Najrastrošniji blagdanski mjesec i ove će godine proteći uz skromnu potrošnju. Kao i lani i preklani, potrošit ćemo 11 milijardi kuna, samo 2,5 milijardi više nego ostalih mjeseci, procjenjuje Hrvatska gospodarska komora.
Bude li na blagdanskom stolu i pod borom više domaćih proizvoda, bit će i više optimizma za hrvatsko gospodarstvo, poručuju.
No, uz slabo posjećene trgovine, koje su prije recesije bile pune i u studenome, jasno je da domaći kupci troše sve racionalnije, mudrije i opreznije.
Za razliku od prosječnog potrošača EU orijentiranog na luksuznije darove pod borom, nakit, putovanja, odlazak u restorane..., u hrvatskoj će blagdanskoj košarici završiti praktične stvari poput odjeće, obuće, hrane, pića, igračaka i knjiga.
Prosječna potrošnja po obitelji iznosit će između 1000 i 1300 kuna više nego u drugim mjesecima. Jedino što će se s prosinačkih 11 milijardi kuna, s obzirom na deflaciju, moći kupiti nešto više proizvoda nego što se za isti iznos moglo lani, kazala je pomoćnica u Sektoru za trgovinu HGK Tomislava Ravlić. Procjenama HGK u prilog ne ide statistika Porezne uprave kroz koju je lani u prosincu, od uspostave fiskalizacije, prošlo 108 milijuna računa ukupne vrijednosti od 8,99 milijardi kuna (s PDV-om) u maloprodaji. Po tome bi se moglo zaključiti da su građani i lani trošili manje od očekivanog.
No, Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, kaže da dio robe i dalje ne prolazi kroz fiskalizaciju ili je u sivoj zoni pa i on u najoptimističnijoj varijanti računa na 11 milijardi kuna.
– I dalje raste nezaposlenost, a broj blokiranih građana s dugom od gotovo 29 milijardi kuna ide već prema 320 tisuća. Račune je sve lakše ovršiti, a kako su vezani uz OIB, mijenja se struktura potrošnje građana. Sad prvo moraju platiti režije pa im još manje ostaje za hranu. Ne računajući darove, za blagdansku trpezu – hranu, kolače, sokove, voće... – za Badnjak, Božić, Štefanje i Novu godinu prosječna će obitelj u uvjetima kad očekuje da će dogodine biti i lošije potrošiti samo 300 do 500 kuna – tvrdi sindikalist Sever.
Najviše se troši između 19. i 24. prosinca, kada se kartice provlače i 25 puta u sekundi. A kako trgovci strahuju od daljeg pada potrošnje, siječanjska sniženja i ove će godine početi i prije Božića.
Vidi, vidi kineska Nova godina uranila. Ove godine će narod jesti pse umjesto purice.