Prijedlog Grada Krapine o izdvajanju Muzeja krapinskih neandertalaca u Ministarstvu kulture neće biti prihvaćen, i to, kako navodi Ivana Krušec, glasnogovornica Ministarstva, zbog dvaju razloga. Prvi je taj što ne postoje objektivni pokazatelji koji bi zahtijevali pokretanje takvog postupka, a drugi je što za to i nema zakonskih podloga koje je nužno ispuniti da bi se osnovao samostalan muzej.
Originalni postav nije tu
Ministarstvo kulture nema namjeru osnivati dvije zasebne ustanove koje bi samo povećale troškove državnog proračuna, a bez ikakva pozitivnog učinka, jer krapinskome muzeju nedostaje kompletna administrativna i stručna podrška za neovisno poslovanje. Iz Ministarstva ističu i činjenicu da se originalna krapinska zbirka ne nalazi u Krapini, već u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu. Sukladno zakonskim propisima i standardima predviđenima za nacionalne muzeje, Muzej krapinskih neandertalca kao samostalan muzej nema potrebne uvjete.
Nema ni novca
Ministarstvo kulture istodobno mora osigurati novac za održavanje svih objekata čiji je vlasnik Republika Hrvatska i doista, kažu, nemaju namjeru nepotrebno rasipati ionako skromna sredstva. Također, iz Ministarstva podsjećaju da je postupak izdvajanja krapinskoga muzeja na poticaj Grada Krapine i uz podršku županijske vlasti već bio proveden na temelju identičnih želja i pokazao se kao potpuni promašaj te je muzej 2003. dogovorom Grada Krapine i Ministarstva kulture vraćen u sastav Muzeja Hrvatskog zagorja. Pitanje je komu je u interesu ponavljati iste pogreške.
U odgovoru se navodi i kako su Muzeji Hrvatskog zagorja uspješno završili gradnju i opremanje Muzeja krapinskih neandertalaca kao jednu od najvećih investicija u kulturi u Republici Hrvatskoj i uspješno ga vode, o čemu svjedoči više od 120.000 zadovoljnih posjetitelja, a brojni stručnjaci i predstavnici stranih ministarstava i veleposlanstava koji su posjetili muzej imaju samo riječi hvale. I to ne samo za najnoviji postav već i za uspješnu organizaciju rada muzeja, što je zasigurno i zasluga sadašnjeg ustroja koji može fleksibilnije rasporediti postojeće kapacitete i osigurati poslovanje u različitim uvjetima.
a Ovo je i prva godina rada muzeja koji je jedinstven na ovim prostorima i potrebno je sagledati kako će se taj rad u budućnosti odvijati s obzirom na zahtjevnu tehničku podršku i velike troškove održavanja i dodatnog zapošljavanja. Muzeji Hrvatskog zagorja dobili su brojna priznanja struke i turističkog sektora za svoj rad, što dodatno potvrđuje da se uspješno vode. Umjesto da troše energiju na reorganizaciju muzeja, kažu iz Ministarstva kulture, bilo bi bolje da se usmjere na aktivnosti kojima bi Gradu te gradskom i županijskom proračunu osigurali dodatan priljev novca. To ovakva atrakcija zasigurno omogućuje, stav je Ministarstva kulture.
Tu su se dobro organizirali. Ako želite prodavati originalne suvenire morate platiti štand 150 kuna dnevno.