Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je priopćenje u kojem navodi kako je PNUSKOK protiv četvero osumnjičenih podnio kaznenu prijavu Uredu europskog javnog tužitelja u RH. Riječ je o osumnjičenima u aferi Softver koji su, kako navodi MUP, sklopili štetan pravni posao.
Bivša ministrica Gabrijela Žalac jučer je uhićena zajedno s još tri osobe, među kojima je i ravnatelj SAFU-a Tomislav Petric. Uhićeni su i vlasnici tvrtki Micro projekt i Ampelos Mladen Šimunac te Marko Jukić. Žalac je prenoćila u policijskom pritvoru te se čeka odluka odluka o istražnom pritvoru. Priopćenje MUP-a u nastavku prenosimo u cijelosti:
"Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta u koordinaciji s Uredom europskog javnog tužitelja u Republici Hrvatskoj proveli su kriminalističko istraživanje nad četvero hrvatskih državljana (1979., 1981., 1969. i 1984.) zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminaliteta.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je postojanje osnova sumnja da je tijelo državne uprave 2017. godine izravnim pregovaračkim postupkom nabave, bez prethodne objave javnog poziva, dakle suprotno odredbama Zakona o javnoj nabavi, pokrenulo postupak nabavke programskog rješenja procijenjene vrijednosti 9,860.000,00 kuna (bez PDV-a) od zajednice ponuditelja dvaju trgovačkih društava u kojima je osnivač i direktor trećeosumnjičeni (1969.). Navedeni postupak je poništen po odluci Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, temeljem žalbe koju je uložilo jedno trgovačko društvo.
VIDEO Afera Softver: Uhićena Gabrijela Žalac i još tri osobe
Nakon toga, tijelo državne uprave je 2018. godine provelo prividno uredan otvoreni postupak javne nabave precijenjene vrijednosti 13 milijuna kuna (bez PDV-a), s rokom isporuke robe od 30 dana, pri čemu su tehničke i funkcionalne specifikacije nabave programskog rješenja preuzete iz postupka nabave iz 2017. godine. Navedene specifikacije su na traženje i po odlukama prvoosumnjičene (1979.), tada čelnice tijela državne uprave, i u dogovoru s drugoosumnjičenim (1981.), čelnikom državne agencije, prilagođene upravo proizvodu koji već imaju trgovačka društva povezana s trećeosumnjičenim (1969.).
Tako je trećeosumnjičeni, znajući da su natječajni uvjeti prilagođeni njegovom proizvodu, dogovorio s četvrtoosumnjičenim (1984.) da ispred dvaju trgovačkih društava podnese ponudu tijelu državne uprave u precijenjenom iznosu od 12,991.000,00 kn (bez PDV-a) za program (ponudili su isti proizvod, kakav je ponuđen na ranije navedenom natječaju iz 2017. godine).
Na otvoreni postupak javne nabave javila se jedino zajednica ponuditelja (dva trgovačka društva u vlasništvu četvrtoosumnjičenog). Ponuda je nakon pregleda ocijenjena važećom, pri čemu je nerealno ugovorena cijena u iznosu od 16.238.750,00 kuna (12,991.000,00 kn + 3,247.750,00 kn PDV), a koja je i plaćena.
S obzirom da je procjena maksimalne tržišne vrijednosti programa utvrđena u iznosu od 2,770.000,00 kuna s PDV-om, postoji sumnja da je u predmetnom pravnom poslu tijelo državne uprave sklopilo štetan ugovor kojim je isplatilo višestruko veći iznos od tržišne vrijednosti isporučenog proizvoda u iznosu od 13,448.750,00 kuna na štetu financijskih interesa Europske unije i Republike Hrvatske.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičene osobe predane su pritvorskom nadzorniku, a policija je protiv njih podnijela kaznenu prijavu Uredu europskog javnog tužitelja u Republici Hrvatskoj zbog sumnje da su počinile: prvoosumnjičena (1979.) – kaznena djela Zlouporaba položaja i ovlasti te Trgovanje utjecajem, drugoosumnjičeni (1981.) – kazneno djelo Zlouporabe položaja i ovlasti, trećeosumnjičeni (1969.) – poticanje na kazneno djelo Zlouporaba položaja i ovlasti te četvrtoosumnjičeni (1984.) – pomaganje u kaznenom djelu Zlouporabe položaja i ovlasti. Također, policija je podnijela kaznenu prijavu i protiv dvaju trgovačkih društava", stoji u priopćenju MUP-a.