Nakon što su Južnoafrička Republika, Australija i Novi Zeland postigli sporazum o gradnji teleskopa SKA koji bi, kada 2020. bude završen, trebao ponijeti titulu najvećeg na svijetu, koalicija 14 europskih zemalja objavila je još ambicioznije planove. Njihov teleskop bit će veći od SKA, vrijednost će mu iznositi 1,1 milijardu eura, a trebao bi biti završen do 2022. godine.
Taj optičko-infracrveni teleskop u svojoj će unutrašnjosti imati ogledalo promjera 39 metara, što je četiri puta šire od današnjih najvećih teleskopa. Njegova snaga bit će toliko velika da će nam omogućavati istraživanje i detaljno snimanje tamnih i stjenovitih planeta daleko izvan Sunčeva sustava. Iza tog grandioznog projekta stoji Europski južni opservatorij (ESO), a sustav nosi ime Ekstremno veliki europski teleskop (E-ELT).
Teleskop će biti smješten u čileanskoj pustinji Atacami, na vrhu planine Cerro Armazones visoke 3060 metara. Astronomi se nadaju da će im dati odgovore na pitanja o formiranju galaksija i prirodi crnih rupa kao i na vječno pitanje o postojanju života daleko izvan Zemlje.
Na sastanku u Njemačkoj E-ELT su odmah podržale Austrija, Češka, Njemačka, Nizozemska, Švedska i Švicarska, dok su ostale zemlje rekle da će od svojih vlada pokušati što prije dobiti potporu. Potkraj godine Brazil bi trebao postati 15. članica ESO-a, što će umanjiti cijenu E-ELT-a za svaku od sudionica u projektu.
- Ovo je velika stvar i veliki korak naprijed - rekao je Tim de Zeeuw, direktor ESO-a, organizacije astronoma koja ove godine slavi 50. rođendan.
Mislim da bi ovo moglo biti birokratska megalomanija, perverzija i samohvala europe (bolji smo od amera) .............. ima mnoštvo različitih sustava koji mogu postići iste rezultate sa manjim troškom ............