli položaja, moći i sfera utjecaja, već o razlikama u ideološkim shvaćanjima i osnovnim načelima.

Naime, Hamas se nije spreman odreći svog radikalnog programa, a Izrael ne želi pregovarati s Hamasom sve dok mu taj islamistički pokret odriče pravo na postojanje. Problem je u tome što su Hamas i Fatah dva prilično različita pokreta: dok je Fatah sekularna organizacija koja dijeli religiju od politike, za sljedbenike Hamasa je normalno da se u džamijama održavaju politički govori, kao što to čini njihov premijer Hanija.

Fatah ovakve istupe u džamijama smatra zlorabljenjem vjerskih osjećaja. Predstavnici Fataha su prozapadno orijentirani, a mnogi od njih su studirali u Europi ili u Americi. Oni pripadnike Hamasa smatraju islamističkim luđacima koji nemaju veze sa stvarnošću i to još prodaju kao politiku. Ukratko rečeno: politički, ideološki i društveni jaz između Hamasa i Fataha vrlo je dubok, a taj je raskol, čak i pod prijetnjom izbijanja građanskog rata, vrlo teško premostiti. 

I dok svijet šutke promatra novi pokolj nad Palestincima, jedan od rijetkih svjetskih intelektualaca koji je žestoko stao na stranu Palestinaca ugledni je američki filozof, lingvist, pisac i predavač Noam Chomsky. Iako je Chomsky židovskog podrijetla, ulazak u Državu Izrael tamošnje su mu vlasti zabranile zbog njegove oštre kritike tamošnjoj cionističkoj vlasti i represivnoj politici koju ona provodi.

Utjecajni intelektualac je i u javnosti, kao i na svojim predavanjima koja je držao širom svijeta, često govorio protiv izraelske okupacije palestinskih teritorija, dajući beskompromisnu podršku stvaranju nezavisne države Palestine. Chomsky smatra da se okrutno nasilje, nasumično bacanje bombi na civilne objekte i ubijanje žena i djece u Gazi, iza kojeg stoji Izrael, "sigurno može okarakterizirati kao eksplicitni zločin protiv čovječnosti".

Isto je tako naglasio da se nasilje koje provodi izraelska vlada "nikako ne može shvatiti kao opravdani postupak". Chomsky se obrušio i na SAD, kojeg smatra velikim krivcem za nastalu situaciju i otvoreno podržavanje Izraela, zatvarajući oči pred okrutnim napadima izraelskih snaga na civile u Pojasu Gaze.

Stidljiva Europa

"Amerika ne samo da podržava nego i direktno sudjeluje u izraelskim napadima na Gazu. Ti se napadi izvode oružjem iz SAD-a i uveliko zavise o ekonomskoj, vojnoj i diplomatskoj podršci SAD-a," razmišlja Chomsky. U današnjem je međunarodnom poretku nemoguće očekivati pozitivne promjene i miroljubiva rješenja na Bliskom istoku jer "SAD otvoreno i snažno podržava Izrael, koji desetljećima širi nemir i strah u tom djelu svijeta". Isto tako, Europa je previše stidljiva i pasivna da bi izgradila nezavisan i snažan stav na globalnom planu pa ostatak svijeta ne može učiniti mnogo u susretu s golemim prkosom i tvrdoglavošću SAD-a.

Chomsky u svom mišljenju nije osamljen. Ljevičarski izraelski aktivisti, koji podržavaju prava Palestinaca na državu, sve su glasniji i često organiziraju skupove podrške Palestincima. Među izraelskim ljevičarima su i poznati izraelski intelektualci, pisci, glumci i umjetnici, a i bivši ministar izraelske vlade. Jedan od vođa ljevičara, Eliahu Shalom kazao je kako ne želi da se njihova zemlja Izrael smatra okupatorom i cionističkom državom. 

Bez obzira kako završila ova etapa sukoba između Izraela i Hamasa, ništa se neće promijeniti, niti će doći do osnutka palestinske države. Na to nitko nije spreman, čak ni Palestinci, koji su jako razjedinjeni, a svaka frakcija ima svoju viziju. Ništa se neće dogoditi ni u stajalištu arapskih vođa jer za sve njih Palestinci su samo roba kojom su trgovali od 1948. pa do danas.

>>Rat koji desetljećima vode Izraelci i Palestinci nije vjerski sukob već bitka za komad zemlje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 33

DI
dokazano.istinito
09:00 23.07.2014.

nisu, ako jesu onda samo po tome sto su im cionisti izraael stao izmedju tenkovima , i blokadama ,okupacijom, a zapad im okrenuo ledja,jet demokracija ne vazi ni za gazu ni za vest jordanland, a Bogami morali biste svi priznati ako ste pravedni da ni za Egipat, tu gdje cionizam baca sljaku tu nema trave bez krvi, tu krv dugotrajno tece,naravno krv neduznih ...svi znamo zasto je izrael odmah poceo da povraca kada su gaza i vest jordanland su zajedno, zato njima staje na put i izrael a Bogami uz izrael pravi se corav i gluv, i naivan i nepravedan i ovaj zapad koji sve vise upada u cionisticku varku,jer ga je sam ovaj zapad na silu smnogo krvi i zlodjela u palestini zabio ,oruzjem i svacime ,nema sto da se lazemo ,istina je istina

MI
Milivoje
09:24 23.07.2014.

pa aj da i ja napisem nesto ,ako vec je "sloba izrazavanja" dakle vako, oni se ne mrze, vidimo kako trci abas vamo-tamo,ali skime da govori ????! sve su cionisti izraela ljude tako medju sobom pokvarili, a zapad ih podrzava ,tako sto mozete videti da ni Zapad vise ne smije reci i pisati protiv njih, a amerika isto,jer pogledajte americki kongres (drze ga cionisti).pa Bogu hvala sada svi se bolje informisu i vide ovo : sirija diktator ( nestabilnost krv do kolena) inciator (usa), Egipat destabilizacija (diktator Al Sisi,krv pada, i ubijaju ljude, muce studente, na tisuce na smrt osudjuju samo zbog protesta) inciator opet zna se izrael ,ur podrsku tihu zapada,koji ni rijec o ubijanju demokratije, znaci tu vise ne vazi rjec demokratija)..ceo bliski istok je prepustena diktatorima, naravno sada mi komentiramo zasto "gaza i vest jordanland se mrze !!! cinicno je to pitanje, pogledajte ko im zabranjuje spajanje, i ko sve je izmedju njih, i ko finansira to njihovo razdvajanje..pogledajte kako je ziveo palestina prije taj Narod muslimani i krscani zajedno,sve dok djavolja posla im ne okupriraju zemlju

DI
dokazano.istinito
09:05 23.07.2014.

ja bi odgovorio, samo iz jednog razloga= okupacija i blokade cionizma i licemjernog zapada, koji je podlegao nepravdi kao u Egiptu (ocigledno) ..siriji, a jod davno 1947 u Palestini, inace ziveli su bez problema , i danas zive i krscani i muslimani arapi...e sad pitanje !???? kako to da sad odjednom ne mogu zajedno..jednostavno Otklonite tu nepravdu zvanu izrael na tlu palestine, i pustite da zive izraelci kao svi arapi, pa cete videti kako i dali mogu barem 5 dana da zive od svog rada bez onoga cega zive palestinci vec od 1947