Na moru je Osječanin Vladimir Filipović prvi put bio kad mu je bilo 15 dana, prvi zapis o pronađenim morskim puževima napisao je s četiri godine, sa šest je imao punu bačvu školjki, a danas je vlasnik zbirke s milijun primjeraka morskoga svijeta! Fascinantan dio zbirke (jer za sve nema dovoljno velik prostor), koju je sam izronio diljem svijeta i koja je najveća u srednjoj Europi te uvrštena u svjetski turistički vodič Lonely Planet, izložen je u baroknoj Tvrđi.
Riba smijalica
– Počelo je kao dječje sakupljanje, a danas nakon niza istraživanja zbirka ima znanstveni karakter – kaže zaljubljenik u morski svijet iza kojega je više od tri desetljeća sakupljanja primjeraka. Svaki izložak ima svoju priču, a neka saznanja i njega još znaju fascinirati.
– Čuo sam da se većina Australaca kupa u bazenu, a ne u moru. Pomislio sam ludog li naroda, a onda doznao i zašto. Ondje ima 170 vrsta morskih pasa, od kojih sedam napada čovjeka, a samo četiri dolaze u dubinu od pola metra. Tamo živi i 142.000 krokodila, u čijem smo hranidbenom lancu. Inače, ondje je više ljudi usmrtio krokodil nego što ih je poginulo u prometnim nesrećama – priča Vladimir.
Dodatno, kaže, postoje i meduze krakova dugih i do 20 metara i dovoljno je da vas samo dodirne da umrete na mjestu. Stanete li pak na ribu kamen, u prvoj vam minuti razori živčani sustav, a u drugoj umirete. Problem su i morske zmije, koje imaju 15 puta jači otrov od zmija na kopnu, ali i ljubičastoplava hobotnica, čiji otrov može ubiti 27 odraslih osoba. Međutim, uz te opasne primjerke, nalaze se i mnoga neopasna pa i smiješna stvorenja. S Filipina je, naime, donio tzv. ribu smijalicu, odnosno ribu žabu.
“Kao da je biće iz vode”
– Kad joj dosadi biti u vodi, popne se uz drvo i u krošnji nađe hlad te počne disati preko kože, a to dovodi do zvukova nalik smijehu – objašnjava čovjek u čijoj su kolekciji bisernice, ježinci, kornjače, glavonošci, ali i fosili. U kolekciji je čak i zub megalodona iz Amerike, preteče morskoga psa, koji se smatra najvećim ubojicom koji je ikad postojao, a bio je dug od 25 do 50 metara. Ljubav prema morskome svijetu Vladimir je prenio i na suprugu Mandicu te brojne prijatelje, koji su svi u udruzi Gloria maris. Drži predavanja studentima, školarcima te djeci i odraslima s posebnim potrebama. – Posebna je priča njegova interakcija s vodom. Kao da je biće iz vode – kaže supruga. Vladimir, naime, može zaroniti na 25 metara dubine i držati dah 3,5 minute.
Na “suho” izvadio podvodni muzej
Europljani su pozvani da spreme zalihe za slučaj rata. Evo što je sve nužno nabaviti i kako to čuvati
Priprema za izvanredne situacije nije paranoja, već odgovorno ponašanje. Imati odgovarajuće zalihe i plan može značajno smanjiti stres i povećati šanse za sigurno preživljavanje kriznih situacija.
Velika tuga u MUP-u, kolege se opraštaju od Filipe koja je poginula u nesreći: 'Najiskrenija sućut obitelji'
Nesreća se dogodila u Črnkovcima oko 4:05 ujutro dok je Filipa, policajka iz Policijske postaje Donji Miholjac, bila izvan službe.
Traži se tko će izgraditi najmoderniju kliniku u Hrvatskoj: Niknut će blizu betonskog kostura nesuđene bolnice
Nacionalna dječja bolnica u Blatu zauzet će ukupno 53.000 četvornih metara, a za nju će se iskoristiti tek manji dio postojećeg zdanja nikad završene Sveučilišne bolnice, nešto više od 5500 kvadrata
Najstariji način pjevanja u Hrvatskoj još uvijek je hit u jednoj našoj regiji: UNESCO ga je prepoznao kao kulturnu baštinu
Sudjeluj u izboru najboljih hrvatskih gastro delicija i osvoji Lidl poklon bon!
To je baš lijepo, kad neko posveti život onome što voli. Valjda je sretan čovjek :D