Mali sam iznajmljivač i građanin RH duboko zabrinut zbog predloženih izmjena Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti. Zovu nas rentijerima, a to nismo. Svi mi, i oni u kućama, i oni u stambenim zgradama, i oni u vilama, domaćini smo u pravom smislu bez obzira na to iz koje županije dolazili. Molimo da pomognete zaustaviti donošenje ovog zakona. Nismo motivirani političkim ciljevima, jedini i osnovni cilj nam je zaštititi svoj rad, obitelj i pravo na upravljanje vlastitom imovinom, stoji u jednom od pisama koje je, javljaju iz Građanske inicijative Spasimo male obiteljske iznajmljivače, odaslano prema Vladi. Na Markov trg, ministru turizma i saborskim zastupnicima ovih je dana, tvrde iz te inicijative, otišao veliki broj mailova u kojima se izražava neslaganje s predloženim izmjenama zakona. "Prema našim saznanjima, takvih je mailova bilo više od 500 u samo jednom danu", stoji u obavijesti Građanske inicijative Spasimo male obiteljske iznajmljivače.
Vrijeme da se promjene zaustave, međutim, pomalo istječe. U četvrtak je završilo e-savjetovanje o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, koji definira pojam domaćina u obiteljskom smještaju kao osobe koja ima prebivalište u županiji gdje je i objekt koji iznajmljuje. Također, domaćinima se više neće smatrati iznajmljivači u stambenim zgradama, već rentijerima, a u roku od pet godina morat će pribaviti i suglasnost suvlasnika da se kratkoročnim najmom mogu i dalje baviti. Na takav nacrt budućeg zakona tijekom dvotjednog e-savjetovanja stiglo je 294 komentara.
Dio komentatora podržava izmjene, neki bi bili i rigorozniji pa status domaćina priznavali jedino iznajmljivačima koji žive neposredno uz objekt koji iznajmljuju. Većini se, međutim, ne sviđa što status domaćina u obiteljskom smještaju gube iznajmljivači koji ne žive unutar županijske granice, iznajmljivači u stambenim zgradama, te što će potonji, budući rentijeri, morati prikupiti suglasnost 80% suvlasnika. Neki se komentatori izrazili i nezadovoljstvo zbog najavljenog povećanja godišnjeg paušalnog poreza po krevetu (maksimalan iznos raste s 150 na 300 eura), ali kriva adresa, to će regulirati zakon o porezu na dohodak.
Iz Ministarstva turizma jučer ne žele komentirati pristigle komentare, odgovore će, kako procedura i predviđa, pripremiti u roku i objaviti 19. studenog. Otkrivaju i da nisu zasuti mailovima nezadovoljnih iznajmljivača, primili su ih nekoliko desetaka. Zanimljivo je i da broj pristiglih komentara, s obzirom na učestale javne prigovore, ne odstupa puno od uobičajenog broja komentara. Primjerice, tijekom e-savjetovanja Zakona o turizmu, koji donosi velike promjene, ali nikog ne tangira toliko izravno kao novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, pristiglo je 235 komentara. Na izmjene Zakona o pružanju usluga u turizmu iz 2021. stiglo je na e-savjetovanju 445 komentara, a neki zakoni iz drugih resora imali su ih i više od tisuću.
>> FOTO Pitali smo umjetnu inteligenciju kako će najpopularnije hrvatske destinacije izgledati za 100 godina. Plitvička jezera su nestvarna