Nasilje

Muževima koji su ih pretukli vrati se osamdeset posto žena

Foto: ''
Muževima koji su ih pretukli vrati se osamdeset posto žena
03.06.2010.
u 16:40
Pravosudna tijela teško se odlučuju na izricanje mjera psihosocijalnog tretmana, kaže Roberta Barat, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Međimurske županije
Pogledaj originalni članak

Svaki put kad bi se napio, a to je posljednjih mjeseci bilo najmanje tri puta tjedno, Maju bi suprug verbalno zlostavljao. Vikao joj je da je glupača koja ga ne razumije i koja ne cijeni to što on deset sati na dan radi da bi prehranio obitelj. Trpjela je sve dok je jedne večeri nije pretukao pred djecom. Prijavila ga je policiji i sklonila se s dvoje djece kod sestre. Vratila mu se nakon tjedan dana.

- Čak 80 posto žena vrati se nasilnicima, koji nasilje najvećim dijelom čine pod utjecajem alkohola. Zbog toga je vrlo važna psihosocijalna pomoć, no problem je što s nasilnicima nema tko raditi. Liječnika na bolničkom psihijatrijskom odjelu je premalo. Osim toga, pravosudna tijela teško se odlučuju na izricanje mjera psihosocijalnog tretmana - kaže Roberta Barat, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova u Međimurskoj županiji. Četvero psihoterapeuta iz Međimurske županije prošlo je edukaciju za provođenje tretmana s nasilnicima, no Ministarstvo pravosuđa nije im, veli, odobrilo licencije, a samim tim nije riješeno i financiranje njihova rada. U Međimurju se godišnje zabilježi 400 slučajeva nasilja u obitelji.

- Broj ne raste, ali i ne opada. Uz ponavljače dolaze i novi zlostavljači - ističe Barat.

Prema podacima Centra za socijalnu skrb u Čakovcu, prošle je godine prijavljeno 400 slučajeva nasilja u obitelji, 63 puta izrečene su mjere nadzora obitelji, a 19 žena i 20 djece smješteno je u tzv. sigurne kuće.

Centar za socijalnu skrb ima oformljen tim koji se bavi zaštitom članova obitelji izloženih svim vrstama nasilja, od verbalnog i fizičkog do ekonomskog.

Dok je protokol postupanja sa žrtvama nasilja već uhodan, problemi se javljaju u ustanovama koje rade na slučajevima nasilja. Nedostatak stručnjaka i edukacije na prvom su mjestu. Policijska uprava međimurska, ističe Barat, nema zaposlenog psihologa. Ljudi koji rade na slučajevima nasilja također doživljavaju traume. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova zatražilo je i pomoć pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Gordane Lukač-Koritnik, a u Čakovcu organiziran je i okrugli stol o problemima suzbijanja obiteljskog nasilja. U Povjerenstvu se nadaju da će napokon proraditi i Obiteljski centar Međimurske županije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
17:01 04.06.2010.

ako se žena vratila ,mora da voli udarce svog muža i uživa pritom ,samo luđak bi se vratio tamo di mu nije lijepo,...sad je on još jači ...sad će se okomiti na nju još žešće ,sad će ona još više uživati jer se drži žena narodne poslovice....poslije tučnjave i svađe sve je u krevetu slađe