Ispiti učenika petih i osmih razreda osnovne škole

Na nacionalni ispit bez pripreme i ponavljanja gradiva

Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Osijek: OŠ Ivana Filipovića grije se na pelete te time ostvaruje značajnu uštedu
Foto: Lovro Domitrovic/PIXSELL
Zagreb: Udžbenik iz matematike poslužio za sjedenje na glavnom gradskom trgu
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Osijek: OŠ Ivana Filipovića grije se na pelete te time ostvaruje značajnu uštedu
01.10.2022.
u 15:53
Cilj je dobiti povratnu informaciju o razini postignuća učenika, od koje će u konačnici imati koristi i učenici i roditelji te škola
Pogledaj originalni članak

Učenici petih razreda velikogoričke OŠ Eugena Kvaternika, OŠ Samobor, OŠ Milke Trnine u Križu, kutinske OŠ Zvonimira Franka, karlovačke OŠ Dubovac, zagrebačke OŠ Ivana Cankara, 2. OŠ Čakovec, solinske OŠ Vjekoslava Paraća bit će samo dio učenika koji će od 10. do 12. listopada u svojim školama pristupiti nacionalnim ispitima.

Tim će se ispitima među učenicima u petim razredima provjeravati znanje učenika iz hrvatskog, matematike te prirode i društva, no nacionalni ispiti u petim razredima ove godine neće obuhvatiti cijelu generaciju, već će im pristupiti samo učenici u prijavljenoj 81 školi.

Tako je za učenike petih razreda 10. listopada na redu ispit iz hrvatskog, 11. listopada iz matematike, a 12. listopada iz prirode i društva, a u samim ispitima provjeravat će se gradivo koje su svladali od prvog do četvrtog razreda.

Osam predmeta

Za razliku od učenika petih razreda, cijela generacija koja će u ovoj školskoj godini biti obuhvaćena nacionalnim ispitima jest generacija učenika koji pohađaju osmi razred. Njih nacionalni ispiti u školama očekuju od 13. do 31. ožujka 2023. kada će ti učenici pristupiti ispitima iz hrvatskog, matematike, engleskog, biologije, fizike, geografije, kemije i povijesti.

Rezultati nacionalnih ispita kojima će pristupiti učenici bit će iskazani u postocima, kao postoci upisani u bilješke, i neće utjecati na ocjenu, niti će ulaziti u prosjek učenicima, ali će biti sjajan orijentir i školi i roditeljima u stvarnom vrednovanju znanja učenika.

- Postignuća (rezultati) u nacionalnim ispitima neće utjecati na zaključnu ocjenu u osmome razredu niti će se uzimati u obzir kao kriterij za upis u srednje škole. Postignuća učenika bit će upisana u rubriku,,bilješka" i iskazana brojem bodova i odgovarajućim postotkom riješenosti zadataka - poručili su iz Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja koje je zaduženo za provedbu nacionalnih ispita u školama.

Naime, Hrvatska tek treba donijeti konačnu odluku u kojem će kontekstu i kako koristiti rezultate nacionalnih ispita, osim što se već zna da će biti jasan orijentir rada određene ustanove odnosno nastavnika i jasan orijentir svladanog znanja učenika. U tjednima u kojima će učenici osmih razreda pisati nacionalne ispite predlaže se školama da ne provode druge ispite iz redovitog ocjenjivanja kao ni provjere znanja. Same ispite učenika ocjenjivat će ocjenjivači koji su se javili na natječaj čime se također otklanja mogućnost subjektivnog ocjenjivanja jer nacionalne ispite neće ocjenjivati profesori svojim učenicima u školama.

Bez drugih ispita

- Cilj je dobiti povratnu informaciju o razini postignuća učenika, od koje će u konačnici imati koristi i učenici i roditelji te škola, ali i nacionalne institucije, od resornog Ministarstva do svih onih koji će rezultate moći koristiti u svrhu poboljšanja i unapređenja obrazovnog sustava - rekao je Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Ključno je pri provedbi nacionalnih ispita kao prvog hrvatskog ispita vanjskog vrednovanja obrazovanja u osnovnim školama da se učenike za te ispite ne priprema, već da oni takvim ispitima koje su pripremili stručnjaci iz obrazovnog sustava pokažu stvarno znanje iz pojedinog predmeta.

- Za nacionalne ispite nisu potrebne nikakve dodatne pripreme ni ponavljanje gradiva petoga, šestoga i sedmoga razreda te traženje starih udžbenika, a posebice nisu potrebne instrukcije jer želimo dobiti realnu sliku postignuća koja su proistekla iz redovite, dodatne i dopunske nastave. Predložili smo ravnateljima i školama da se u vrijeme pisanja nacionalnih ispita ne planiraju druge pisane provjere i da u dane kada se pišu ispiti, učenici imaju manje zahtjevnu nastavu. Bit ćemo fleksibilni po pitanju pisanja nacionalnih ispita za učenike koji će se plasirati na državna natjecanja, kao i za sve druge učenike koji će iz opravdanih razloga biti spriječeni pisati ispite - jasno su istaknuli u Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

>> VIDEO Stanodavac iz Splita stan će iznajmiti samo studentici koja se hrani u menzi, ljudi se pitaju: 'Smije li skuhati kavu?'

VRŠNJAČKO NASILJE

Škola, liječnik i socijalci moraju procijeniti fizičko i mentalno zdravlje te obiteljsko stanje nasilnog đaka. Koliko ih to čini?

Ne smanjuje se nasilje, koje svake godine iznenadi javnost, a ne povećava se ni broj škola i ravnatelja koji znaju reagirati na prvu. Unatoč tome što u škole i s ovom godinom ulazi veći broj psihologa. Naime, samo s početkom ove školske godine Ministarstvo obrazovanja odobrilo je zapošljavanje 79 stručnih suradnika psihologa u 45 osnovnih škola i 34 srednje škole koje su u skladu s propisanim standardima, poručili su, ispunjavale uvjete za novo zapošljavanje. Drugim riječima, u ukupno 923 osnovne škole u Hrvatskoj radi 455 stručnih suradnika psihologa.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.