DAROVI SABORNICIMA

Muškarcima kravate, ženama marame, licitar i kemijska svima

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Muškarcima kravate, ženama marame, licitar i kemijska svima
16.05.2023.
u 04:00
U ovoj godini plan je da na protokolarne darove ode ravno 150 tisuća kuna, odnosno 19.908 eura i 42 centa, a pravo na njihovo naručivanje imaju saborski odbori, skupine prijateljstva, potpredsjednici i predsjednik Sabora te pojedinačni zastupnici, ali samo u situacijama kada putuju sami u službeni posjet stranim parlamentima, institucijama i čelnicima država
Pogledaj originalni članak

Sve je počelo kad je Karolina Vidović Krišto poželjela da joj se na engleski prevedu dopisi koje šalje "europskim institucijama", ali je među dokumentaciju stavila i privatnu tužbu skupine građana, što, pojasnio joj je tajnik Hrvatskog sabora Davor Orlović, "ne potpada pod materijale koji se prevode u Uredu za međunarodne i europske poslove". Ako baš inzistira, međutim, prevest će joj ipak sve, u pismu je zastupnici napisao tajnik, a odmah ju je podsjetio i na njezina prava, s napomenom da joj je već zahtjev "za narudžbu prekomjernog broja čestitaka povodom Božića", a i onu za protokolarne poklone, "morao svesti u okvire koje proračun Sabora može financirati".

Njihovu je prepisku donio Novi list, a nas je nagnala da Sabor pitamo koja točno to prava zastupnici imaju mimo onih standardnih, koja uključuju naknade za odvojeni život, dnevnice, putne i druge troškove. Kakvi se protokolarni pokloni naručuju, koliki je godišnji proračun za njih, tko i za koga ih može naručiti preko Sabora? Ili, preciznije, na naš račun.

Sve se dogovara

– Budući da se temeljem članka o spomenutoj prepisci između tajnika Hrvatskoga sabora i zastupnice Karoline Vidović Krišto mogao steći pogrešan dojam o pravima zastupnika u pogledu protokolarnih poklona, odnosno praksa korištenja i/ili darivanja protokolarnih poklona, dopustite nam da vam prethodno pojasnimo narav protokolarnih poklona – da nije sve kako se čini, odmah su nam napomenuli u Saboru pa dodali kako se protokolarni pokloni razmjenjuju "u službenim prilikama dolazaka stranih izaslanstava (parlamenata, vlada, čelnika država) u posjet Hrvatskom saboru ili u službenim prilikama posjeta saborskih izaslanstava tijelima stranih država (parlamenti, vlade, čelnici država)". Protokolarne poklone, objašnjavaju, sukladno prethodnom dogovoru sa suprotnom stranom, u pravilu razmjenjuje voditelj izaslanstva s domaćinom, a ovisno o prilici, daruju se svim članovima izaslanstva domaćina posjeta, čiji se ukupni broj utvrđuje unaprijed.

– Uz to se protokolarni pokloni daruju i u situacijama kada je parlament domaćinom međunarodne konferencije, skupa ili nekog drugog zbivanja – pojasnili su nam u Saboru. A planiraju se u skladu s godišnjim planom međunarodnih aktivnosti Sabora, lani se na njih potrošilo 168.477 kuna, s time da je u taj proračun bila uključena i organizacija 1. parlamentarnog summita Međunarodne krimske platforme u Zagrebu. U ovoj godini plan je da na protokolarne darove ode ravno 150 tisuća kuna, odnosno 19.908 eura i 42 centa, a pravo na njihovo naručivanje imaju saborski odbori, skupine prijateljstva, potpredsjednici i predsjednik Sabora te pojedinačni zastupnici, ali samo u situacijama kada putuju sami u službeni posjet stranim parlamentima, institucijama i čelnicima država. A što se daruje?

– Plakete i medalje s prikazom zgrade Hrvatskoga sabora (u posrebrenoj i pozlaćenoj izvedbi), kravate i manšete za muškarce te marame i šalovi za žene, licitarska srca, kemijske olovke u kutiji s oznakom Hrvatskoga sabora – kažu nam u Saboru. Prešutjeti nismo mogli ni čestitke. Kad se bliži Božić, tko si čestita, a tko čestitke naručuje?

– Hrvatski sabor ne izrađuje i ne naručuje vlastite čestitke bilo koje vrste, koje bi zastupnici mogli interno naručiti za vlastite potrebe u količinama po vlastitom nahođenju – kažu u Saboru. Manire, međutim, ne zanemaruju.

Samo u službene svrhe

– S obzirom na dostupnost modernih tehnologija, pravilo je da se na elektroničke čestitke odgovara recipročno, dok se na fizičke čestitke odgovara također recipročno, fizičkom čestitkom, koje, međutim, u ukupnom prometu čine mali udio – objašnjavaju u Saboru pa dodaju da je, temeljem takvog iskustva, tajništvo za prošli Božić naručilo 500 čestitki za službene potrebe zastupnika Hrvatskoga sabora, i to od Izdavačke kuće umjetnika koji slikaju ustima i nogama. Od njih naručuju, kažu, posljednjih godina.

– Božićne čestitke saborski zastupnici u pravilu razmjenjuju sa svojim kolegama (pandanima) u stranim parlamentima s kojima surađuju na razini radnih tijela čiji su član ili na razini parlamentarnih izaslanstava pri međunarodnim organizacijama čiji su član – objašnjavaju nam u Saboru i dodaju da parlament iz svog proračuna ne financira i ne može financirati službeni promidžbeni materijal koji bi se koristio u osobne, privatne ili neslužbene svrhe, odnosno svrhe koje su u neskladu sa službenim aktivnostima zastupnika u okviru formalnih tijela Hrvatskoga sabora. 

VIDEO Kraj pandemije u Hrvatskoj: Vlada prihvatila Berošev prijedlog

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.