Tek koji sat uoči početka vojnog mimohoda u Zagrebu kojim će se obilježiti 20. obljetnica operacije Oluja, naposljetku je sklopljena i posljednja kockica koja je u mozaiku nedostajala. Riječ je o (ne)dolasku stranih izaslanstava, temi zbog koje su pojedini mediji mimohod unaprijed proglasili hrvatskim fijaskom u režiji srbijanske diplomacije.
No, na proslavu stižu čak 42 izaslanstva: predstavnika država i međunarodnih organizacija na razini VIP gostiju, veleposlanika ili vojnih izaslanika. Među njima, i dvojica američkih visokih generala, poljski zamjenik načelnika glavnog stožera i jedan general. BiH će predstavljati ministrica obrane i načelnik glavnog stožera, Litvu pak zamjenik ministra obrane, Albaniju načelnik glavnog stožera, dok Makedoniju zastupaju general i visoki dužnosnik ministarstva obrane.
“Pozivi za sudjelovanje na svečanom mimohodu upućeni su bilateralnim partnerima s kojima MORH ima intenzivnu obrambenu suradnju: manje od polovici članica NATO-a i vrlo malom broju država koje nisu članice NATO-a. Kao što je to uobičajeno, pozvane države same definiraju kako će sudjelovati u mimohodu, u skladu sa svojom tradicijom i nacionalnim odlukama.
Za neke države znali smo unaprijed da zbog povijesnih razloga neće sudjelovati na mimohodu sa svojim pripadnicima, odnosno vojskom. Neke uobičajeno dolaze na mimohode samo na razini VIP delegacija ili izaslanika. Ukratko, svaka država ima svoju praksu sudjelovanja”, poručili su iz Ministarstva obrane.
Organizatori također ističu da su se od 15-tak pozvanih zemalja gotovo sve odazvale ili šaljući VIP goste ili slanjem svojih veleposlanika i vojnih izaslanika. U konačnici, Ministarstvo obrane zadovoljno je i “iznimno velikim odazivom diplomatskog i vojno-diplomatskog zbora” koji će uveličati mimohod u povodu 20. obljetnice operacije Oluja.
>> Mimohod će u 'kockici' predvoditi legendarni piloti Selak i Ivandić
Hrvati s ponosom slave Dan pobjede nad okupatorom.