Prijedlog proračuna ne predviđa smanjenje socijalnih transfera prema građanima, a resori koji su zaduženi za isplatu mirovina, dječjeg doplatka, rodiljnih naknada i socijalnih pomoći zadržali su svoje dosadašnje budžete. No, usprkos tome potpredsjednik Vlade Branko Grčić zatražio je od ministara zaduženih za mirovine, zdravlje i socijalnu skrb da predstave plan reformi u svom području.
OIB odaje lažne siromahe
Iz zdravstva je najavljeno da će do sredine 2013. godine odrediti paket zdravstvenih usluga koje će se pokriti iz redovnog osiguranja, a ostatak će na tržište. Pripreme za rezove počele su i u sustavu socijalne skrbi. Zagreb je već počeo umrežavati centre za socijalni rad s poreznom upravom, a nakon njega to će se učiniti i u ostali dijelovima Hrvatske. Povezivanje podataka putem OIB-a preduvjet je za uvođenje imovinskog cenzusa u korištenje socijalnih transfera.
– Imovinski se cenzus neće odmah uvesti, ali ćemo na tome raditi. Na idućoj sjednici Vlade predstavit ćemo investicijski plan za 2013., ali i mjere koje se razrađuju u mirovinskoj, zdravstvenoj i socijalnoj politici, a primijenit će se iduće godine – kaže Grčić. Do četvrtka će tako ministar rada odgovoriti na zahtjev umirovljenika da se od siječnja 2013. godine promijeni formula za usklađivanje mirovina. Novci za povišicu osigurani su u proračunu, a umirovljenici traže da se u razdoblju kada cijene rastu usklađenje jače veže uz inflaciju, i obrnuto kad je riječ o plaćama.
Ministar financija Slavko Linić najavio je jučer da će svi dugovi bolnica biti plaćeni najkasnije do 1. veljače 2013. te da će nakon toga i zdravstveni sustav plaćati u roku 60 dana. Rok plaćanja ljekarnama proklizao je na 193 dana, a na novce iz bolnica gubitaša čeka se dulje od godinu dana. Linić kaže da će dug zdravstva podmiriti s četiri milijarde kuna kredita, ali Ministarstvo financija očekuje da im se izbrišu kamate na nedospjele račune. Ljekarne sada "mole boga" da im pošalje kupce za lijekove bez recepta kako bi isplatile plaće. Linićevu financijsku injekciju iščekuje i HZZO koji je tekuću godinu završio sa 550 milijuna kuna manjka. Potrošnja skupih lijekova već je limitirana na 550 milijuna kuna pa je pitanje koliko će na terapije čekati oko 10 posto novooboljelih pacijenta od malignih bolesti godišnje.
Direktiva kao izgovor
Pod izgovorom direktive EU o prekograničnoj zdravstvenoj zaštiti pacijenata najkasnije do srpnja srezat će se usluge koje pokriva osnovna košarica osiguranja, definirati što pokriva dopunsko, a što dodatno osiguranje. Za sadašnju razina prava i rok plaćanja od 60 dana, budžet zdravstva morao bi biti 28 milijardi kuna, a ne 21,6 milijardi koliko je isposlovao ministar Rajko Ostojić.
Tu socijalnu pomoć većinom treba ukinuti u mom kraju pomoć primaju najveći nevaljanci i pijanci sve su svoje raz...i sad ih država financira a onaj koji pošeno radi ponekad nema ni za kruh