U svijetu je koronavirusom zaraženo više od 1,9 milijuna ljudi, a zabilježeno je više od 118.000 smrtnih slučajeva. U SAD- u je zabilježeno najmanje 557.000 slučajeva zaraze i zabilježeno je više od 22.000 smrtnih slučajeva povezanih sa COVID-19.
19:45 – U posljednja 24 sata u Francuskoj su preminule još 574 osobe pa je ukupno umrlih sada 14.967. U Francuskoj je zaražno ukupno 136.779 osoba, u posljednja 24 sata zabilježeno je 4.188 novih slučajeva.
17:32 - U protekla 24 sata u Keniji je zabilježeno 11 novih slučajeva zaraze koronavirusom i jedan smrtni slučaj.
Ukupno je preminulo devet osoba, a zabilježeno je 208 oboljelih osoba. Do sada se oporavilo njih 40.
17:12 - Desetak tisuća radnika u slovenskim tvrtkama, trgovini i uslužnim djelatnostima u utorak ponovo počinje raditi, nakon višetjedne zabrane zbog epidemije koronavirusa.
Od većih tvrtki rad pokreće Gorenje Hisense, proizvođač kućanskih aparata i Adria Mobil, proizvođač kamp-prikolica i kuća za odmor. Prema vladinoj uredbi, mogu raditi i automehaničari, vulkanizeri, veća gradilišta te trgovine građevinskim materijalom i bijelom tehnikom.
17:10 - Britanski premijer Boris Johnson je bio negativan na testu za Covid-19, respiratornu bolest koju izaziva novi koronavirus, rekao je njegov glasnogovornik u ponedjeljak.
Testiranje kod izlaska iz bolnice standardna je medicinska praksa, rekao je glasnogovornik, po agenciji Press Association (PA).
Johnson je nakon što se zarazio koronavirusom u bolnici proveo tjedan dana od kojih nekoliko na odjelu za intenzivnu njegu i rekao kako život duguje medicinskom osoblju koje ga je liječilo.
16:55 - Vodeći njemački znanstvenici predlažu vladi postupno ukidanje mjera za suzbijanje širenja koronavirusa, uključujući ponovno otvaranje škola, vrtića, restorana i trgovina te ukidanje zabrane putovanja.
"Njemačkoj vladi predlažemo sastavljanje plana postupnog povratka u normalno stanje", stoji u listi preporuka koje je za Nacionalnu akademiju znanosti Leopoldina sastavilo 26 znanstvenika iz različitih područja.
Preduvjet za to je zadržavanje broja novozaraženih na "niskoj razini" kako zdravstveni sustav ne bi bio preopterećen i održavanje higijene, sigurnog razmaka te obavezno korištenje zaštitnih maski u javnom prijevozu, ističu znanstvenici.
16:35 - U Velikoj Britaniji preminulo je 11.329 osoba, od čega od jučer njih 717. Ukupno je zaraženo 88.621 osoba, a njih 4.342 je novooboljelih.
16:23 - Poznati trgovac nekretninama iz New Yorka Stanley Chera (70) preminuo je od posljedica koronavirusa. CNN piše kako je Chera bio bliski prijatelj američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Trump ga je u svojim govorima tijekom predsjedničke kampanje često spominjao, nazivajući ga "jednim od najvećih graditelja i stručnjaka za nekretnine na svijetu".
Chera je zbog koronavirusa bio hospitaliziran od 24. ožujka.
16:20 - Austrija u utorak ulazi u drugu fazu borbe protiv koronavirusa koja će biti odlučujuća, rekao je u ponedjeljak ministar zdravstva i pozvao građane da ne upropaste sve ono što se dosad postiglo u suzbijanju epidemije.
U zemlji se u utorak otvaraju trgovine do 400 četvornih metara te trgovine građevinskog i vrtnog materijala, uz obvezno nošenje maski i prodavača i kupaca.
