Upitna provedba socijalnog programa za ublažavanje posljedica PDV-a

Najsiromašniji bez obećane pomoći

Foto: import
Najsiromašniji bez obećane pomoći
12.01.2006.
u 20:41
Pogledaj originalni članak

SARAJEVO – Isplata novčanih naknada socijalno najugroženijim kategorijama stanovništva, predviđena Federalnim programom mjera za ublažavanje posljedica uvođenja PDV-a, došla je pod znak pitanja. Ako Parlament Federacije BiH do kraja ovog mjeseca ne usvoji prijedlog entitetskog proračuna, najugroženije kategorije umirovljenika, odnosno oni čija je mirovina manja od 200 KM, gotovo sigurno neće dobiti obećanu mjesečnu naknadu od 10 maraka.

– Nadamo se da će proračun biti usvojen do kraja mjeseca, jer mi nemamo novca da isplatimo taj dodatak uz mirovinu. Bit će strašno ako se od nas bude tražilo da namirimo ta sredstva. Još nemamo službenu obavijest o tome kako će se socijalna sredstva isplaćivati.

Najvjerojatnije će to biti uz redovite mirovine, ali naglašavam da mi taj novac, oko 18 milijuna maraka godišnje, nemamo – kaže glasnogovornik Zavoda mirovinskog i invalidskog osiguranja FBiH Zarif Safić.

Bez usvajanja proračuna isplatama novčane pomoći ne mogu se nadati ni druge socijalne kategorije stanovništva pogođene uvođenjem PDV-a. Vlada FBiH planirala je da sredstva u godišnjem iznosu od sedam milijuna KM, namijenjena korisnicima socijalne pomoći, doznačuje resornim kantonalnim ministarstvima, koja bi potom obavljala isplatu. Na taj bi način svi korisnici socijalne pomoći dobivali mjesečnu naknadu od 100 maraka.

Među korisnicima programa vrijednog 79 milijuna maraka trebalo bi biti i oko 6000 nezaposlenih te ustanove koje skrbe o djeci bez roditelja, djeci s posebnim potrebama te starim i iznemoglim osobama. Svi oni, kao i civilne žrtve rata i osobe s neratnim invaliditetom, bit će bez obećane financijske pomoći sve dok federalni parlament ne usvoji ovogodišnji proračun.

Šanse da se to dogodi do kraja ovog mjeseca vrlo su male, budući da Stranka za BiH ne želi podržati aktualni prijedlog proračuna. Usto, Međunarodni monetarni fond inzistira na drastičnom smanjenju rashoda, kako u entitetskim, tako i u državnom proračunu. Ako se ne udovolji njihovu zahtjevu MMF neće odobriti novi stand-by aranžman s BiH.

Pogledajte na vecernji.hr