VELIKO PRIZNANJE

Muzej krapinskih neandertalaca predložen za Oznaku europske baštine

Foto: Boris Ščitar/PIXSELL
Krapina, muzej
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
Vlasta Krklec
03.12.2015.
u 10:48
Oznaka europske baštine je inicijativa EU kojoj je cilj podizanje svijesti o važnosti lokaliteta u europskoj povijesti, kulturi i razvoju.
Pogledaj originalni članak

Među devet od 18 predloženih lokaliteta koji slave i simboliziraju europske ideale, vrijednosti, povijest i integraciju za Oznaku europske baštine predložen je i Muzej krapinskih neandertalaca s nalazištem Hušnjakovo.

Oznaka europske baštine je inicijativa EU kojoj je cilj podizanje svijesti o važnosti lokaliteta u europskoj povijesti, kulturi i razvoju. Oznaka se dodjeljuje svake dvije godine, a svaka država članica EU može predložiti po dvije lokacije, a povjerenstvo izabire jednu. Ministarstvo kulture RH tako je ove godine prvi puta dobilo priliku prijaviti dva hrvatska lokaliteta: Muzej krapinskih neandertalaca i Centar industrijske baštine Rijeke.

Posebna mjesta

Europski povjerenik za obrazovanje, kulturu, mlade i sport Tibor Navracsics rekao je kako svi predloženi lokaliteti predstavljaju put Europe prema jedinstvu, borbi za mir i izgradnji našeg povijesnog naslijeđa.

- Oni su posebno mjesto slobode, demokracije i otvorenosti u Europi te nas podsjećaju na vrijednosti koje moramo njegovati i promovirati danas više nego ikada. Toplo pozivam sve da otkriju ove lokalitete i uživaju u njima, rekao je Navracsics.

Oznaka, koja će se dobitnicima službeno dodijeliti u veljači 2016., a svečana dodjela bit će u travnju iduće godine u Bruxellesu, za krapinski Muzej znači izuzetnu promociju prapovijesne prirodne baštine široj europskoj publici. Također, znači povezivanje s drugim europskim lokalitetima, razmjenu izložbi, zajedničke promocije i kreiranje novih projekata.

Trud se isplatio

- Ovo je zaista visoko priznanje našem Muzeju i Nalazištu krapinskih neandertalaca te smo iskreno ponosni na baštinu kakvu imamo.Veselimo se daljnjim aktivnostima, budući da se sav naš višemjesečni trud pri izradi ove zahtjevne prijavnice za Oznaku europske baštine višestruko isplatio. Zahvaljujem se Upravi za međunarodne kulturne odnose, europske poslove i javnu komunikaciju pri Ministarstvu kulture RH na prijedlogu i podršci, rekla je ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja Vlasta Krklec, koja je prije obnašanja te funkcije bila upravo ravnateljica krapinskog Muzeja.

Uz krapinski lokalitet, za Oznaku europske baštine predloženi su i Dvorac Přemyslovića i Nadbiskupski muzej u Olomoucu (Češka), Rt Sagres (Portugal), bečka Carska palača (Austrija), Povijesna cjelina Sveučilišta Tartu (Estonija), Glazbena akademija Franza Liszta u Budimpešti (Mađarska), Mundaneum (Belgija), Groblje N°123 iz Prvoga svjetskog rata (Poljska) i Europska četvrt u Strasbourgu (Francuska). 

>> U Muzej krapinskih neandertalaca ušao 200-tisućiti posjetitelj

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TO
Tom99
11:44 03.12.2015.

I ja sam poznavao dva zagorska neandertalca!