Izdvajanje HZZO-a iz državne riznice nametnulo se kao prioritetan problem zdravstvenog sustava premda postoje deseci drugih problema u zdravstvu koje je važnije i prioritetnije riješiti. Ministar Varga uz njega je vezao svoju političku karijeru, za koju se ne može reći da nije strelovita, ali malo kome je jasno što se time može kvalitativno dobiti.
Bio novac na ovome ili onome računu, sustav će i dalje godišnje stvarati dvije milijarde kuna duga, liječnici će bježati van, pacijenti neće biti zadovoljni. Dvadeset dvije milijarde zdravstvenih kuna javni je novac, i nije nevažno nalazi li se u proračunu države ili se slijeva na račun komercijalne banke. Ako država mora svake ili svake druge godine sanirati javne bolnice i svim građanima osigurati zdravstvenu zaštitu, onda je bolje da se javni prihodi slijevaju na jedan račun.
Ako već ima prostora da prikupljeni novac stoji na nekom računu deset ili petnaest dana prije nego što se plati obveza, a sudeći po borbi gdje će on biti ima, logično je da taj račun bude u državnoj riznici, gdje je kontrola njegova trošenje bitno veća.
>>Zaključak sastanka Lalovac - Varga: Izlazak HZZO-a dobar projekt za bolja vremena
>>Grčić o izlasku HZZO-a iz riznice: Već imamo zakon koji regulira to pitanje
...ostanak u riznici... i još veća konotrola u MIZ, HZZO i ustanovama... dvostruki potpis na svaku trasakciju... tako da se više ne mogu dogoditi sobe od 1.200.000 kn, PR agencije, ured s 10 PR, vlastite udruge dužnosnika, radnica samo za koja organiziranje skijanja i druge zabave... tečajevi jezika... 2.000.000 kn za školovanja - bez kriterija i natječaja... samopromcija u dnevnoj štampi i na kiwi... vanjski odvjetnici... oblaci...