16:18 - Vrhunac krize s koronavirusom u SAD-u mogao bi se dogoditi ovaj tjedan, izjavio je u ponedjeljak vodeći zdravstveni stručnjak ukazujući na znakove stabilizacije stanja diljem zemlje.
"Ovog trena se približavamo vrhuncu krize. Znat ćete da smo na vrhuncu kada narednog dana bude manje slučajeva nego prethodnog", rekao je Robert Redfield, direktor Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
SAD, najpogođenija zemlja virusom SARS-CoV-2 ima gotovo 558 tisuća oboljelih i više od 22.000 mrtvih, a posljednja četiri dana uzastopce je umiralo po 2000 ljudi, ponajviše u New Yorku i okolici grada.
15:58 - Američka je mornarica objavila da je preminuo mornar nosača zrakoplova USS Theodore Roosevelt. Od četvrtka je bio na odjelu intenzivne njege u Guamu. Na koronavirus testirano je oko 92% članova posade, a pozitivno je njih 585.
Ranije ovog mjeseca smijenjen je kapetan nosača zrakoplova Brett Crozier nakon što je poslao pismo mornarici u kojem je zahtijevao da se njegove mornare smjesti u karantenu na kopnu zbog prebrzog širenja koronavirusa.
15:20 - U Srbiji je ukupno zaraženo 4.054 osoba, od čega od jučer njih 424. Preminulo je još pet osoba. Ukupno je u Srbiji preminulo 85 osoba.
14:00 - Kosovske vlasti stavile su u ponedjeljak glavni grad Prištinu u karantenu nakon rekordnog rasta broja zaraženih covidom-19.
U nedjelju poslijepodne, ministarstvo zdravstva izvijestilo je o 79 novozaraženih, čime je ukupan broj u zemlji dosegnuo 362. Od tog broja sedam je osoba umrlo, a oporavilo se 58. Policija je postavljena na rubove grada te dopušta izlazak i ulazak samo osobama s propusnicom.
Mnogo je vozača koji se okreću i voze dalje pošto im je policija odbila dopustiti ulaza, piše list Insajderi. Osim Prištine u izolaciji je sedam od 38 kosovskih okruga od kojih osam nije još prijavilo zarazu koronavirusom.
VIDEO Snimka pluća osobe zaražene koronavirusom
13:37 Španjolska je dozvolila građevinarima, radnicima u tvornicama i drugima koji nisu mogli raditi od kuće da se vrate na posao, pod uvjetom da slijede stroge sigurnosne smjernice.
12:26 Zastupnici u njemačkom parlamentu ove će se godine zbog krize uzrokovane pandemijom koronavirusa odreći redovitog povećanja plaća, javljaju njemački mediji u ponedjeljak. Plaća im trenutno iznosi 10.080 eura a u lipnju je trebala porasti na 10.345 eura. Uz to dobivaju 4400 eura za ostale troškove.
"Smatramo da bi povećanje plaće zastupnicima tijekom najveće krize koja je Njemačku pogodila posljednjih nekoliko godina bilo problematično", rekao je jedan od čelnika demokršćanskog zastupničkog kluba Michael Grosse-Broemer. I druge parlamentarne stranke signalizirale su spremnost na odricanje od povišice.
12:10 U Austriji od 14.000 oboljelih, više od 50 posto ozdravilo, ali uzlazna krivulja smrtnih slučajeva strmoglavo se penje. Više pročitajte ovdje.
11:53 Južna Koreja objavila je u ponedjeljak da je najmanje 116 ljudi koji više nisu imali koronavirus ponovno pozitivno, premda su dužnosnici nagovijestili da će uskoro razmotriti ublažavanje ograničenja u svrhu prevencije novog vala zaraze. Južna Koreja ukupno je prijavila samo 25 novih slučajeva u ponedjeljak, no porast "ponovno aktiviranih" pacijenata povećao je zabrinutost dok zemlja nastoji iskorijeniti zarazu.
