FARMACEUTSKA MAFIJA Strani lijekovi - made in BiH

Na lijekovima iz inozemstva ljekarne u BiH varaju državu

31.03.2009.
u 23:00
Pogledaj originalni članak

Tvrdnja Mirsada Šabaredžovića, predsjednika Farmaceutske komore Sarajevske županije, kako je farmaceutsko tržište u BiH preplavljeno sumnjivim uvoznim lijekovima koji se samo promjenom pakirane kutijice (ambalaže) prodaju kao domaći zdravstveno ispravan lijek, uzbunila je farmaceutske krugove i posijala paniku među brojne konzumente.

Tragajući za detaljima, od liječničkih i farmaceutskih krugova, koji međusobno u potrazi za što većom i lakšom zaradom vode međusobne ratove, iz provjerenih izvora dobili smo šokantan podatak prema kojem veliki broj najnovijih tvrtki za proizvodnju lijekova u BiH čak 90 i više posto lijekova kupuje u inozemstvu.

Sumnjivi lijekovi
Pitanje od kojih se inozemnih proizvođača i kako kupuju sporni lijekovi graniči s pitanjem, tvrde naši sugovornici, gdje se i preko koga dopremaju enormne količine narkotika u BiH. Premda se o postojanju “farmaceutske mafije”, koja je oslonjena na mjerodavne institucije vlasti, zavode za javno zdravstvo (koji prave listu esencijalnih lijekova) u oba bh. entiteta, priča godinama, niti jedna službena policijska ili inspekcijska akcija nije potvrdila njezino postojanje.

Predsjednica Međužupanijske farmaceutske komore Zahida Binakaj u razgovoru za Večernjak tvrdi kako je vrlo moguće da se, kao u svim susjednim državama, provuče neki lijek koji ne zadovoljava farmaceutske standarde. Međutim, nije mogla dati konkretan podatak koje ljekarne ili proizvođači uvoze sumnjive inozemne lijekove koje potom, promjenom pakiranja, prodaju kao domaće i čak zdravstveno ispravne.

Laboratorijska provjera
“U Sarajevu postoji referentan laboratorij za analizu lijekova, koji je napravljen sredstvima Svjetske zdravstvene organizacije i američke Vlade.

To je najsuvremeniji laboratorij u kojim se metodom slučajnog uzorka provjerava kakvoća svakog lijeka koji se nalazi na našem tržištu”, tvrdi Zahida Binakaj, ne želeći, kako kaže, špekulirati izmakne li se i koliko lijekova takvoj sadržanoj kontroli.

U Ministarstvu zdravstva Federacije BiH kazali su nam kako se radi o osjetljivoj temi, na koju odgovor nije lako dati te zahtijeva dodatne provjere, ne demantirajući niti potvrđujući navode kako se u ljekarnama prodaju, u najmanju ruku, sumnjivi ili stari lijekovi, koji se potom u dvostrukim količinama daju pacijentima.

Glavni farmaceutski inspektor Jasmin Bećirević danas se cijeli dan nije javljao na telefon, ali u svome dugogodišnjem “inspektorskom stažu”, sudeći barem iz starih novinskih tekstova, ima bogato iskustvo s ovakvim temama.

Pogledajte na vecernji.hr