Reforma Europske unije kapitalna je tema na dnevnom redu europskih institucija, ali i široke javne debate do 2020., no u gotovo je svim kampanjama u državama EU ignorirana, osim u strankama čiji je program ionako antieuropski.
Najveći zagovornici reforme Unije, Britanci, jučer su prvi – uz Nizozemce – izašli na birališta. Koketiranjem s izlaskom iz EU britanski premijer David Cameron poslao je poruku da Britanija ne želi daljnju integraciju, nego želi i povrat nekih ovlasti iz Bruxellesa te planira referendum o izlasku iz EU pobijedi li na izborima 2015.
Ovi su euroizbori test Cameronove politike, posebice kad im u vrat puše UKIP, stranka euroskeptika i populista Nigela Faragea. U Britaniji je trajala jaka antiimigracijska kampanja, usmjerena protiv građana EU iz istočnih zemalja, posebice Rumunja i Bugara. Hoće li građani kazniti plašenje dolaskom stranaca, pokazat će rezultati koji će se znati u nedjelju navečer. Neke prognoze kažu da bi dobitnici u Britaniji mogli biti Zeleni.
Wilders stvara desni blok koji može blokirati EP
Na izborima u Nizozemskoj, koji su, kao i u Britaniji, održani jučer, glasovao je jedan od troje političara u koje se gleda s osobitom pozornošću. Desni nizozemski populist Geert Wilders povezao se s francuskom Nacionalnom frontom Marine Le Pen, kojoj se prognozira 25 posto glasova na izborima. Prema nekim anketama, Le Pen i Wilders mogli bi dobiti toliko glasova da osnuju ultradesnu frakciju s najmanje 38 zastupnika. Ako im se pridruži britanski UKIP, mogli bi stvoriti blok koji bi mogao blokirati rad EP-a.
>>Farage na plakatima kritizira raskošan životni stil europarlamentaraca
kamo sreće da i imamo stranke koje se zalažu za izlazak iz EU pa da imamo za koga glasati! ovako nam ostaje samo apstinencija od EU izbora!!