Dužnosnici još uvijek istražuju uzrok trenutnog recidiva. Međutim, ravnatelj korejskih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (KCDC) Jeong Eun-kyeong rekao je da se virus možda ponovno aktivirao, a ne da su se pacijenti ponovno zarazili. Drugi stručnjaci rekli su da su u pitanju možda bili neispravni testovi, ili da su u organizmima pacijenata prisutni ostaci virusa koji više nisu zarazni niti opasni, ni za njih niti za druge. Tih 116 slučajeva više je nego dvostruko od 51 slučaja koje je ta zemlja prijavila tjedan prije.
Premijer Chung Sye-kyun je upozorio da se zemlja, čak i kad ograničenja budu ublažena, neće vratiti životu prije izbijanja zaraze. "Potreban nam je vrlo oprezan pristup jer preuranjeno ublažavanje pravila o socijalnoj distanci moglo bi imati nepovratne posljedice te moramo duboko promisliti o tome kada ćemo i kako prijeći na novi sustav", rekao je.
11:35 Španjolska bilježi dnevni pad broja smrtnih slučajeva i broja zaraženih. Od jučer je preminulo 517 osoba. Od početka epidemije zabilježeno je 17 489 smrtnih slučajeva, dok je ukupno dosad registrirano 169 496 zaraženih. Oporavilo se više od 64 tisuće pacijenata.
Vlasti su izvijestile da je započela distribucija 10 milijuna maski u javnom prijevozu.
FOTO Madrid: Podjela maski u javnom prijevozu
11:22 Indijski su policajci na neuobičajen način odlučili kazniti grupu stranih turista u toj zemlji, primoravši ih da 500 puta napišu "ispričavam se...", nakon što su prekršili odredbu o zabrani kretanja u gradu Rishikeshu.
Desetero stranih turista iz Izraela, Meksika, Australije i Austrije zatečeno je u šetnji tim indijskim gradom, čime su prekršili službenu odredbu kojom je kretanje dopušteno samo u nužnim situacijama, poput odlaska do trgovine s namirnicama ili do ljekarne. Lokalni policajac Vinod Sharma je pojasnio da je svaki od turista morao 500 puta napisati rečenicu: "Nisam se pridržavao pravila izolacije, zbog čega mi je jako žao", a to su morali obaviti pod budnim okom čuvara reda, piše na Twitteru lokalnog online časopisa.
Indijska policija se domislila još nekim neobičnim metodama kojima lokalno stanovništvo želi potaknuti na ostanak u domovima usred pandemije koronavirusa. Jedna od njih je nošenje kaciga u obliku koronavirusa.
FOTO Policajci u Indiji s kacigama u obliku koronavirusa
11:14 Slovenija je izvijestila o 7 novih slučajeva zaraze i 2 nova smrtna slučaja uz napomenu da je su na Uskrs testirana samo 554 uzorka.
Slovenski infektolozi ističu da broj novih dnevnih zaraza zadnjih dana pada u odnosu na više od 20 koliko ih je bilo početkom travnja, što ukazuje na trend smirivanja epidemije. No, upozoravaju da stanje još nije stabilno, pa na snazi ostaju ograničenja u gospodarstvu, održavanje fizičkog razmaka i zabrana napuštanja prebivališta osim zbog odlaska na posao ili drugih nužnih slučajeva.
11:00 Stotine liječnika i drugih medicinskih radnika u BiH na bolovanju su na vrhuncu epidemije COVID-19 od kojeg je do ponedjeljka oboljelo više od tisuću i umrlo 39 ljudi. Zabrinjava podatak da je u glavnom gradu u jeku epidemije na bolovanju čak 700 liječnika i drugog medicinskog osoblja. Sumnja se kako su brojni među njima tako željeli izbjeći rizik od zaraze na radnom mjestu.
Ravnateljica kliničkog centra u Sarajevu Sebija Izetbegović upozorava da se radi o vrlo ozbiljnom problemu koji prijeti pogibeljnom urušavanju zdravstvenoga sustava. "Oduvijek imamo problem s lažnim bolovanjima i tvrdim kako i u ovim teškim trenutcima dvije trećine medicinskih radnika neopravdano izbiva s posla", rekla je Izetbegović listu Dnevni avaz.
