Kada se u nedjelju u sedam sati ujutro otvore birališta građani će prvi put na parlamentarnim izborima imati pravo iskoristiti preferencijalni glas. Osim željene liste (stranačke, koalicijske ili grupe građana) birači će moći dati svoj glas i jednom kandidatu s te iste liste.
Najjednostavniji način
Najjednostavnije je preferencijalni glas iskoristiti tako da se zaokruži samo jedna lista i samo jedan kandidat s te liste. Možete zaokružiti i samo jednog kandidata – listić će biti valjan, a glas će dobiti i taj kandidat i njegova lista.
Iako to na prvu izgleda vrlo jednostavno, podaci o broju nevažećih glasačkih listića s dvaju prethodnih izbora za zastupnike u Europskom parlamentu – na kojima su glasači dosad jedino imali pravo iskoristiti preferencijalni glas – sugeriraju da su se mnogi birači zbunili i krivo ispunili svoje listiće. Na prvim europskim izborima 2013. godine nevažećih listića bilo je 5,07 posto, a na euroizborima godinu dana kasnije 3,06 posto – što je upadljivo više nego na ostalim vrstama izbora (primjerice, na prošlim predsjedničkim ili zadnjim parlamentarnim) gdje nevažećih listića u prosjeku bude između jedan i dva posto. U nedjelju će se birati na 6574 biračka mjesta u deset hrvatskih izbornih jedinica. U inozemstvu, odnosno 11. izbornoj jedinici birači će pravo glasa moći ostvariti na 114 biračkih mjesta. Parlamentarne izbore promatrat će ukupno 13.341 promatrač koje čine predstavnici stranaka i neovisnih lista, odnosno sudionika izbora, zatim udruga koje se bave nadziranjem izbornih postupaka kao i predstavnici stranih organizacija.
Ukupno je 65.740 članova biračkih odbora, odnosno na svakom biračkom mjestu ih je po deset, a čine ih predstavnici vladajućih i oporbenih stranaka, dok su predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik stranački neovisni ljudi. U deset izbornih jedinica bira se po 14 kandidata, a u dijaspori se biraju tri zastupnika u 11. izbornoj jedinici. Pripadnici nacionalnih manjina biraju osam zastupnika u 12. izbornoj jedinici. Izbore provode Državno izborno povjerenstvo (DIP), povjerenstva izbornih jedinica, gradska i općinska izborna povjerenstva te birački odbori.
Upola manje lista
Ukupno je 3336 članova gradskih i općinskih izbornih povjerenstava te 66 članova povjerenstva izbornih jedinica. Naknada članovima biračkih odbora iznosi 300 kuna, a predsjedniku i zamjeniku 350 kuna.
Provedba parlamentarnih izbora ima i svoju cijenu pa su tako izbori 2011. godine koštali 122,2 milijuna kuna, a oni 2007. godine 154,8 milijuna kuna. I sada je u proračunu rezervirano oko 100 milijuna kuna za izbore.
Na izborima se ukupno natječe 166 kandidacijskih lista, od čega je 161 stranačka, a pet je neovisnih lista. Na ovim je izborima upola manje lista nego 2011. godine, najviše je lista (20) u prvoj izbornoj jedinici, a najmanje (13) u petoj i devetoj.
Na listama je ukupno 2311 kandidata, od toga 957 žena (41,41 %).
>> Što ako birač zaokruži jednu listu, a preferencijalni glas da kandidatu s druge liste
Hvala Večernjem na doškolovanju, ali Hrvatski narod je prekaljen sa politikom i glasanjem..znamo mi što treba zaokružiti, a osobito čitatelji Večernjeg.