Najmanje je 97 civila poginulo, a 365 je ranjeno u Sudanu objavila je liječnička organizacija rano u ponedjeljak, trećeg dana otkako je izbio sukob između regularne vojske i paravojnih snaga. Zapovjednik sudanske vojske general Abdel Fatah al-Burhan, koji je de facto predsjednik zemlje jer je na čelu sudanskog prijelaznog Suverenog vijeća, od subote se sukobljava s paravojnim Snagama za brzu podršku (RSF) koje vodi general Mohamed Hamdan Dagalo, poznat i kao Hemedti, zamjenik Suverenog vijeća.
RSF je u subotu tvrdio da je zauzeo predsjedničku palaču, rezidenciju zapovjednika vojske, državnu televizijsku postaju i zračne luke u Kartumu, sjevernom gradu Meroveu, El Fašeru i državi Zapadni Darfur. Vojska je te tvrdnje odbacila. Riječ je o prvom sukobu koji je izbio otkako su vojska i RSF zajedno srušili s vlasti dugogodišnjeg autokrata Omara Al Bašira 2019., a neprijateljstvo je eskalirao nakon duljih napetosti oko integracije RSF-a u vojsku. Neslaganje vojske i RSF-a odgodilo je potpisivanje međunarodno podržanog sporazuma s političkim strankama o prijelazu na demokraciju.
Civilne žrtve
Sudanski savez liječnika objavio je da je najmanje 97 civila poginulo, a 365 je ranjeno. Liječnička organizacija evidentirala je 56 poginulih civila, "desetke" poginulih boraca i više od 600 ranjenika. Brojni vojnici su ubijeni u sukobu, objavila je organizacija ne navodeći brojku jer nema dovoljno informacija iz bolnica. Burhan i Hemedti dogovorili su trosatni prekid vatre u nedjelju poslije podne kako bi omogućili humanitarne evakuacije prema prijedlogu Ujedinjenih naroda, objavila je UN-ova misija no sporazum je ubrzo bio prekršen.
Stanovnici su potvrdili da se s dolaskom noći nastavila topnička vatra i nadlijetanje ratnih zrakoplova u okrugu Kafuri u Bahri gdje RSF ima svoju bazu. Očevici su rekli za Reuters da je vojska obnovila zračne udare na baze u Omdurmanu, sestrinskom gradu Kartuma koji se nalazi s druge strane Nila, kao i na okruge Kafuri, Šarg El-Nil koji leži uz Bahri. Međunarodne sile - Sjedinjene Države, Rusija, Egipat, Saudijska Arabija, Ujedinjeni narodi, Europska unija i Afrička unija - sve su pozvale na trenutni prekid neprijateljstava.
Duži sukob između RSF-a i vojske mogao bi prouzročiti širi sukob u zemlji već pogođenoj ekonomskom katastrofom i rasplamsavanjem plemenskog nasilja. Napori susjednih zemlja i regionalnih organizacija da okončaju nasilje pojačani se u nedjelju. Egipat se ponudio kao posrednik, a afrički blok planira poslati predsjednike Kenije, Južnog Sudana i Džibutija u Sudan u pokušaju da pomire zaraćene skupine, objavio je ured kenijskog predsjednika Williama Ruta na Twitteru.
UN-ov Svjetski program za hranu (WFP) obustavio je pomoć Sudanu nakon što su tri njegova djelatnika ubijena u borbama u Darfuru. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres pozvao je da se odgovorni "što prije privedu pravdi". Saudijski šef diplomacije Faisal bin Farhan bin Al-Saud u odvojenim telefonskim razgovorima s Burhanom i Hemedtijem pozvao je na završetak vatre, prenijeli su saudijski državni mediji u nedjelju. U govoru na sastanku Arapske Iige koji je održan izvanredno zbog krize u Sudanu, predstavnik te zemlje rekao je u nedjelju da bi Sudancima trebalo dopustiti da sami riješe sukob bez upletanja drugih država.
VIDEO: Wagnerovci pustili 100 ukrajinskih zarobljenika provodom Uskrsa