Istraživanje KPMG-a

Na švercu cigareta ode milijarda kuna

11.01.2014., Rijeka - Carinski sluzbenici zaplijenili su u luci vise od 51 000 steka cigareta (vise od milijun cigareta). Cigarete su nadjene na kontejnerskom terminalu Brajdica. Djelatnici carine i policije sa psom, kujom Raskom, pokazuju zaplijenjenu ro
Foto: VL
Pack of cigarettes isolated on a white background
22.06.2016.
u 22:45
Iako i dalje većina ilegalnih cigareta u RH stiže iz BiH (160 mil.) i Srbije (20 mil.), na tim je rutama lani zabilježen pad od 50 posto
Pogledaj originalni članak

Vlade država članica EU lani su izgubile gotovo 11,3 milijarde eura na poreznim prihodima zbog ilegalne prodaje cigareta, od kojih Hrvatska 29 milijuna eura ili 217,5 milijuna kuna. U najnovijem izvješću revizorske tvrtke KPMG, koje je obuhvatilo 28 zemalja EU te Švicarsku i Norvešku, tvrdi se da je čak 53 milijarde cigareta odnosno svaka deseta konzumirana na tržištu Unije u 2015. bila krivotvorena, krijumčarena ili pak legalno proizvedena u jednoj državi s namjerom ilegalnog izvoza u druge zemlje gdje se prodaje i distribuira bez dozvole i plaćanja poreza (tzv. illicit white).

Francuska i Poljska vode

Najveće količine ilegalnih cigareta zabilježene su u Francuskoj i Poljskoj. Tzv. illicit white cigarete, na koje otpada već više od trećine ukupno konzumiranih ilegalnih cigareta u EU, u 28% slučajeva pakirane su u kutijama s oznakama na bjeloruskom jeziku, odnosno predstavljaju lokalne brendove bjeloruskih duhanskih industrija poput Festa, American Legenda, Jin Linga, NZ-a, Minska... švercane na tržište EU, dok se u Hrvatskoj, koja je s količinom manjom od 500 milijuna komada cigareta minoran “švercer” u EU, “illicit white” prvi put pojavljuju u manjim količinama iz Italije. Od 5,74 milijarde cigareta popušenih u lanjskoj godini, što je oko 700 milijuna komada manje nego godinu prije, svaka peta je na našem tržištu bila ilegalna – 4,3% bilo ih je krijumčareno, a 0,8% s nekog stranog tržišta. Manji broj švercanih cigareta u Hrvatskoj tumači se povećanim provjerama na graničnim prijelazima zbog migrantske krize, prevencijom pušenja, ali i manjom kupovnom moći zbog koje je puno građana posljednjih godina prešlo na rezani duhan.

Prema podacima HUP-a, samo na potrošnji oko 1000 tona rezanog duhana na koji nije plaćen porez, državni proračun godišnje gubi 750 milijuna kuna, tako da je trenutačni procijenjeni gubitak države, s najnovijim podacima KPMG-a o švercu cigareta, gotovo milijardu kuna!

Iako i dalje većina ilegalnih cigareta stiže iz BiH (55% ili 160 milijuna cigareta) i Srbije (20 milijuna cigareta), na tim je rutama lani zabilježen pad za više od 50%. Prikupljanjem praznih kutija cigareta, najveća incidencija švercanih cigareta u Hrvatskoj zabilježena je u Slavonskom Brodu. Svaka četvrta (26%) prokrijumčarena je preko granice, dok je najveći odljev cigareta iz Hrvatske zabilježen prema Njemačkoj, Sloveniji i Austriji. Činjenica je, naime, da otprilike 2 milijuna njemačkih turista koristi priliku kupnje jeftinijih cigareta, koje nakon završetka odmora nose kući. Prosječna cijena kutije cigareta, koja je lani u Hrvatskoj u prosjeku poskupjela 3,5%, u nas je tri eura, u Njemačkoj 5,34, u Srbiji 1,63, a u BiH 1,95 eura. Količina ilegalnih cigareta prokrijumčarenih u državama članica EU smanjila se za 20%, dok ih je 88% krivotvoreno i prokrijumčareno iz trećih država.

Krijumčari sve fleksibilniji

Charlie Simpson, glavni partner u studiji koju je proveo KPMG, kaže da je lani zabilježen neznatni pad potrošnje nezakonitih cigareta u EU. No kad se govori o krivotvorenim i “illicit white” cigaretama u ukupnoj potrošnji ilegalnih duhanskih proizvoda, njihov udio u takvoj potrošnji raste, što ukazuje na fleksibilnost u kretanju takvih proizvoda.

U BAT-u, Imperialu, JTI-ju i PMI-ju, koji su potaknuli studiju KPMG-a, smatraju da su rezultati studije pokazali kako je pojačana suradnja između vlada, agencija za provedbu zakona, proizvođača i trgovaca na malo pridonijela učinkovitijem suzbijanju nezakonite trgovine duhanom u EU. Budući da se krijumčari sve više okreću nezakonitim proizvodima poput cigareta „illicit white” te traže nove zemlje odakle će krijumčariti nezakonite duhanske proizvode u EU, nužno je nastaviti borbu protiv ilegalne trgovine duhanom kako bi se zaustavile kriminalne mreže.•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

CH
Challenger
00:13 23.06.2016.

Digli cijene cigareta u nebesa i sad se čude koliko se šverca!! A što je preostalo sirotinji nego kupovati švercane cigarete i duhan!!

Avatar babas
babas
08:53 23.06.2016.

Što bi tek bilo da svi prestanemo pušiti? Bankrot u roku godinu dana,gulikože! U Njemačkoj cijena nije ni dupla,a imaju 5 puta veće plaće.

TE
texas
23:31 22.06.2016.

mislim da im možete posmoukati!!!