skriveni outdoor i cikloturistički biser

Na Kamenjaku blizu Pule vrvi od cikloturista koji uživaju u biciklističkom 'raftingu'

Foto: Dražen Breitenfeld
Kamenjak
Foto: Dražen Breitenfeld
storyeditor/2024-01-19/Luciano_Valcic.jpg
Foto: Dražen Breitenfeld
storyeditor/2024-01-19/Rt_Kamenjak_02.jpg
Foto: Dražen Breitenfeld
storyeditor/2024-01-19/Pula_utvrda_Punta_Christo.jpg
Foto: Dražen Breitenfeld
storyeditor/2024-01-19/Doriano_Segota.jpg
Foto: Dražen Breitenfeld
storyeditor/2024-01-19/Stari_grad_i_vidikovac_Rakalj.jpg
26.01.2024.
u 19:10
Rakalj je idilično turističko selo, tu se pije zlatna malvazija, sve se prodaje na kućnom pragu, a ljubazni domaćini ponudit će vas boškarinom uz sir i rikulu
Pogledaj originalni članak

Održivi turizam i produljenje sezone, posebno uz outdoor aktivnosti poput vožnje biciklom ili kajakom, najbolji su put prema cjelogodišnjem turizmu kojem teži Hrvatska. Pa i u Istri, bez obzira na visoko postavljenu turističku ljestvicu, trude se ponuditi gostu puno više od mora i sunca. Vidi se to i u ovim zimskim danima koji ipak malo ljepše izgledaju kad se pojavi koja zraka sunca, pa makar i po buri. U južnoj Istri, koja obuhvaća šire područje Pule, te na istočnoj obali poluotoka, njegovu pomalo nepoznatom i mističnom dijelu, kotrlja se puno divnih proplanaka u zaleđu do nevjerojatnog i divljeg Kamenjaka koji je savršen za turizam svih 365 dana u godini. Zapravo to je i idealna kombinacija aktivnog turizma – spoj mora i avanturističkog turizma, posebno kada se tome doda kontinentalni dio te mogućnost spoja obale i vrleti u kojoj se može ići doslovno do beskraja. Najbolje biciklom, no može se i pješice ili autom, kako god. Primjerice vožnja po destinaciji i potom odlazak na novu lokaciju i nastavak biciklom jer tako ćete je najbolje upoznati cijelu u relativno kratkom vremenu, za vikend ili kraći odmor.

Na primjer u maloj općini Marčana ima dvjestotinjak objekta za smještaj, a od toga njih 25 opremljeno je bazenom. No Marčana nije poznata samo kao pravo istarsko mjestašce i splet sela i prelijepih vizura, već i po najduljoj i najrazvijenijoj obali. Ali i po biciklizmu, za Marčanu kažu da je "malo misto velikih biciklista".

U obližnjem naselju Luborika je i Kuća biciklizma. Ipak su odavde najpoznatiji istarski biciklisti koji su ostavili traga i utrli put razvoju današnjeg cikloturizma po kojem je Istra poznata i izvan granica Hrvatske. Luciano Valčić s ponosom priča o obiteljskoj ideji i nastanku ovog bike muzeja koji je opremljen s puno fotografija i multimedijom. Idealno mjesto na kojem posjetitelji mogu zastati i upoznati se s ovdašnjim ljudima i tradicijom, te uspjesima nekadašnjih prvaka i sudionika na velikim svjetskim natjecanjima kao što su Giro d' Italija i Tour de France.

Foto: Dražen Breitenfeld
Luciano Valčić, kineziolog i trener, sin slavnog Nevia Valčića u Kući biciklizma

– Riječ je o sjećanju na one koji su ovdje vozili biciklističke utrke još u 19. stoljeću. Recimo, Guido Sambo iz Pule bio je poznati biciklist u nekadašnjoj Austro-Ugarskoj monarhiji. U bivšoj državi na postolju su redovito bili moj otac Nevio Valčić, pa Cvjetko Bilić, čiju tradiciju danas nastavljaju mnogi drugi. Moja sestra Helena i ja danas više radimo kao promotori i popularizatori ovog sporta. Istra je razvikana i poznata kao magična bike destinacija za sve vozače i uzraste i one koji vole utrke, vožnju po cesti, ali i one koji dolaze rekreativno ili turistički – ističe Luciano Valčić.

