Prihodi od biljne proizvodnje poljoprivrednika na području Vukovarsko-srijemske županije u zadnjih dvije tri godine su se stabilizirali ali su oni i dalje ispod brojki od prije par godina. Tvrdi to pročelnik za poljoprivredu Vukovarsko-srijemske županije Andrija Matić pojašnjavajući kako su se 2012. godine prihodi od biljne proizvodnje kretali oko 950 milijuna kuna da bi pali na oko 670 milijuna kuna koliko iznose i sada. Govoreći o trenutnom stanju Matić kaže kako su se prošlih godina poljoprivrednici okrenuli ka soji, odnosno, da sve veći broj poljoprivrednika sije soju.
- Kukuruz je i dalje prvi izbor naših poljoprivrednika. Soja se sada sije na više od 22.000 hektara tako da je gotovo prestigla pšenicu koja se sije na oko 30.000 hektara. Jedan od razloga tome su poticaji ali svakako i činjenica da soja kao kultura nije previše zahtjevna- rekao je Matić.
Inače, u Vukovarsko-srijemskoj županiji trenutno se obrađuje oko 145.000 hektara zemlje od čega je nekih 125.000 hektara u sustavu poticaja. Matić je rekao kako je više razloga zašto se poticaji ne mogu ostvariti za sve površine ali i da radi toga županija godišnje gubi oko 30 milijuna kuna.
- Naša županija po tom pitanju jedna je od uređenijih u Hrvatskoj ali opet gubimo ogromne novce. Možemo samo zamisliti kako je u drugi dijelovima države- istakao je Matić.
Osvrnuo se i na udruživanje poljoprivrednih proizvođača što će, kako je rekao, biti jedan od načina da se opstane na tržištu. Na području županije samo su svinjogojci udruženi u cluster i kao takvi zajedno funkcioniraju na tržištu.
- Ova godina biti će prijelomna za poljoprivredne proizvođače. Jedan od načina da se opstane biti će udruživanje malih i srednjih proizvođača. Nešto slično već rade neki voćari u našoj županiji. Iskustva drugih ćemo preslikati kod nas, a od nekih ćemo morati odustati, rekao je Matić.
>> Živi zid dijelio hranu u centru Zagreba, Sinčić: Poljoprivreda nam je na koljenima
Amerike