“Tisuću stipendija za tisuću kuna” moto je Nacionalne zaklade za potporu učeničkom i studentskom standardu, no ovogodišnji rezultati razočarali su kandidate. Stipendiju je dobio 851 student i učenik, a bez tisuću kuna mjesečno ostalo je njih 149.
Tipurić u Odboru
– Sve je tu mutno. Nigdje nije pisalo po kojim kriterijima su studenti dobili stipendije, a ni zašto su baš oni izabrani. I što je s ovim ostatkom? – ljutito nam je na dežurni telefon dojavila studentica koja je molila anonimnost. Nacionalnu zakladu osnovala je Republika Hrvatska, njezin je ravnatelj Davor Babić, a rad i odluka o dodjeli stipendija prepuštena je Upravnom odboru.
Baš u Upravnom odboru, koji broji sedam članova, sjedi i Darko Tipurić, dekan Ekonomskoga fakulteta, koji je pod istragom Uskoka i Županijskoga državnog odvjetništva.
Nacionalna zaklada stipendije dodjeljuje u šest kategorija, a kako objašnjava ravnatelj Davor Babić, ove godine nije dodijeljeno svih tisuću i to zbog smanjena interesa i neispunjavanja kriterija u pojedinim kategorijama.
– Nije istina da nisu navedeni kriteriji po kojima je osoba na listi dobila stipendiju. Rezultati natječaja objavljeni su po kategorijama, a na našim internetskim stranama objavljen je Pravilnik i kriteriji na temelju kojih je svaki od dobitnika dobio stipendiju. Uostalom, svi nezadovoljni mogu dobiti uvid u listu – poručio je Davor Babić. Kaže, odluka o 149 nepodijeljenih stipendija još nije konačna jer do petka traje žalbeni rok.
– U žalbenom roku također planiramo dodijeliti određen broj stipendija, i to onim studentima čiji razlozi za prigovor budu prihvaćeni, a sve sukladno našem pravilniku – kaže Babić.
I tisuću kuna im znači
Na natječaj Zaklade pristigle su 2283 prijave za sve kategorije, a najslabiji odaziv bio je u kategoriji za deficitarna zanimanja, tvrdi Babić. Kandidati su se najviše prijavljivali u kategoriji “osobito uspješni”, u kojoj je od 1018 prijavljenih samo njih 243 dobilo stipendiju.
Ništa bolje nisu prošli ni studenti koji su se prijavili u kategoriji “slabiji imovinski status”.
Od njih 559 stipendiju je dobilo 190 studenata. – Meni i tisuću kuna puno znači. Naročito kad si sama ne mogu financirati studij, koji je kod nas preskup – rekla nam je jedna studentica.
Nacionalna zaklada nije podijelila 1000 obećanih stipendija
'Obećana zemlja' za Hrvate i jedna od najbogatijih u svijetu plaća ljudima da se dosele, evo uvjeta
Iako je zemlja po mnogočemu naj, ona je i jedna od najskupljih. Život tamo nije jeftin, cijene su visoke kao i životni standard. No, stopa kriminala izrazito je niska, a i to je jedno od deset najboljih mjesta za život za zdravstvenu skrb
Četiri godine od odlaska glumačkog velikana: Ženio se tri puta, a evo zašto je uzeo slovensko državljanstvo
Danas njegovo nasljeđe živi kroz njegovu djecu. Nana Nadarević uspješno se bavi PR-om, nedavno je postala majka te trenutačno čeka još jedno dijete, dok se Aša posvetio borilačkim vještinama i podučava brazilski jiu-jitsu. Nađa je izgradila karijeru u svijetu umjetnosti.
Hrgović doživio veliko poniženje: Ovakvo razočaranje hrvatski boksač nije očekivao uoči povratka
Hrgović je trenutno na tek sedmom mjestu, odnosno šest boksača ima ispred sebe. Postavlja se pitanje kako je moguće da su neki ispred njega
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
Jeste li čuli za impact poduzetništvo? Zaludjelo je svijet, a i u Hrvatskoj ima sve više sljedbenika
Članak je nedorečen i loše napisan, a inforamcija je nepotpuna - ako kažu da su rezultati natječaja objavljeni po kategorijama na internetskim stranama, zajedno s Pravilnikom i kriterijima na temelju kojih je svaki od dobitnika dobio stipendiju onda je to trebalo provjeriti i u članku napisati!!!!. Ovako članak izgleda traljavo i senzacionalistički napisan, a to je loše novinarstvo.