Za vojnu akciju u Libiji postoji jasna humanitarna potreba, čvrst međunarodni pravni okvir i regionalna potpora – tumače u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija. Ono je priopćenjem podržalo akciju međunarodne zajednice koja se provodi na temelju rezolucije Vijeća sigurnosti 1973. Cilj je akcije uspostava područja zabrane korištenja zračnog prostora radi zaštite civila od daljnjih napada Gadafijeva režima te izbjegavanje masovnog egzodusa libijskog stanovništva, navodi se.
– Republika Hrvatska izražava solidarnost s libijskim narodom i potpuno podržava njegovu težnju za slobodom i demokracijom te u tom smislu očekuje da će ishod međunarodne akcije biti istinska demokratska tranzicija njihove zemlje. Hrvatska i na vlastitom ratnom iskustvu temelji uvjerenje da je međunarodna intervencija legitimna kad je pokrenuta radi sprečavanja teških i masovnih povreda temeljnih ljudskih prava te kada uključuje široki konsenzus međunarodne zajednice, kao što je to slučaj s trenutačnom akcijom u Libiji.
Hrvatski MVPEI pozdravlja i to što je rezolucija donesena pravodobno i uz široku podršku, što pokazuje bitno jačanje instrumenata međunarodnog djelovanja u odnosu na vrijeme krize u bivšoj Jugoslaviji. Podržana je i provedba sankcija protiv Gadafijeva režima.
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić ima donekle drukčije mišljenje. U razgovoru s njemačkim veleposlanikom Berndom Fischerom istaknuo je kako je pri svemu što se poduzima u vezi s Libijom trebalo imati na umu specifičnost unutarnjeg ustroja te zemlje i osobnost samoga Gadafija.
Mesić smatra da je ishod započetih vojnih operacija neizvjestan, a da su povezane s rizicima koje je vrlo teško procijeniti. Trebalo je prije toga iscrpiti sve druge mogućnosti, npr. hitno poslati na teren promatračku misiju koja bi osigurala da svijet dobije potpune i objektivne informacije o svemu što se zbiva, umjesto da ovisi o izvještajima medijskih dopisnika i blogera, odnosno priopćenjima sukobljenih strana.
Mesić je upozorio da bi svakako trebalo spriječiti dojam, i to ne samo riječima, kao da se rezolucija Vijeća sigurnosti koristi kao pokriće za fizičko likvidiranje pukovnika Gadafija i promjenu ustroja vlasti u Libiji. Arhitekturu buduće Libije moraju osmisliti i ostvariti Libijci, upozorio je on, dodajući da zbog toga i pobunjenici moraju pokazati volju za pregovorima.
ili LA