Britanska policija zabilježila je kao "incident utemeljen na mržnji bez kriminalnih elemenata" izrazito prljavo donje rublje koje je mjesecima visjelo na sušilu. Naime, u rujnu 2021. žena se žalila policiji u regiji Sjeverni Wales da su njezini susjedi "objesili vrlo velike zamazane gaće na svoje sušilo za rublje", koje su ondje stajale dva mjeseca. Policija je taj slučaj zabilježila kao "incident iz mržnje" zato što žena koja je zvala policiju ima talijansko prezime, a donje rublje postavljeno je na uže u srpnju te godine, kada je Italija pobijedila Englesku u finalu Europskog prvenstva.
U izvješću o incidentu stoji: "Otprije poznati prijestupnici objesili su velike i vrlo zamazane gaće na svoje uže za rublje, i tamo su bile dva mjeseca. Žrtva vjeruje da je njihov postupak bio usmjeren na nju zato što ona ima talijansko prezime, a povezan je s nogometom."
Britanske novine Daily Telegraph napisale su kako je ovaj slučaj, kao i brojne druge, tamošnja policija objavila u sklopu zahtjeva za slobodom informacija, pritom ustvrdivši da se otvara sve više pitanja o tomu ne pretjeruje li britanska policija s istraživanjem sličnih incidenata.
U britanskom kaznenom sustavu postoji razlika između "zločina iz mržnje" (hate crime) i "incidenta na osnovi mržnje" (hate incident). Humanitarna organizacija Citizens Advice opisuje razliku između njih: osoba je žrtva zločina iz mržnje kada je ponašanje počinitelja motivirano predrasudama zbog rase i religije, seksualnosti, invaliditeta ili transrodnosti. Primjerice, kada počinitelj fizički napadne žrtvu, pritom koristeći homofobni jezik. No, incident iz mržnje jest kada žrtva doživi nešto što nije bio zločin, ali je bilo motivirano istim predrasudama. Primjerice, kada netko iz svojeg automobila viče na žrtvu (što također, ponavlja li se, na kraju može postati zločin), opisuje organizacija. Za "incident na osnovi mržnje" ne postoje sankcije, ali ih policija registrira. Događaj se zatim može registrirati i kao zločin iz mržnje ako postoje okolnosti koje mu daju kriminalne elemente.
No, neki Britanci smatraju da su prijave "incidenata" otišle predaleko te da policija istražuje trivijalnosti umjesto da rješava ozbiljne zločine. U godinu dana britanska policija registrirala je čak 13 tisuća "incidenata na temelju mržnje", pokazuju službene brojke. Primjerice, nedavno je objavljeno kako se jedan Litavac u Londonu žalio policiji zbog vrlo loše frizure. Naime, bio je uvjeren da je njegov frizer bio "agresivan i grub" kada je čuo čovjeka kako govori ruski. Policija je rekla kako je Litavac prijavu podnio na internetu, ali ju je poslije povukao te kako nisu razgovarali s frizerom.
Ima još nekih incidenata koje britanski mediji nazivaju suludima. Njemica se tako primjerice uvrijedila što ju je netko usporedio s rotvajlerom. Među zabilježenim slučajevima tih incidenata brojna su djeca. Zabilježen je incident devetogodišnjaka koji je razrednu kolegicu u osnovnoj školi nazvao "retardiranom", a registrirane su i dvije učenice zato što su za jednog od učenika rekle da "smrdi na ribu".
'Policija gubi povjerenje'
Lord Herbert, šef policijskog tijela College of Policing, rekao je kako policija gubi povjerenje građana zbog percepcije da su se policijske snage uključile u "obične sporove" umjesto da istražuju zločine poput krađa u trgovinama i antisocijalna ponašanja.
Najnoviji val propitkivanja ponašanja policije dogodio se nakon što je policija rekla novinarki Daily Telegrapha da ju istražuje zbog "širenja rasne mržnje", zbog njezinih objava na X-u, odbivši joj pritom reći o kojim se objavama radi. Nakon pobune novinara, istraga je obustavljena.
GALERIJA 'Postarili' smo poznate svjetske političare: Pogledajte kako bi Trump, Putin i ekipa mogli izgledati za 10 godina
To je sve sigurno Putin kriv.