U Marčani je pješačka, ali i bike staza Stjepana Hausera, nazvana po njemu jer je dao ideju da se napravi, a i ovdašnji je stanovnik. Sada svi uživaju u šetnji i off road vožnji po egzotičnoj kamenitoj stazi, uz strmu i šumovitu istočnu obalu Istre, gdje ste samo vi i more. Nema ničega osim pokoje skrivene tirkizne plaže i ribara. Ponad je stari grad Rakalj, a za uspeti se 100 metara treba biti u formi. Odozgo se futuristički Raški zaljev vidi kao na dlanu i nestaje u daljini plavetnila i bijelih vrhova Alpi i Italije. Vraćam bicikl u automobil i penjem se sada s Daciom Jogger, to je možda i najpoletnija Dacia koju sam do sada vozio. Taj crossover karavan je praktično rješenje za obitelji, ali i one s biciklom i malo više prtljage. Dolazim iznad vidikovca do zidina starog Raklja i male crkvice. Skratit ću bike rutu pa idem i dalje autom do svjetionika i lučice, te sela Rakalj gdje me već čeka lokalni turistički djelatnik Luka Faraguna, koji će me uputiti u sve tajne Raklja i Marčane i upoznati s dvije biciklističke staze – Divšići i Flanatica.

Prije biciklističke ture još smo zavirili u simpatična stara sela Krnicu i Mutvoran. Da posjet bude potpun, treba osjetiti mirise i okuse područja kuda tumaram na dva ili više kotača. Inače u Raklju se ističe palača Loredan iz 14. stoljeća koja je i bila prva kuća jer je mletačka obitelj prije živjela u utvrdi na obali, tj. u starom Raklju, ali se odatle povukla kad je u ratno doba došla opasnost s mora. Kako su se oni povukli dublje, tim su putem krenuli i drugi i tako je i nastao današnji Rakalj, pravo idilično turističko selo koje obilježava poljoprivreda, ali to je i mjesto kadulja. Njezin je miris tako impresivan da se može pomisliti da ondje samo ona raste, no ima i vinograda i vrsnih vina. Tu se pije i zlatna malvazija o kojoj mi je puno govorio Dorian Šegota koji ima malu ekovinariju s puno dobrih vina, možda i vrhunskih. S jako puno alkohola jer, kaže Dorian, sve je prirodno, ništa se ne dodaje ni oduzima, sve je kako priroda daje, čak je i mlada malvazija jako vino. Ovdje prevladava kamen, puno je minerala, a vinogradi su nad morem i dosta izloženi. Mnoga se vina čuvaju u drvenim bačvama od francuskog i slavonskog hrasta. Na pitanje ima li gostiju i interesa, dolaze li biciklisti, Dorian Šegota odgovara potvrdno i ističe da na imanju nude degustaciju vina i sve prodaju na kućnom pragu.

VEZANI ČLANCI:

U konobi Placa, koja je otvorena cijele godine, uvijek se može nešto fino pojesti u lijepom ambijentu. Potražite mladog gazdu Elvisa Živkovića i on će vas rado poslužiti ili preporučiti neko jelo. Poput boškarina uz sir i rikulu ili domaćih raviola punjenih sirom, te vina Deklić, chardonayva i malvazije. Dobro je ostaviti malo mjesta i za slatko jer čokoladni souffle je božanstven.

Nakon gastrodoživljaja obilazimo Nezakcij, najstariji prapovijesni istarski grad kod Ližnjana, gdje je i istoimena kružna bike staza koja ide preko Muntića i Valture. Duga je desetak kilometara, ali za obilazak treba dobrih sat vremena. Tko voli skrivene puteve i staze kroz polja, stepe pašnjaka i maslinike, na pravoj je stazi. Valtura i Ližnjan na samoj su istarskoj obali, na brežuljcima, a odavde se prema Medulinu i Puli pružaju lijepe plaže i pitomija obala, vrlo lijepa za turističke vožnje. Ima puno gostiju koji vole bezbrižne i mirne ture uz more. Ruta Medulin rivijera duga je čak 60 kilometara, što dovoljno govori o potencijalu Medulina i nizinskog obalnog područja prema Puli. Oni koji preferiraju pravi "rafting" na biciklu, trebaju ići na Kamenjak koji je blizu Medulina, i samo desetak kilometar od Pule. Gotovo je nevjerojatno da se blizu velikih gradova i turističkih područja nađe takav uzbudljiv, pustolovni i adrenalinski kraj. Kamenjak uz svoje divlje okruženje, otoke Ceju i Fineru, ima i svjetionik gdje se može unajmiti i apartman, a istodobno uživati u romantičnim trenucima ovog skrivenog bisera Istre.

U Puli i Medulinu domaćini su mi biciklist i turistički djelatnik Goran Franinović i Debora Kliba u ime tvrtke Jistra Adventures iz Premanture. Ona se bavi bike i kajak turizmom te organizacijom pustolovnih izleta s puno adrenalina po Rtu Kamenjak i malim otočićima medulinskog arhipelaga. Istraživanje na biciklu vrlo je popularno, ovdje je puno staza koje možete sami otkriti ili istražiti. Cikloturisti obožavaju doći biciklom na lice mjesta, a ovdje to mogu i ne moraju ostavljati bicikl na ulazu ili u obližnjoj Premanturi. S turistom bicikl može i do vrha Kamenjaka ili do nekih od plažnih stijena koje su fenomenalne za vidik i sjajnu fotku. Na Kamenjaku je dobro na kajaku obići i neku od spilja, što je fantastičan doživljaj i dodatak bike turi. Čim zatopli, može se i kupati.