"Srećem svoje zaposlenike po gradu kako šetaju a neki od njih su sebi sami pisali bolovanje. Pratimo tu anomaliju, koja se na vrhuncu teške i neizvjesne borbe protiv opakoga zla kosi sa Hipokratovom zakletvom i došli smo do pouzdane spoznaje kako se uglavnom radi o istim osobama", dodala je.
Ravnatelj Doma zdravlja Muhamed Ahmić najavljuje sankcije za neopravdana bolovanja. "Naložio sam liječnicima da se pooštre kriteriji za odobravanje bolovanja i nekritičko otvaranje bit će kažnjeno", istaknuo je Ahmić.
10:49 U protekla 24 sata u Njemačkoj je zabilježeno 2537 novih slučajeva zaraze te 126 smrtnih slučajeva. Ukupan broj potvrđenih slučajeva popeo se tako na 123 016, a ukupan broj smrtnih slučajeva na 2799, javlja Bild.
10:32 Rusija je danas izvijestila o dosad najvećem dnevnom porastu broja zaraženih. U protekla 24 sata otkriveno je 2558 novooboljelih, što čini ukupnu brojku od 18 328. Od jučer je u toj zemlji preminulo 18 osoba,
10:25 U protekla 24 sata u Mađarskoj je preminulo 10 ljudi od koronavirusa, a zabilježeno je 48 novooboljelih.
10:11 Znanstvenici raspolažu novim dokazima o povezanosti čovjekove eksploatacije prirode i pandemija. Ustanovili su da bliski kontakt s divljim životinjama kroz lov, trgovinu ili uništavanje prirodnih staništa svijet suočava s povećanim rizikom od izbijanja epidemija novih bolesti. Otkriveno je da divlje životinje kojima prijeti izumiranje zbog ljudske ekploatacije nose dvostruko više virusa koji mogu izazvati bolesti među ljudima u odnosu na vrste koje su ugrožene iz drugih razloga. Isti je slučaj s ugroženim vrstama koje su u opasnosti zbog gubitka prirodnog staništa.
"Kako se prirodno stanište smanjuje, divlje životinje dolaze u bliži kontakt s ljudima", rekla je za BBC dr, Christine Johnson s kalifornijskog sveučilišta u američkom Davisu. "Istodobno divlje životinje mijenjaju način prijenosa bolesti da bi se prilagodile antropogenim aktivnostima i promjenama u prirodi. To ubrzava pojavu bolesti iz divljine, što nas je i dovelo u opasnost od pandemije jer smo svi globalno povezani kroz putovanja i trgovinu."
Dr. Johnson kaže da je brojčano malo divljih životinja na rubu izumiranja te da one općenito predstavljaju malen rizik od prijenosa iinfektivnih bolesti, osim u slučaju kad ih ljudska eksploatacija i nestanak pridonog staništa primoraju na blizak kontakt s ljudima.
9:56 Nekoliko europskih zemalja, među kojima i Austrija te Češka, ovih dana ublažavaju mjere protiv pandemije. Isto najavljuje čak i 'američki Capak', dr. Anthony Fauci. Više pročitajte ovdje.
9:36 Indija se, kao i većina dijelova svijeta, utrkuje s vremenom kako bi pravodobno isporučila zaštitnu opreme svojim medicinskim timovima koji se bore protiv koronavirusa. S više od 8.500 slučajeva u cijeloj državi do sada, tamošnja vlada se bori da izađu na kraj s potražnjom. U nekim su slučajevima liječnici bili prisiljeni koristiti kabanice i kacige za motocikle.
Jedan liječnik koji radi u bolnici u gradu Lucknow na sjeveru zemlje, rekao je: "Ne dobivamo zaštitnu opremu tako brzo koliko bi trebali. Ovo je zaista rat i uspoređuju nas s vojnicima, ali vojnike se ne šalje u rat da se bore nenaoružani".
