Bivši čelnik jugoslavenske tajne službe Zdravko Mustač predan je njemačkim vlastima zbog sumnje da je naredio ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine. Mustač je u München, gdje će mu se suditi, otputovao popodnevnim letom iz Zagreba.
U münchenskom zatvoru pridružit će se Josipu Perkoviću kojem se također sudi za ubojstvo Đurekovića i koji je već predan njemačkom pravosuđu.
Ukrcan prije ostalih
Mustač je oko 13 sati izašao iz svog doma u Svetoj Nedelji pokraj Zagreba i automobilom se uputio prema nepoznatom odredištu. Prema nekim tumačenjima, Mustač se dobrovoljno otišao predati policiji kako bi izbjegao uhićenje i dodatnu neugodnu situaciju zbog toga. Do leta u 16 sati 50 minuta za München nije se ništa moglo doznati o tome gdje je Mustač i kad bi mogao biti izručen.
Do zrakoplova je Mustač doveden u policijskom automobilu, bez lisica na rukama i uz pratnju tri policajaca. Ukrcan je prije ostalih putnika. Mustač je njemačkim vlastima predan nakon što je 15. travnja ove godine Vrhovni sud potvrdio odluku Županijskog suda u Varaždinu o njegovu izručenju.
Preokret u slučaju Mustač dogodio se nakon što je Vrhovni sud prihvatio žalbu obitelji Đureković na odluku Županijskog suda u Velikoj Gorici koji je smatrao da ga se ne treba izručiti. Slučaj Mustač zatim je prebačen na sud u Varaždinu koji je odlučio da ga se treba predati Njemačkoj sukladno europskom uhidbenom nalogu.
Vrhovni je sud odbio Mustačevu žalbu na tu odluku. A odlukom Vrhovnog suda od 15. travnja odluka o izručenju Mustača postala je pravomoćna i od tada je počeo teći rok od 10 dana za predaju, o čemu su se trebale dogovoriti vlasti Hrvatske i Njemačke.
Faks u Strasbourg
Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat u srijedu je pokušala spriječiti predaju svog klijenta poslavši telefaksom Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu prijedlog za određivanje privremene mjere obustave izručenja. Horvat, naime, smatra da su odlukom Županijskog suda u Varaždinu o Mustačevu izručenju teško povrijeđene odredbe Europske konvencije o ljudskim pravima.
Do predaje Mustača njemačkim vlastima došlo je nakon što je 15. travnja ove godine Vrhovni sud potvrdio odluku Županijskog suda u Varaždinu o njegovu izručenju.
Preokret u slučaju Mustač dogodio se kad je Vrhovni sud prihvatio žalbu obitelji Đureković na odluku Županijskog suda u Velikoj Gorici koji je smatrao da ga se ne treba izručiti. Slučaj Mustač je zatim prebačen na sud u Varaždin koji je odlučio da ga se treba predati Njemačkoj, sukladno europskom uhidbenom nalogu. Vrhovni sud je pak odbio Mustačevu žalbu na tu odluku.
A odlukom Vrhovnog suda od 15. travnja, odluka o izručenju Mustača postala je pravomoćna i otad je počeo teći rok od deset dana za predaju, o čemu su se trebale dogovoriti vlasti Hrvatske i Njemačke.
Faks za Strasbourg
Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat u srijedu je pokušala spriječiti predaju svog klijenta tako što je faksom uputila Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu prijedlog za određivanje privremene mjere obustave izručenja.
Horvat, naime, smatra da su odlukom Županijskog suda u Varaždinu o izručenju Mustača teško povrijeđene odredbe Europske konvencije o ljudskim pravima.
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL
Imam informacije da će Europski pučani tražiti provedbu lustracije za sve one zemlje članice EU koje istu nisu provele!