Foto: Dražen Breitenfeld
Oklopna obalna utvrda Punta Christo velika je atrakcija na biciklističkim stazama oko Pule

Kamenjak je prepun ne samo gostiju nego i orhideja zahvaljujući kojima čitavo ovo područje ima poseban okus i miris. A i jedna bike staza nazvana je Orhideja po njima. Kamenjak je poznat i po liticama ili klifovima, visoki su i po 10 do 15 metara. Mnogi ne mogu odoljeti ovakvoj prigodi za nezaboravan skok. Ljeti su popularne i ture 'full moon' pod zvjezdanim nebom oko Kamenjaka i otočića arhipelaga. Inače, na Kamenjaku nema nikakve infrastrukture, najbliži kamp Stupica nalazi se na samom ulazu. Kamenjak je ujedno i zaštićeno područje, a dug je oko 3,5 kilometra i širok oko šesto metara. Najbliži hotel koji je trenutačno otvoren je Park plaza Belvedere. Ondje ima tridesetak slikovitih uvala, a rt okružuje kristalno čisto more s više malih nenastanjenih otočića. Sve to možete istražiti biciklom i doživjeti na najbolji mogući način, zastati i zaviriti bilo gdje i ostati tamo gdje je najljepše, najčešće iznad skrovite stijene s pogledom na spomenuti svjetionik Porer tik ispred Kamenjaka. Baš kad smo ga posjetili, okupirali su ga lokalni ribari s brodicama, bilo ih je more, gotovo bezbroj. Bio je to fenomenalan prizor. Bili su u lovu na lignje budući da je sad njihovo vrijeme.

– Jako nam je važan projekt usluge malih iznajmljivača, poput bike&bed smještaja za cikloturiste – naglašava mi Goran Franinović, dok nabraja i hotele u kojima su biciklisti također dobrodošli te imaju posebne ponude za boravak i prostore za bicikle.

Lijepi primjer takvog malog hotela namijenjenog i biciklistima jest poznati boutique hotel Chersin u Fažani, ali i hotel Villeta Phasiana.

Foto: Dražen Breitenfeld
Dorian Šegota, mladi vinar s tek desetogodišnjim stažom

Za svaku preporuku je i bike staza Kažuni i suhozidi kod Vodnjana. Duga je 16 kilometara, ide od Vodnjana uz Peroj i natrag na polazište. Visinska razlika je gotovo 160 metara, a vrijeme vožnje je oko sat i pol. Svakako ćete vidjeti i obići Kažun park, muzej na otvorenom, gdje možete i startati, pa kroz središte Vodnjana. Staza je doslovno okružena maslinicima, suhozidima i kažunima, okruglim poljskim skloništima napravljenim od kamena i bez prozora, karakterističnima za istarski kraj. Uz masline vodi i istoimena biciklistička staza od Vodnjana preko Barbarige, vozi se i uz more, a potom opet kroz unutrašnjost natrag do Vodnjana. Ruta je duga oko 36 kilometara i treba računati na tri sata vožnje, ako ćete se zaustavljati i više. Cilj i smisao cikloturizma jest što bolje upoznati kraj kuda se vozi te vidjeti i doživjeti što više. A pri tome želimo uživati, pijuckati kavu, kao mi u centru Fažane, uz hirovito more.

Južna Istra nudi 24 biciklističke staze i svaka ruta ima svoju priču i naziv. A već i to otkriva što se može očekivati na stazi. Oko Fažane idu dvije biciklističke staze 'Vasianum' što je stari antički naziv za Fažanu, i staza Sv. Elizej, koja ide prema Valbandonu i crkvi Sv. Elizej. Vozeći se dalje, dolazi se u Pulu, a cijelim putem ide se gotovo uz samu morsku obalu osim nekoliko iznimaka na ruti kada se zaobilaze područja bivših vojnih objekata ili se preskoči dio koji nije pogodan za vožnju. Na tom putu je i oklopna obalna utvrda Punta Christo koju preporučujemo posjetiti, a nalazi se na štinjanskom poluotoku. Spajajući se na stazu kroz Pulu tako se i u sam grad dolazi uz prugu i željeznički kolodvor, preko velikog obalnog pojasa i velikog parkirališta do same pulske Arene i centra Pule. Time se može potpuno zaokružiti bike tura po južnoj Istri i doći na početak izleta – preko Šijanske šume i Banjola do Kamenjaka ili Medulina, Ližnjana i Marčane.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.