9:14 Pandemija koronavirusa ugrožava osnovnu brigu za najsiromašniju djecu u svijetu koja žive u zemljama u razvoju i kriznim žarištima, upozorio je u ponedjeljak UNICEF. "Pandemija je egzistencijalna prijetnja milijunima djece", rekao je čelnik njemačke podružnice UNICEF-a Christian Schneider za dpa.
"Samo međunarodno koordiniranom akcijom može se spriječiti da svjetska zdravstvena kriza postane katastrofa za djecu", istaknuo je. Posebno je zabrinjavajuće širenje virusa u prenatrpanim izbjegličkim logorima u Grčkoj i Siriji. "Mnoga djeca ondje već pate od neuhranjenosti i prijašnjih bolesti i imaju preslab imunitet da se bori protiv novih opasnosti", rekao je Schneider.
To vrijedi i za djecu u zoni Sahela i južne Afrike. Blizu 40 posto Afrikanaca kod kuće nema mogućnosti prati ruke vodom i sapunom, što je ključni način da se zaustavi virus. U Aziji posebno zabrinjava broj zaraženih u Bangladešu. "Više od 850.000 pripadnika Rohindža ondje živi u prenatrpanim izbjegličkim logorima", rekao je Schneider.
UNICEF apelira na vlade, tvrtke i privatne donatore da sada učine sve što mogu da osiguraju zaštitu i skrb za ugroženu djecu.
9:12 Kao zemlja koja nema niti jedan smrtni slučaj, a broj zaraženih koronavirusom kreće se u nekoliko stotina, Vijetnam je dobio pohvale Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i može služiti kao primjer države koja je uspjela obuzdati pandemiju. Broj zaraženih u Vijetnamu prema brojaču sveučilišta Johns Hopkins je 262, u zemlji koja broji više od 95 milijuna stanovnika. Više pročitajte ovdje.
9:04 Dugi redovi za besplatni uskršnji ručak pred njujorškom dobrotvornom organizacijom pokazuju veličinu krize koju je izazvala epidemija COVID-19 u SAD-u.
8:54 Još pet slučajeva zaraze zabilježeno je sinoć u Federaciji Bosne i Hercegovine, a među njima je beba rođena ove godine, potvrđeno je za Avaz iz KCUS-a. U Republici Srpskoj potvrđena su također četiri nova slučaja. U BiH je tako dosad zabilježeno 1018 pozitivnih slučajeva.
8:46 Svi sportski događaji na tlu Italije odigravat će se bez nazočnosti gledatelja najmanje do siječnja 2021., objavio je talijanski Mediaset ne navodeći izvor informacije.
U Italiji se nadaju da bi već u svibnju mogli nastaviti nogometno prvenstvo, ali kad pandemija izazvana koronavirusom bude stavljena pod kontrolu te se steknu uvjeti za održavanje sportskih natjecanja, navijačima neće biti dopušteno uživo pratiti događaje na stadionima ili u dvoranama najmanje tijekom 2020.
Italija je jedna od najpogođenijih država svijeta pandemijom bolesti COVID-19, s više od 19.000 umrlih i 150.000 zaraženih koronavirusom.
8:30 Gotovo 500 viceva i pošalica na temu koronavirusa i uredbi o fizičkoj distanci prikupljeno je dosad u akciji slovenskoga Etnografskog muzeja započetoj 23. ožujka, jedanaestog dana nakon što je u Sloveniji proglašena epidemija COVID-19.
Vodstvo te ustanove odlučilo se na prikupljanje humora nastalog u vrijeme epidemije, kada mnogi zapadaju u tjeskobna stanja, kao nematerijalnih tragova tog traumatičnog društvenog razdoblja te da bi se potvrdilo da humor "u doba korone" može pomoći u prevladavanju trenutačnog osjećaja nesigurnosti i straha.
