Ni četiri mjeseca od pojave zloglasne afričke svinjske kuge (ASK) na istoku Hrvatske nema mira, proizvođači se boje novih žarišta, tko je mogao proveo je i rekategorizaciju objekata uvodeći više biosigurnosne mjere, a veći dio onih čije su svinje u ugroženim zonama usmrćene, uginule ili su prisilno zaklane obeštećeni su.
Uzgoj zabranjen do daljega
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, od prvih slučajeva kod domaćih svinja u dvama objektima u Posavskim Podgajcima, ubrzo potom i u Rajevu Selu, Gunji, Đurićima, Privlaci i Babinoj Gredi (i jednu divlju svinju u lovištu u Gunji) – od prvih preventivnih rješenja o zabrani prometa i zatvaranju gospodarstava pa do 7. studenoga – ASK je potvrđen već u 1109 objekata u Brodsko-posavskoj, Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji, najviše u Drenovcima (209), Otoku (157), Starim Jankovcima (87), Vrbanji (138), Bošnjacima (100), Andrijaševcima (46) Nijemcima (80) i Ivankovu (63). Od početka godine do 30. rujna na ASK je pretraženo 3699 divljih svinja, a zaraza je potvrđena u devet na području osam općina.
POVEZANI ČLANCI:
Pretpostavlja se kako je prva domaća svinja od ASK-a uginula gotovo mjesec dana prije, a liječena je od vrbanca. Kako bilo, evidencija bolesti na novim gospodarstvima ipak je u stagnaciji, ali se na područjima u zoni zaštite te zoni nadziranja ne smije početi s novim uzgojem. Do kada – procijenit će se nakon zaustavljanja širenja bolesti i njezina suzbijanja. A iako neki ovih dana politikantski prijete i prosvjedima zahtijevajući, među ostalim, i dopuštanje kolinja u mjestima u kojima je bilo zaraze ASK-om, iz resornog ministarstva poručuju kako je na svim gospodarstvima u cijeloj Vukovarsko-srijemskoj županiji i u općinama Osječko-baranjske te Brodsko-posavske županije, koje se nalaze u zoni zaštite i zoni nadziranja, i dalje zabranjeno klanje svinja na gospodarstvu za vlastite potrebe.
– Moguća je kupnja svinjskih polovica u mesnicama te njihova obrada u svom domaćinstvu i za vlastite potrebe – kažu iz ministarstva te dodaju kako zakonodavnim okvirom RH nije zabranjeno da građani kupuju svježe meso svinja u mesnicama (ili, primjerice, u supermarketima koji u okviru svojega poslovanja imaju registrirane mesnice) i da takvo meso dalje obrade u svojoj kući na način na koji su ga prerađivali i svih prijašnjih godina.
Potpore 30 milijuna eura
– Što se same lokacije mesnice tiče, tada ona može biti i u zoni ograničenja i u zoni izvan ograničenja, s obzirom na to da je mesnicama na području zona ograničenja dopušteno da nabavljaju meso svinja podrijetlom izvan tih zona i takvog ga stavljaju na tržište unutar zona ograničenja. Napomena je da pri kupnji tog mesa kupci dobiju račun (komercijalni dokument/otpremnicu), koji trebaju imati uza se kada to meso prevoze do svog mjesta prebivališta i na zahtjev službene osobe trebaju ga pokazati kao dokaz da je meso kupljeno u objektu koji se nalazi pod kontrolom veterinarske inspekcije. Nakon što se svježe meso svinja preradi u tome domaćinstvu, dobiveni mesni proizvodi mogu se koristiti isključivo za potrebe vlastitoga kućanstva – odgovaraju iz ministarstva. Kako bi se ublažile posljedice ASK-a, dosad je doneseno sedam mjera potpora ukupne vrijednosti 30 milijuna eura, od čega su trenutačno u provedbi tri u vrijednosti 14,7 milijuna eura, a ostali u pripremi ili je provedeno eSavjetovanje. Do 7. studenoga provedena je isplata 5,2 milijuna eura na račune 846 korisnika.
ovo se pitanje ispolitiziralo, a stvar je veterinarske struke. Priča mi jedan stariji veterinar kako je to bilo u bivšoj državi-pojavila se u jednom selu, čitavo selo je bilo blokirano, vojska oko sela... onaj tko je ušao u selo, od veterinara ili nekog drugogo, nije bilo izlaza dok se nije rješila situacija tako da više nije bilo opasnosti od širenja zaraze. Svinje su platile glavom i to je to. Isto mi priča da treba smanjiti drastično populaciju divljih svinja jer su one najveći širitelji zaraze.