FAO

Nagli rast: Hrana na svjetskom tržištu skuplja nego ikada

Foto: Duško Mirković/Pixsell
Kruh
Foto: The European Commission
Dacian Ciolos
Foto: Antonio Bronić/Pixsell
\'lidl zagreb 08.11.2007 ...lidl...kupovina...shopping... Foto:Antonio Bronic\'
VL
Autor
Stojan de Prato / Bruxelles
11.01.2011.
u 14:57
Cijena riže ostala je postojana pa bi se ove godine ipak mogla izbjeći “epidemija” gladi. No, veliki su neredi zbog skupe hrane već izbili u Alžiru i Tunisu
Pogledaj originalni članak

Indeks cijene hrane na svjetskome tržištu dosegnuo je u prosincu svoju najvišu razinu ikada, 215 bodova, priopćila je UN-ova Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). Preskočio je tako svoju dotadašnju najvišu godišnju razinu, 191 bod, iz 2008., kada su teške poplave u sjevernim, a suše u južnim zemljama prouzročile nestašice.

Indeks čini prosjek cijena mesa, mliječnih proizvoda, žitarica, ulja i masti te šećera, usklađen s prosječnim izvoznim udjelima tih roba. Indeks cijene mesa dosegnuo je 142 (u 2008. 128); mliječnih je proizvoda jedini niži nego 2008. – 208 naprama 220 – dok je žitarica ponovno dosegnuo tadašnju razinu, 238; ulja i masti narastao je na 263 (225), a šećera na čak 398 (182).

Rast je bio nagao: još je u srpnju 2010. indeks iznosio samo 167 bodova!

“Ušli smo u opasno područje”, ustvrdio je FAO-ov ekonomist Abdorleza Abbassian, upozorivši da bi cijene hrane, usprkos dobroj lanjskoj žetvi u mnogim zemljama, mogle još više porasti zbog špekulacija potaknutih požarima u Rusiji, sušom u Argentini, poplavama u Australiji i ledenom zimom na sjevernoj polutki.

Poskupljenja, posebice mesa, potiče i rast potražnje u sve bogatijima Kini i Indiji. Porast cijena goriva, potaknut gospodarskim opravkom, ima pak dvostruk učinak na poskupljenje hrane: i zbog skuplje proizvodnje i zbog njezine prerade u sve unosnija biogoriva.

Cijena riže ostala je, međutim, postojana, zbog čega bi se ove godine ipak mogla izbjeći “epidemija” gladi. No, veliki su neredi zbog skupe hrane već izbili u Alžiru i Tunisu pa se u Bruxellesu boje da ih islamisti ne iskoriste za destabilizaciju zemalja na južnoj granici Europske unije, potičući iseljavanje i terorizam.

– Sve to upućuje koliko je važno imati u EU snažnu Zajedničku poljoprivrednu politiku (CAP), koja pruža sigurnu i dostatnu opskrbu hranom. Treba to imati na umu kada se sredinom godine pokrene rasprava o budućnosti CAP-a – upozorio je europski povjerenik za poljoprivredu i seoski razvitak Dacian Ciolos.

Poskupljenje hrane naći će se na vrhu dnevnoga reda sastanka skupine G20 27. i 28. ovoga mjeseca u Parizu.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 123

GE
gemist
16:59 11.01.2011.

@opinion Shvatio sam poantu,ali im niš ne zamjeram.Kod mene u Zagorju su krave izumrle.Necu sad ulaziti u veliku poljoprivredu,ili spominjati Zagreb,Osijek gdje je sam beton i neke stvari nisu moguće,nego kao kod mene kad imaš sitno 50-100m2 vrta i prčkaš po njemu,sadiš malo povrća netko si uzgoji i pokojeg domaćeg piceka,patku,onda ti većina s istim mogućnostima veli kaj se s tim zezaš kaj ti nije jeftinije kupiti,da,naravno,bolje je da trava raste,lakše održavati,imaš vremena za TV i slične gluposti..

V4
Vladimir12-4
16:19 11.01.2011.

Mi smo zemlja koja sama sebi može proizvoditi hranu tako da nema straha za našu budućnost Ako nemate posla ni novaca za hranu, vlada za to radi svoj posao i boljitak je vidljiv.

GR
gresham
20:07 11.01.2011.

hohoho dok na zapadu drugi jedu meso, za to vrijeme u hrvatskoj jedu kruh a u tunisu i egiptu muslimani ni to hehehehehe