Vlada je predložila da se za novog predsjednika uprave te tvrtke imenuje Leo Begović, dosadašnji državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva. Glavnoj skupštini HEP-a Vlada je predložila da opozovu člana NO HEP-a Lea Begovića, a da se za predsjednika imenuje Krešimir Čosić.
Hebrang čvrsto u obrani
Izravan povod za smjenu bilo je pokretanje kaznenog postupka protiv I. Mravaka zbog fiktivnog zapošljavanja Rade Buljubašića, koji je umjesto u HEP-u, radio u HDZ-u.
Na šestosatnoj sjednici Predsjedništva HDZ-a večer prije premijerka je uspjela ukloniti otpore i rezerve ljudi iz vodstva. Nije joj bilo lako, ali odlučila je pokazati da je mislila, kad je kazala suradnicima, da će njezina biti zadnja. Nisu, naime, svi u vodstvu HDZ-a smatrali da je brza smjena Ivana Mravaka najpametniji potez, a neki su smatrali da će to biti znak da HDZ podilazi medijskom pritisku.
Potpredsjednik HDZ-a Andrija Hebrang u desetak minuta dugome govoru kazao je, neslužbeno doznajemo, da bi bilo bolje omogućiti Mravaku da podnese ostavku i časno izađe iz te priče. Zar ga ne bi trebalo pozvati da pred vodstvom HDZ-a kaže nešto u svoju obranu? Hoće li uslijediti smjena nakon sjednice vodstva HDZ-a, nisu bili sigurni ni sudionici te rasprave.
Dogovoreno je bilo da premijerka ujutro razgovara s Mravakom, pa su neki mislili da od smjene neće biti ništa. Kasnije su pokušavali spasiti ostale članove uprave. No, ubrzo je bilo jasno da J. Kosor neće odustati. Sama procedura smjene vlasti u HEP-u mogla bi trajati tjednima. Najprije, predsjednik skupštine Miljenko Pavlaković mora razriješiti Lea Begovića jer je funkcija predsjednika uprave nespojiva s onom u Nadzornom odboru. Nakon toga, novi Nadzorni odbor, na čelu s Krešimirom Ćosićem, bira Begovića za šefa uprave.
Kako se može čuti, Vlada je bila u golemim problemima da nađe Mravakova nasljednika jer je nekoliko kandidata tu funkciju glatko odbila. Begović je pristao, ali zanimljivo, sada već bivši državni tajnik nema iskustva u upravljanju bilo kakvom tvrtkom, posebno ne glomaznom mašinerijom kakva je HEP. Diplomirao je 1997., radio je tri godine kao savjetnik predsjednika Županijske komore HGK-a u Čakovcu, a od 2001. do 2005. u istoj je instituciji bio predsjednik.
Prije četiri godine imenovan je pomoćnikom ministra gospodarstva. Begovićev je zadatak u NO-u bio kontrolirati rad uprave, no unatoč tome, dogodilo se desetak afera koje će, po svemu sudeći, dobiti i sudski epilog. Zanimljiv je i izbor predsjednika Nadzornog odbora, koji je u očitom sukobu interesa. Ćosić je od 2004. bio zamjenik predsjednika NO-a, a njegov sin Marko Ćosić prokurist je u tvrtki Korlea, koja jedan od najvećih dobavljača struje HEP-u.
Benigni Buljubaši
Iako joj odluka o smjeni Ivana Mravaka nije bila laka, Vlada je ipak iskoristila najbenigniji slučaj, aferu s fiktivnim zaposlenjem Rade Buljubašića.
Policija je doduše tu istragu prvo dovršila, no Mravak i njegova uprava ipak su napravili puno gorih stvari, o kojima je Večernji list već pisao.
Zaustave li se te istrage i javnost se zadovolji samo smjenom Ivana Mravaka, to će značiti da se u HEP-u ništa neće promijeniti nabolje.
Mravak će HEP napustiti s milijun kuna otpremnine, a svaki od članova uprave s po 800.000. Posljednjih nekoliko godina HEP je pod Mravakom u ‘spržio' oko 2 milijarde kuna.
Umjesto vuka magare hehe!