Nije pitanje treba li se Hrvatska zabrinuti zbivanjima i signalima koji govore o radikalizaciji islamske zajednice u susjednoj BiH - jer državne, sigurnosne i obavještajne službe o tomu brinu već niz godina. Hrvatska s BiH ima najdužu kopnenu granicu, od čak 1001 km, a naš obavještajni aparat ima puno saznanja o radikalnim islamistima u BiH. To je dijelom i stoga što su 90'.-ih sve udruge i "humanitarne udruge" preko kojih je išla humanitarna pomoć, ali i vojna i pomoć u vidu stranih boraca bile registrirane u Zagrebu.
I radile su preko Zagreba sve do 2002., kada je "pukla ljubav" između hrvatskih vlasti i predstavništva iz raznih arapskih država putem kojih je islamski svijet pomagao BiH, uglavnom Bošnjake. Svi stručnjaci upozoravaju da je za RH ključno nastaviti dobro obavještajno pokrivati teritorij BiH, i pod nadzorom imati enklave radikalnih islamista, koji je sve više u blizini granice s RH, a u suradnji s drugim službama imati pod paskom i "povratnike" iz Sirije i Iraka, kojih je, prema najskromnijoj procjeni već pedesetak.
Hrvatska je izložena
– Sve je to još jedan znak da RH treba veću pažnju poklanjati BiH, jer situacija u susjednoj zemlji jest hrvatski vitalni nacionalni interes i nitko si u Hrvatskoj ne smije dozvoliti luksuz i ne baviti se aktualnom situacijom u BiH – kaže povjesničar i obavještajni stručnjak Ivo Lučić. Pri tome, rješavanje međunacionalnih problema unutar BiH je pretpostavka, ključ stabilizacije svih drugih odnosa u BiH. Lučić očekuje da će se to postignuti političkim rješenjem, a moglo bi se reći, da "ako se mi nećemo baviti s BiH, bavit će se ona nama", zaključuje.
Za analitičara portala Obrana i sigurnost (Obris.org), Igora Tabaka činjenica da islamisti iz BiH imaju proporcionalno veće gubitke (16%) od ostalih stranih boraca, nije iznenađenje, jer su u Siriju i Irak otišli borbeno spremni, s obzirom da su poznati i BiH pravosuđu zbog oružanih djela vezanih uz islamističke zadatke.
Tabak kaže da je Hrvatska "definitivno izložena opasnostima povratkom boraca islamista s ratišta u Siriji i Iraku, no to nije samo prijetnja RH, nego ugrožava, jednako i Kosovo, Crnu Goru, Sandžak (Srbiju), Makedoniju". Kosovara je na tim ratištima i više no onih iz BiH, spekulira se s brojkom od oko 300 boraca, u svakom slučaju dovoljno da "formiraju zasebne vojne postrojbe", kaže Tabak. Smatra da su hrvatske sigurnosne službe već niz godina jako svjesne porasta opasnosti od ukorijenjivanja i povratka radikalnih islamista u našem susjedstvu, a da imamo sreće što je veći dio granica između RH i BiH ograđen rijekama, pa ih je tu lakše nadzirati. Tabaka, pak zabrinjava činjenica da se stvari radikaliziraju na prostoru Zapadne Bosne, u Cazinskoj i Bihaćkoj krajini, jer teško će biti ako takve skupine uhvate korijen, a postajat će one i sve opasnije. Uostalom, u dosta krajeva BiH vidljiva je idološka borba koja traje unutar muslimanske zajednice, gdje se sukobljavaju umjereni tradicionalisti i "oštriji, pod navodnicima moderni islamisti", dodaje Tabak.
Udar na jugoistok Europe
Strani analitičari također sa sve većom zabrinutosti promatraju i analiziraju stanje na "Jugoistoku Europe. Vide sve veće mogućnsoti da će Islamisti odlučiti udariti i na ovom prostoru. Čak se najavljuju i mogući atentati i podmetanja bombi, a najugroženija je - BiH! Procjena je, naravno da je u toj državi najizglednije i najlakše "potpaliti fitilj". Situacija na terenu i obavještajne analize navode nekoliko sigurnosnih rizika ali najavljuju i operativne taktike kojima bi ISIL mogao rabiti u svrhu destabilizacije jugoistoka Europe. Jedan od tih analitičara, Chris Deliso navodi da su "balkanske sigurnosne službe trenutno na visokom stupnju pripravnosti zbog straha od jednog ili više terorističkih napada u režiji simpatizera ili pripadnika ISIL-a, od kojih neki imaju borbeno iskustvo iz Sirije i Iraka". Ideja islamista je da se iskoriste postojeće etničke i vjerske podjele u zemljama "regije", sve s krajnjim ciljem stvaranja slobodnih zona obuke i aktivnosti za daljnje napade u srcu Europe.
>>Bošnjacima je ratovanje za tzv. Islamsku državu donijelo brojna razočaranja
>>ISIL ponovo prijeti Bosni: Uskoro će vas pogoditi velika tragedija
pod hitno treba minirat nagaznim minama i stvar je rijesena to je najeftinija opcija i najsigurnija