pet mjeseci nakon epidemije

Na istoku Konga potvrđen novi slučaj ebole: Trogodišnji dječak umro od bolesti

Foto: WHOAFRO/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Na istoku Konga potvrđen novi slučaj ebole: Trogodišnji dječak umro od bolesti
09.10.2021.
u 07:33
Trogodišnji dječak bio je pozitivan na testiranju u blizini grada Benija, jednog od epicentra izbijanja epidemije 2018-2020. godine. Dječak je u srijedu umro od bolesti, rekao je ministar zdravstva Jean Jacques Mbungani u priopćenju.
Pogledaj originalni članak

Novi slučaj ebole potvrđen je na istoku Demokratske Republike Kongo, rekao je ministar zdravlja u petak, pet mjeseci nakon okončanja posljednje tamošnje epidemije.

Trogodišnji dječak bio je pozitivan na testiranju u blizini grada Benija, jednog od epicentra izbijanja epidemije 2018-2020. godine. Dječak je u srijedu umro od bolesti, rekao je ministar zdravstva Jean Jacques Mbungani u priopćenju. Identificirano je oko 100 ljudi koji su možda bili izloženi virusu i bit će nadzirani kako bi se utvrdilo imaju li simptome, dodao je.

Interno izvješće iz biomedicinskog laboratorija u DR Kongu pokazuje kako je još troje djece u gusto naseljenom naselju Butsili u Beniju također prošlog mjeseca pokazivalo simptome ebole i umrlo, ali nitko nije testiran.

VIDEO> U nekoliko gradova prosvjedi ispred bolnica zbog uvođenja Covid potvrda, Berošu vikali: “Izdaja! izdaja!”

DR Kongo je do sada zabilježio 11 valova epidemije od kada je bolest, koja uzrokuje jako povraćanje i proljev, a prenosi se kontaktom s tjelesnim tekućinama, otkrivena u ekvatorijalnoj šumi u blizini rijeke Ebole 1976. godine.

U posljednjem valu epidemije (2018-2020) u istočnom DR Kongu poginulo je više od 2.200 ljudi.

"Zahvaljujući iskustvu stečenom u upravljanju virusom ebole tijekom prethodnih epidemija, uvjereni smo da će naši timovi uspjeti kontrolirati ovu epidemiju što je prije moguće", rekao je Mbungani. Nije neobično da se pojedinačni slučajevi javljaju nakon velike epidemije, kažu zdravstveni stručnjaci.

Bolest obično ubija oko polovice zaraženih, iako su tretmani razvijeni nakon rekordne epidemije u Zapadnoj Africi (2014-2016) značajno smanjili stopu smrtnosti kada se slučajevi otkriju rano.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
08:46 09.10.2021.

Cijeli svijet daljnjih 12 mjeseci u karantenu!!!