Istraživanje

Na Dunavu započela najveća riječna ekspedicija ove godine

Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Na Dunavu započela najveća riječna ekspedicija ove godine
01.09.2013.
u 15:57
Ekspedicija Dunavom i uzimanje bioloških, kemijskih i drugih uzoraka na ukupno 68 lokacija, vodi se s dva broda – srbijanskim "Argusom" i rumunjskim "Istrosom"
Pogledaj originalni članak

U Vukovaru je jučer predstavljen projekt Zajedničko istraživanje Dunava ZID 3 što se provodi po okriljem Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunav ICPDR, a u kojem sudjeluje 14 podunavskih zemalja te Europska komisija. to je najveća riječna istraživačka ekspedicija u svijetu u 2013. koja je proglašena i Međunarodnom godinom suradnje na području voda Ujedinjenih naroda. Izvršni tajnik ICPDR-a Ivan Zavadsky istaknuo je da se istraživanje provodi duž 2.400 kilometara Dunava od Regensburga u Njemačkoj do delte Dunava u Rumunjskoj i traje šest tjedana od 13. kolovoza do 26. rujna ove godine. Podsjetio je kako se prvi takav projekt provodio na Dunavu 2001. a drugi 2007. - ZID 1 i ZID 2 su osigurale ključne informacije koje su pomogle utvrditi glavne probleme i njihove uzroke te doprinijele u Podunavlju kao i u EU pri donošenju odluka o odabiru pravih mjera za rješavanje problema - rekao je Zavadsky dodajući kako je u ZID 3 neposredno uključeno 28 znanstvenika različitih profila, a uzorke i druge podatke obrađuju i vodeći laboratoriji diljem Europe.

Ekspedicija Dunavom i uzimanje bioloških, kemijskih i drugih uzoraka na ukupno 68 lokacija, vodi se s dva broda – srbijanskim \"Argusom\" i rumunjskim \"Istrosom\", a u uzorkovanju ribe na 32 dunavske lokacije sudjeluju i dva austrijska plovila. Zamjenica ministra poljoprivrede Snježana Španjol naglasila je izuzetnu važnost projekta u koje i hrvatski stručnjaci sudjeluju već niz godina. - Ovo je veliki projekt koji osim što ističe ekološku važnost voda predstavlja i podlogu za veliki dio investicija koje će u dogledno vrijeme provoditi u vodnom gospodarstvu - rekla je Snježana Špaljol i pojasnila da će se u vodno gospodarstvo do 2020. uložiti oko 4,5 milijardi eura kako u pročistače otpadnih voda tako i u poboljšanje kakvoće vode za piće i sve ono što je vezano za održivo upravljanje i gospodarenje vodama. Glavni direktor Hrvatskih voda, Ivica Plišić je podsjetio da su Hrvatske vode nacionalna agencija za upravljanje vodama te da će Hrvatska u dunavskom slivu graditi pročistače otpadnih voda za sva naselja iznad 10.000 stanovnika te da sljedeće godine u Vukovaru kreće izgradnja pročistača vrijednog nešto manje od 50 milijuna eura.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.