Nova izraelska vlada, kojoj je Knesset na burnoj sjednici izglasao povjerenje sa 60 glasova za i 59 protiv, koju će voditi novi izraelski premijer Naftali Bennett, čelnik radikalne stranke Yamina, najčudnija je i najnestabilnija vlada na svijetu koja se sastoji od kombinacije političkih stranaka krajnje desnice, ljevice, muslimana... Sve stranke u novoj koaliciji nemaju gotovo ništa zajedničkog, osim želje za smjenom desničarskog premijera Benjamina Netanyahua.
Složni samo oko ekonomije
Zanimljivo je da je Naftali Bennett prvi premijer u povijesti Izraela s religijsko-radikalnom desničarskom pozadinom, koji je u prošlosti služio u vladama koje je vodio Netanyahu, posljednji put bio je ministar obrane, a bit će i prvi izraelski čelnik koji nosi jarmulku, kapu koju nose ultraortodoksni Židovi. Da bi vlada opstala, mnogi analitičari uvjereni su da će se morati usredotočiti uglavnom na ekonomska i socijalna pitanja, umjesto da riskira izlaganje unutarnjih podjela i ideoloških podjela.
Ako sve bude prema planu i dogovoru, Bennett će voditi vladu do 27. kolovoza 2023. godine, a zatim će premijersku funkciju do studenog 2025. preuzeti bivši TV voditelj Yair Lapid, lider centrističke opozicijske stranke “Ima budućnosti”. Bennettova retorika prema Palestincima jednako je radikalna kao što je bila i ona sada već bivšeg premijera Netanyahua. Za razliku od Netanyahua, Bennett je rekao da ga ništa ne može spriječiti da još jače i žešće krene u rat protiv Hamasa u Pojasu Gaze iako se u vladajućoj koaliciji nalaze i arapske, odnosno palestinske stranke.
Isto tako najavio je nastavak gradnje naselja na području Pojasa Gaze i Jeruzalema te zaprijetio libanonskom Hezbollahu da će sravniti Libanon sa zemljom ako Hezbollah bude provocirao na sjevernoj granici Izraela. Samom najavom da će nastaviti gradnju naselja na Zapadnoj obali i u Jeruzalemu Bennett je već prekršio koalicijski sporazum s Mansourom Abbasom, čelnikom Ujedinjene arapske liste, stranke Ra’am (Južni islamski pokret), vjerskog političkog pokreta koji njeguje ideologiju Muslimanskog bratstva, s kojim su sklopili koaliciju na temelju dogovora da će nova izraelska vlada zamrznuti gradnju naselja na Zapadnoj obali i u Jeruzalemu dok se ne postigne konačni dogovor o palestinskoj državi. Stranka Ra’am ima četiri zastupnika i, kako je povjerenje vladi izglasano s jednim glasom više, izlazak te stranke iz koalicije automatski bi značio i pad vlade.
Abbas će obavljati funkciju zamjenika ministra u premijerovu uredu, a namjerava pregovarati o znatnom povećanju vladine potrošnje za arapske gradove i sela.
Ministar vanjskih poslova bit će Yair Lapid, glavni planer nove vlade. Premda je njegova stranka najveća u koaliciji, pristao je podijeliti vlast s Bennettom kako bi osigurao parlamentarnu većinu pa će služiti kao ministar vanjskih poslova dvije godine, a zatim bi trebao voditi vladu do kraja mandata.
Novi-stari ministar obrane bit će Benny Gantz, bivši vojni zapovjednik koji je na čelu centrističke stranke Plavo-bijeli još prije dvije godine pokušao svrgnuti Netanyahua, a naposljetku se pristao pridružiti Netanyahuu u vladi “nacionalnog jedinstva”, što je naljutilo mnoge njegove pristaše.
Ministar financija bit će Avigdor Lieberman, krajnje desničarski imigrant iz Moldavije koji živi u izraelskom naselju na okupiranoj Zapadnoj obali, a posljednjih je deset godina istaknuta politička figura, pridružio se Netanyahuovim vladama, a bio je i ministar obrane, no zbog neslaganja s Netanyahuom dao je ostavku.
Usporedba s Hrvatskom
Ministar pravosuđa bit će Gideon Sa’ar, nekada Netanyahuov glavni suparnik u stranci Likud, koju je napustio ove godine i osnovao stranku Nova nada. Većina članova te vlade bili su ili saveznici ili bliski suradnici u Netanyahuovoj vladi, naravno osim radikalne ljevice i Arapske liste. I tu leži glavni problem opstanka ove koalicije koja je svjetonazorski i politički nespojiva, a svi su se udružili samo s ciljem da sruše i osvete se Netanyahuu, dok su programi, stavovi i ideje za budućnost Izraela, pogotovo glede palestinske države i iranskog nuklearnog programa, potpuno različiti.
Razgovarao sam jučer s jednim palestinskim novinarom koji je jedno vrijeme boravio u Hrvatskoj i poznaje političku klimu u Hrvatskoj. Pitao sam ga misli li da će izraelska vlada uspjeti opstati. Njegov odgovor bio je jednostavan i slikovit: ”Bi li opstala hrvatska vlada da HDZ sklopi koaliciju sa SDP-om, Možemo, Domovinskim pokretom, Mostom i Samostalnom demokratskom srpskom strankom?”
VIDEO Prošetali smo Pelješkim mostom: Hrvatska bi mogla biti spojena već za 30-ak dana
nema koalicije do naše koalicije