Deportacija u BiH

MUP o slučaju nigerijskih studenata: Nije bilo našeg postupanja

Foto: Youtube/Screenshot
Nigerijski studenti
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
MUP - policija
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
MUP - ministarstvo unutarnjih poslova
04.12.2019.
u 12:55
Policija je provjerila javno iznesene navode o navodnom postupanju prema nigerijskim državljanima 17. studenoga na području Zagreba, kažu u priopćenju
Pogledaj originalni članak

MUP je na svojim stranicama objavio priopćenje u kojem je reagirao na slučaj nigerijskih studenata. Ističu da su provjerili navode koji su javno izneseni na bosansko-hercegovačkom portalu

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti: 

"Izjave da hrvatska policija postupa i osuđuje pojedince zbog boje njihove kože su nedopustive i odlučno ih odbacujemo! Policija je provjerila javno iznijete navode o navodnom postupanju prema nigerijskim državljanima 17. studenog na području Zagreba. Idućeg dana, 18. studenog, s dokumentima su se uredno odjavili iz hostela u Zagrebu i otišli! 

Ministarstvo unutarnjih poslova RH provjerilo je navode koji su javno iznijeti na bosansko-hercegovačkom portalu, a do sada obavljenim provjerama utvrđeno je sljedeće:

•       12. studenog ove godine je u Hrvatsku, na legalan način i uz ispunjavanje potrebnih uvjeta, ušlo petero nigerijskih državljana, a kako bi sudjelovali na međusveučilišnom natjecanju u Puli. Radilo se o voditeljici ekipe i četvorici sudionika.

•       Voditeljica ekipe i jedan sudionik napustili su nakon natjecanja na legalan način Republiku Hrvatsku preko Zračne luke u Zagrebu.

•       Dvojica nigerijskih državljana, dvojica koja se sada spominju u bosansko-hercegovačkim medijima, su se nakon natjecanja u Puli, dan ranije od ostatka grupe, uputili u Zagreb te boravili na području grada Zagreba. Tako su se 16. studenog ove godine prijavili u hostel u Zagrebu, da bi se 18. studenog uredno, uz podmirenje svojih troškova te uzevši svoje putne isprave i ostale stvari, odjavili iz hostela i udaljili u nepoznato. Dakle, kao potpuno netočnu odbacujemo iznijetu tvrdnju da su im dokumenti ostali u hostelu i da su policijski službenici PU zagrebačke postupali prema njima. Ističemo kontradiktornost u iznijetim izjavama prema kojima su policijski službenici 17. studenog ove godine navodno postupali prema njima, a činjenica je da su se 18. studenog (dakle, dan kasnije!) uredno odjavili iz hostela u Zagrebu. Policija nije evidentirala njihov legalan izlazak iz RH, niti su policijski službenici koji rade na poslovima suzbijanja nezakonitih migracija, postupali prema osobama s tim imenom i prezimenom.

•       U odnosu na petog sudionika grupe, utvrđeno je da je 17. studenog ove godine napustio smještaj u Puli te pokušao u dva navrata preko graničnih prijelaza napustiti RH odnosno ući u Sloveniju. Slovenski granični policajci u oba su mu navrata odbili ulazak zbog neposjedovanja schengenske vize. Nakon tih pokušaja prelaska granice, nigerijski je državljanin 18. studenog pristupio u službene prostorije I. Policijske postaje Zagreb – Centar te prijavio gubitak putne isprave. Nigerijskom državljaninu je ponuđeno kontaktirati njegovo veleposlanstvo, ali je on to odbio. S obzirom na to da mu je viza istekla 17. studenog ove godine, nakon provedenog upravnog postupka, izdano mu je Rješenje o protjerivanju s rokom napuštanja Europskog gospodarskog prostora (EGP) od 14 dana. Međutim, navedeni nigerijski državljanin nije napustio Hrvatsku već se 27. studenog vratio u I. Policijsku postaju u Zagrebu te tamo izrazio namjeru za traženjem međunarodne zaštite u RH. To mu je omogućeno te se trenutno nalazi u Prihvatilištu za tražitelje međunarodne zaštite u Zagrebu u statusu tražitelja azila. Napominjemo da je tom prilikom predočio putnu ispravu za koju je ranije prijavio gubitak.


 

Svi nigerijski državljani imali su povratne aviokarte za 17. studenog ove godine. Dvoje ih je koristeći aviokarte u narednim danima napustilo Hrvatsku, dok je ostalo troje propustilo priliku na legalan način izaći iz Hrvatske. Navedena činjenica izaziva sumnju u stvarnu namjeru njihovog dolaska i boravka u Hrvatskoj.  

Naime, policijski su se službenici, tijekom pojačanog postupanja u suzbijanju nezakonitih migracija, i ranije susretali s pokušajima, ali i zlouporabama sudjelovanja ili navodnog sudjelovanja na sportskim natjecanjima u Republici Hrvatskoj. Jedan je to od načina kako strani državljani trećih zemalja, nakon legalnog ulaska u RH i nakon sudjelovanja u aktivnosti za koju je ishodovana dozvola, potom nezakonito nastavljaju svoj put prema zemljama odredišta u Europi.

Ove godine zabilježeno je devet odbijanja ulaska državljanima Nigerije na graničnim prijelazima zbog neudovoljavanja uvjetima ulaska u RH.

Policijski službenici će i nadalje nastaviti s provjerama svih navoda i dostupnih činjenica vezanih za ovaj slučaj, a kako bi se utvrdilo radi li se o još jednom slučaju zlouporabe sportskih natjecanja s ciljem nezakonitih migracija".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 38

Avatar Musashi
Musashi
13:18 04.12.2019.

Naši mediji i nevladine udruge iz ideološko -defetističkih pobuda negativistički prema policiji napuhavaju svako policijsko postupanje sa migrantima, tako da migranti već znaju kakva priča će odjeknuti, pa takve priče serviraju, sve sa ciljem samo da lakše prođu.

Avatar niwrad
niwrad
13:20 04.12.2019.

Šverceri ljudi i njihovi pomagači maskirani u civilne udruge lažno optužuju policiju kako bi si olakšali biznis. Nije prvi put, neće biti ni zadnji.

Avatar hvala_što_pušite
hvala_što_pušite
13:30 04.12.2019.

psihološke operacije od strane NGO-a...