U Njemačkoj je već radio 6,5 godina, te bi se, budući da vlada njemačkim jezikom, vrlo rado vratio i ne bi birao posao.
- Radio sam kao vrtlar, konobar i kuhar i rado bih opet. Cijena rada ondje je puno bolja negoli ovdje- kazao je to Grubišnopoljac Željko Šamija koji je posjetio radionicu Hrvatskoga za zapošljavanje o mogućnostima zapošljavanja u EU. Naime, s obzirom na sve manju mogućnost zapošljavanja i činjenicu da je od 1. srpnja lani dio europskog tržišta rada otvoreno i za državljane Hrvatske, dio vojske od gotovo 400 000 nezaposlenih razmišlja o odlasku na pečalbu u europske zemlje. Kako bi im olakšali dio muka posljednjih dana djelatnici bjelovarskoga Područnoga ureda Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje obilaze gradove Bjelovarsko-bilogorske županije održavajući radionice o mogućnostima zapošljavanja u Europi.
Adita Dvoraček, viši stručni savjetnik za zapošljavanje i Eures asistent, ističe da svi koji razmišljaju otići raditi u inozemstvo moraju se oboružati informacijama, ponajprije jezikom zemlje u koju planiraju otići.
- Još uvijek je najveći interes za Njemačku i Austriju, gdje je zapošljavanje ograničeno do najdulje šest mjeseci. Vremensko ograničenje, pak, ne postoji za akademski obrazovane- kaže A. Dvoraček. Za sezonske poslove najtraženije je takozvano bijelo osoblje, odnosno kuhari, pomoćni kuhari i sobari, dok su među visokoobrazovanima najtraženiji mehatroničari, strojari, elektroinženjeri. A sve informacije i otvorene natječaje nezaposleni mogu dobiti na stranicama europske mreže javnih zavoda za zapošljavanje koje je i HZZ dio, kaže predstojnica bjelovarskog Područnoga ureda HZZ-a Dijana Zekić Kereži.
- To je ujedno i najsigurniji vid zapošljavanja, gdje nezaposleni sve informacije mogu dobiti od HZZ-ovih, odnosno Euresovih savjetnika i asistenata-kaže D. Zekić Kereži. No, s obzirom na količinu objavljenih natječaja među europskim poslodavcima nije prevelika jagma za hrvatskom radnom snagom, pa dio nezaposlenih posao traži i putem pojedinih agencija.