Varga smijenio upravitelje

Najveće bolnice radile 11% manje od limita

Foto: Marijan Sušenj/Pixsell
Siniša Varga
Foto: VL
varga
23.01.2015.
u 16:10

Novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti bolnicama poslovni i medicinski direktor
Pogledaj originalni članak

Pet najvećih hrvatskih bolnica prošle je godine u prosjeku radilo 11 posto manje od limita i imale od dva do sedam posto manje pacijenata. Istodobno liste čekanja rastu, a kapaciteti nisu popunjeni, zaključio je očito i ministar zdravlja prim. Siniša Varga koji je smijenio sanacijske upravitelje četiriju kliničkih bolničkih centara. Iako je dr. Kolja Poljak zasad ostao na čelu KBC-a Split, ministar je potvrdio da se uskoro, u suradnji s lokalnom splitskom vlasti, nalazi novo kadrovsko rješenje.

Djelomična provedba

Brojke koje pokazuju kako su lani, točnije u prvih devet mjeseci prošle godine, ove bolnice radile manje nego godinu prije, bile su dovoljan pokazatelj Vargi da mora reagirati. A te brojke, primjerice, pokazuju kako je osječka bolnica odradila 78,58 posto od ugovorenih usluga te da je u istom tom KBC-u broj slučajeva, odnosno pacijenata, u godinu dana pao gotovo osam posto. Nadalje, popunjenost kreveta u riječkoj bolnici iznosi 65 posto, a u najvećem kliničkom bolničkom centru, zagrebačkom Rebru, ta brojka iznosi tek 68 posto, a podaci su za sve kliničke bolničke centre manje-više slični. Premda je reakcija ministra zdravlja, odnosno smjene sanacijskih upravitelja, izazvala kontroverze, on stoji iza svoje odluke i potkrepljuje ju brojkama o učinkovitosti rada pet najvećih hrvatskih bolnica.

– Svi su oni bili jako dobri kao ravnatelji, ali loši kao sanacijski upravitelji. Svaki od smijenjenih sanacijskih upravitelja donio je svoj sanacijski program, ali nisu našli adekvatno objašnjenje zašto ih nisu proveli ili su ih proveli samo djelomično – kaže ministar zdravlja nakon što je Vlada potvrdila njegov prijedlog smjene četvero sanacijskih upravitelja KBC-a. U 2014. godini ukupni su gubici svih bolnica oko 1,6 milijardi kuna, a dvije trećine odnosi se na ovih pet najvećih i zato se prvo išlo na smjene njihovih upravitelja.

Foto: VL

– Onaj tko provodi sanacijski program kako je zacrtan imat će moju punu podršku. Svi su podaci iz tih programa izraženi u jednoznamenkastim brojkama, osim smanjenja učinkovitosti – opseg rada bilježi smanjenje u dvoznamenkastim brojkama – jasan je ministar zdravlja koji inzistira na povećanju učinkovitosti hrvatskih bolnica. Krenuo je od najvećih jer su to glavni zdravstveni centri, ali i najveći gubitaši, no to ne znači da Vargina čistka tu staje te da se neće revidirati i učinkovitost ostalih bolnica u zemlji.

Pad prihoda i ovrhe

Prvi pravi rezultati sanacije bit će, naime, jasni u travnju. Istovremeno zdravstvena vlast priprema nove cijene usluga tako da je činjenica kako će novi upravitelji ovih bolnica imati drukčiji start.

Nastave li pak raditi na istoj razini, imat će pad prihoda. Novih sanacija nema, podsjeća Varga, ne počne li se upravljati bolnicama aktivno, dobavljači bi mogli pokrenuti ovrhe.

Zbog svega će se novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti predvidjeti, prema zapadnom modelu, dva paralelna direktora bolnica, poslovni i medicinski.

>> Vlada razriješila sanacijske upravitelje bolnica, HZZO ima novu ravnateljicu

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar upitnik.pita
upitnik.pita
20:47 23.01.2015.

...ali bolnice ne smiju radit niti više od limita... a i one koje su naciljale... i odradile 100% limita... ne zna se jesu li to odradile... ili samo prikazale da je to tako... ali su pohvaljene...

FE
fefellerunt
16:51 23.01.2015.

Samo dokaz d aje recesija ipak ostavila traga u ovom druuštvu, ljudi imaju sve manje novaca da dadnu honorar cijenjenim liječnicima, jer oni osnovnu plaću , koju im uplaćuje sirotinja od nekih 15 000 i više kuna dobiju jer su diplomirali medicinu , a ako se hoćete adekvatno liječiti onda platite dodatno , ako imate, a ako nemate onda se uzdajte u sreću da ćete preživiti, jwer ionako ste nesposobni pa vas elitno hrvatsko društvo ni ne treba. Neće se valjda očekivati da će naši liječnici odvojiti svoje vrijeme provoda sa sestrama i kolegicama ili nekakve video igrice da bi išao besplatno nešto uraditi ?

Avatar upitnik.pita
upitnik.pita
20:41 23.01.2015.

...i baš zato je bolnica u požegi... bolja od KBC...