POGREŠNA NAPLATA

Stigao odgovor banaka o naplaćenim naknadama za račune za plin: 'Većina je već izvršila povrat sredstava'

Foto: Neva Zganec/PIXSELL
Cijena računa za plin iskazana u eurima
Foto: Neva Zganec/PIXSELL
Cijena računa za plin iskazana u eurima
Foto: Neva Zganec/PIXSELL
Cijena računa za plin iskazana u eurima
05.01.2023.
u 18:22
Kada je ustanovljeno da je došlo do propusta, sljedeći je problem ležao u naknadi za plaćanje, koju banka automatski uzima prilikom izvršenja usluge plaćanja trajnim nalogom.
Pogledaj originalni članak

S konverzijom eura pojavili su se brojni više ili manje predviđeni problemi, no za neke je građane novi šok stigao u srijedu navečer. Naime, kako je pisao Večernji list, neki su Zagrepčani jučer otkrili da im je Gradska plinara s računa uzela u eurima onoliko koliko su trebali platiti u kunama.

Do problema je došlo za građane koji račune plaćaju trajnim nalogom. U primjeru naše čitateljice, račun za studeni iznosio joj je 157 kuna i 14 lipa, no naplaćeno joj je 157 eura i 14 centi. Iz GPZ-a su izvijestili da je krivi iznos 'skinut' s računa 2000 građana.

Kada je ustanovljeno da je došlo do propusta, sljedeći je problem ležao u naknadi za plaćanje, koju banka automatski uzima prilikom izvršenja usluge plaćanja mobilnim bankarstvom. Bilo je sporno što će se dogoditi s tom naknadom to jest hoće li ju korisnici dobiti natrag, pošto je banka obavila svoj dio transakcije. 

Poslali smo upit Hrvatskoj udruzi banaka vezano za ovo pitanje, a njihov odgovor prenosimo u cijelosti:

„Banke su odmah nakon saznanja o navedenoj situaciji napravile sve što je u njihovoj mogućnosti kako bi se problem otklonio u što kraćem roku. Prema informacijama kojima raspolažemo većina banaka je već danas izvršila povrat sredstava i platno-prometnih naknada ili će to učiniti u što skorije vrijeme te će naknadno biti naplaćeni ispravni iznosi računa.“

VIDEO Najbolji grad za život je u našem susjedstvu, provjerite zašto je dospio na vrh

Zagreb, Beč, Ljubljana i Budimpešta

Usporedili smo životne troškove u četiri metropole i iznenadili se: U jednoj kategoriji je i Beč jeftiniji za život

Zagrepčanin mjesečno potroši više od 60 posto prihoda na stanovanje, režije i hranu. Cijene kvadrata nezaustavljivo rastu, a stanarina je oko 650 eura. U Ljubljani se žale na visoke režije, plaćaju ih oko 250 eura mjesečno, gotovo 60 eura više nego u Zagrebu. Standard je u Beču najviši, što prate i visoke cijene stanarina, kao i sadržaja za razonodu. Ipak, Bečani nisu rastrošni pa najradije uživaju u besplatnim aktivnostima u prirodi. Budimpešta je najpovoljnija, no stanovnici se žale na inflaciju, prometni kaos i nedostatak mjesta za parkiranje.

uzeli eure umjesto kuna

Gradska plinara nakon debakla vraća novce, ali pojavio se još jedan problem: 'Sumnjam da će nam banke to vratiti...'

Osim na cijene plina i račune, za dio Zagrepčana šok je bio i pogled na izvod iz banke kada su shvatili da su im za račune naplaćeni sedam i pol puta veći iznosi. Plinara obećava povrat novca, ali što će biti s preplaćernim naknadama za transakcije, pitaju se čitatelji. Iako je pojedinačni iznos svega jedan posto, grubom procjenom ukupno se radi se o pedesetak tisuća kuna, tvrdi nam čitateljica.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

ŠU
Šugaman
20:42 05.01.2023.

Ja od trajnih naloga bježim kao od crnog vraga, nikad to nisam koristio, niti ću. Ne budi lijen, nije mi problem jednom mjesečno poplaćati račune osobno, pogotovo danas u doba mobilnog bankarstva. Volim imati stvari pod svojom kontrolom, ne vjerujem trajnim nalozima, bankama, plinarama i ostalima.

AC
acer7
19:01 05.01.2023.

banka niti 1 lipu nikome ne vraća, to je direktiva, nije ni lipa bitna nego čega se drže

DU
Deleted user
20:08 05.01.2023.

Dobro zar nitko ne moze pohvaliti da su vratiel lovu...pa ipak ne znam tko bi ih natjerao?