Analiza dokumenata otkrila

Nacisti bili loši američki špijuni

Foto: Ilustracija: DPA/PIXSELL
Nacisti bili loši američki špijuni
30.10.2014.
u 08:30
Odavno je poznato da su neki bivši nacisti, nakon Drugog svjetskog rata, radili za američke tajne službe. Sada su američki povjesničari istražili koliko je takvih agenata bilo i kakve su im zasluge
Pogledaj originalni članak

Klaus Barbie bio je zloglasni nacist. Taj gestapovac ušao je u povijest kao "koljač iz Lyona". Proteklo je, međutim, nekoliko desetljeća prije nego što je izveden pred sud da odgovara za zločine koje je počinio. Barbie je bio doduše ratni zločinac – ali je nakon Drugog svjetskog rata ostao neotkriven. Imao je moćnog saveznika: američku kontraobavještajnu službu. Tek kada su u Boliviji otkrili njegov identitet i potom ga 80-ih godina izručili Francuskoj, na svjetlo dana je izašla činjenica da su Barbie, kao i neki drugi visokopozicionirani nacisti, nakon Drugog svjetskog rata radili za američke obavještajne službe, javlja Deutsche Welle.

Nepoznat točan broj agenata

Sada su američki povjesničari sveobuhvatno analizirali ovo poglavlje povijesti kao i kvalitetu informacija, koje su davali tzv. naci-špijuni. Nakon uvida u akte, koje su otvorile američke tajne službe, stručnjaci su ustanovili da je za Amerikance radilo oko 1.000 nacista. Ova procjena temelji se na dugotrajnoj analizi dokumenata, izjavio je povjesničar Norman J.W. Goda, inače profesor za studije o holokaustu na Sveučilištu Florida.

Nisu, međutim, svi dokumenti dani na uvid povjesničarima, neki su vjerojatno izgubljeni. Pored toga, brojka od 1.000 nacista odnosi se na one koji su imali izravni kontakt s američkim tajnim službama. Što je, međutim, s onima koji su s Amerikancima imali neizravne veze?

 U kojoj mjeri su nacisti, koje su CIA i FBI angažirali kao svoje agente, sami vrbovali bivše Hitlerove pomagače kao špijune, nije poznato. Američki povjesničari se u svojoj studiji time nisu bavili. Studija nije obuhvatila ni veliki broj nacista iz Mađarske, Rumunjske ili Ukrajine, koji nisu bili njemačkog podrijetla. I dok se točan broj nacista koji su pretvoreni u špijune ipak ne zna, nema sumnje da je sadržaj i obujam informacija koje su oni davali svojim novim poslodavcima bio neznatan.

Nikakve presudne informacije

– Nijedan od tih agenata, koliko nam je poznato, nije dao neku presudnu informaciju, kada se, primjerice, radilo o situaciji pred blokadu Berlina ili nekom drugom važnom događaju – izjavio je Goda za Deutsche Welle. – To se jednostavno nije dogodilo. On tako spominje Wilhelma Höttla, koji je bio suradnik Austrijske službe sigurnosti (SD) i kojeg su vrbovale američke tajne službe. – U jednom trenutku CIA je otkrila da su tajni izvještaji koje je slao bili utemeljeni na novinskim člancima koje je on čitao.

Nijemci, koje su regrutirali Amerikanci, nisu bili dobri agenti, navodi Goda. To je dovelo do toga da su mnoge prisluškivali sovjeti, poslije ih pretvarajući u svoje agente. Ali ono što je povjesničare jako iznenadilo, bio je nedostatak informacija američkih tajnih službi o prošlosti njihovih agenata. Pri tome su akti o njima često bili dostupni, posebno u američkoj zoni utjecaja. – Drugim riječima, bilo je vrlo jednostavno doći do informacija o tim ljudima – zaključuje Gota.

Nevjerojatni slučajevi

Zbog nedovoljnog ispitivanja prošlosti agenata, vrbovani su i ljudi koji su osobno bili uključeni u teške nacističke zločine. – Postojao je slučaj ranih pedesetih godina, kada je američka Služba za obranu od špijunaže angažirala čovjeka po imenu Hermann Höffle. On je prije bio vodeći suradnik Odila Globocnika, austrijskog nacista i vođe SS-a, koji je u kontekstu "Akcije Reinhard" bio odgovoran za ubojstvo više od milijun Židova u Poljskoj. – To nije bio nepoznati suradnik Gestapa – ukazuje povjesničar Norman J.W. Goda i dodaje: – Höffle je bio vodeći suradnik u kampanji istrjebljivanja Židova u Poljskoj.

 – Američke tajne službe su vrbovale Höfflea kako bi pratile rad desničarskih grupa na širem području Münchena i okoline, ne znajući zapravo s kim imaju posla – naglašava Goda. – Činjenica da su uopće uspostavili vezu s tim nacistom, kojeg su poslije uhitili suradnici sigurnosnih službi iz Zapadne Njemačke, nevjerojatna je.

 Pa ipak je, sa svim onim što se danas zna, teško paušalno kritizirati američke obavještajne službe koje su kao agente vrbovale ljude s teškom nacističkom prošlošću. – U SAD-u je vladalo raspoloženje istinske ugroženosti – kaže Micha Brumlik, bivši voditelj frankfurtskog Instituta Fritz Bauer za istraživanje zločina holokausta. – Moralna pitanja, kada se radilo o smanjenju opasnosti od Sovjetskog Saveza, bila su od drugorazrednog značenja.

 – Ne smije se zaboraviti ni da je 50-ih godina u SAD-u vladao paničan strah od komunista, poznat pod pojmom McCarthysmus. Pod tim okolnostima Amerikanci nisu oklijevali da u svoje službe vrbuju i zločince, kako bi suzbili novog, i kako se tada mislilo, nevjerojatno opasnog protivnika – rekao je Brumlik.

 Na pitanje je li se iz toga nešto naučilo za budućnost, odgovaraju skeptično. – U prirodi je tajnih službi da surađuju s ljudima problematičnoga karaktera. Ako uopće postoji neka pouka, onda bi ona morala glasiti da svaka tajna služba mora dobro poznavati ljude koji je opskrbljuju informacijama – zaključuje američki povjesničar Gota.

>> Amerika će ipak prestati nacistima plaćati mirovine

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

EV
evropljanin
09:35 30.10.2014.

jos uvijek ste opsjednuti povjesti staroj 70 god. bavite se svojim problemima koji su da ne kazem strasni a ne nacistima . neka vam njemacka bude primjer. vase jeftine parole koristite za sirove .