Intenzivno se češu

Najčešći razlog svraba u mačaka su buhe, česte baš u ljetno doba

Mačka
Foto: Goran Kovačić/Pixsell
Mačka
Foto: Filip Brala/PIXSELL
Mačka
06.08.2015.
u 22:15
Pogledaj originalni članak

Ako ste vlasnik mačke, vjerojatno ste primijetili kako svake godine gotovo u isto vrijeme, a poglavito ljeti, vaša maca luduje od svrbeži, pojačano se liže i grebe.

Nakon toga prorijedi joj se krzno, a koža je često iziritirana i zacrvenjena, ponekad toliko jako da će se maca izgrebati i do krvi. Puno je uzroka koji mogu izazvati ovakve probleme, no ipak se najvjerojatnije radi o invaziji buhama.

Vlasnici su obično iznenađeni, često i negiraju prisutnost buhica, no problem je lako dokaziv. U dlaci često pronalazimo sitne crne mrvice, što je zapravo sasušen izmet buha, a nerijetko pronalizmo i odrasle buhe. I to nije razlog da budete potišteni, nije to ništa tragično, niste ni prvi ni posljednji. Pojava buha nije ništa čudno i nimalo sramotno, dešava se svakome tko ima životinje. Suho i toplo vrijeme ljeti pogoduje razvoju kožnih nametnika poput buha.

Zašto su buhe opasne?

Osim što do beskraja iritiraju domaćina, životinje postaju nervozne i razdražljive i pate. Buhe su ujedno i prenosnik crijevnih parazita, ali mogu uzrokovati i veliki problem – puno buha može izazvati i anemiju.

Kako prepoznati invaziju buhama

- stalno češanje i izrazita podražljivost na svrbež

- iritacija kože s mogućim ranama

- prorjeđenje dlake

- crne mrvice na koži

Liječenje

Suvremena veterinarska medicina omogućava izvrsnu preventivu u vidu sredstava za zaštitu i liječenje protiv buha i drugih kožnih nametnika. Većinu pripravaka ćete pronaći u veterinarskim ljekarnama te ih je važno primjenjivati prema uputama veterinara. U slučaju jake invazije i izraženih simptoma, poput ozljeda kože, kontaktirajte svog veterinara.

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.