8:11 Novi Zeland i Australija, svjetski priznati zbog ranih znakova uspjeha u borbi protiv širenja koronavirusa, u ponedjeljak su objavili da je prerano početi ublažavati pravila socijalne distance ili pokretati gospodarstvo.Stopa zaraženih slučajeva znatno se smanjila u objema zemljama bez opterećivanja kapaciteta njihovih zdravstvenih sustava. Novi Zeland nametnuo je karantenu širokih razmjera, a Australija je također strogo ograničila mnoge aktivnosti.
Novi Zeland prijavio je petu smrt od koronavirusa u ponedjeljak, no broj novozaraženih u toj zemlji od 5 milijuna porastao je samo za 15, što je šestina broja zaraženih početkom travnja. Na Novom Zelandu sada je potvrđeno ukupno 1064 zaraženih. Prema podacima australskoga ministarstva zdravstva, broj novozaraženih u ponedjeljak je porastao za 33 slučaja, što je najsporija stopa u mjesec i manja od desetine broja zaraženih prije dva tjedna.
Australija je prijavila 6322 slučaja i 61 smrt od koronavirusa. Ministar zdravstva Greg Hunt rekao je da je prerano ublažiti ograničenja unatoč silaznoj krivulji novozaraženih. Australija je odredila najstrožu karantenu tijekom uskrsnih blagdana. Helikopterima, policijskim kontrolnim točkama i teškim kaznama vlasti odvraćaju ljude od kršenja zabrana putovanja ili kršenja pravila o javnim okupljanjima.
Novozelandska premijerka Jacinda Ardern rekla je da će odluka o tome hoće li se produljiti karantena i izvanredno stanje, proglašeno potkraj ožujka, biti donesena 20. travnja.
6:58 - Kina je objavila najveći broj novih slučajeva zaraze koronavirusom u skoro šest tjedana, do čega dolazi zbog sve većeg broja dolazaka iz inozemstva, a zemlja se suočava s izazovima da spriječi drugi val zaraze Covidom-19.
Ukupno je novih 108 slučajeva zabilježeno u nedjelju, što je porast u odnosu na 99 koliko je zabilježeno dan ranije, te je to ujedno i najveći broj slučajeva otkako su 6. ožujka bila registrirana 143 slučaja.
Ukupan broj potvrđenih slučajeva u kopnenoj Kini sada je 82.160, dok je broj smrtnih slučajeva porastao za dva, na 3.341.
Nacionalno povjerenstvo za zdravstvo objavilo je u ponedjeljak da je 98 novih slučajeva uvezeno i da je riječ o ljudima koji su došli u Kinu iz drugih zemalja, što je novi rekord u odnosu na broj dan ranije - 97. Broj asimptomatskih slučajeva pao je sa 63, koliko je iznosio dan ranije, na 61. Iako je broj dnevnih slučajeva infekcije jako opao u odnosu na vrh epidemije u veljači Beijing je zabrinut da bi ljudi koji dolaze izvana mogli pokrenuti drugi val i ponovno vratiti zemlju u stanje skoro potpune paralize.7
Video: Veliki petak: Križni put u Rimu
Sjeverna pokrajina Heilongjiang, koja graniči s Rusijom, objavila je da ima 56 novih slučajeva - od čega 49 iz Rusije. Kineski gradovi na granici s Rusijom u nedjelju su objavili da će ojačati pogranične kontrole i uvesti mjere karantene po dolasku u zemlju. Pogranični grad Suifenhe te Harbin, prijestolnica pokrajine, objavili su da će tražiti da svi koji dolaze iz inozemstva budu u karanteni 28 dana. U Harbinu će također na 14 dana biti u samoizolaciji građani kod kojih testovi pokažu da su pozitivni na Covid-19 ili su asimptomatski.
6:40 - Američki predsjednik Donald Trump u nedjelju je odbacio kritike da je njegov odgovor na prijetnju koronavirusom bio zakasnio nazvavši takve tvrdnje "lažnim vijestima" Demokrata i medija.
Trump je na Twitteru objavio: "Ako Oporbena Stranka Lažnih Vijesti svom snagom gura tvrdnju da je predsjednik Trump 'ignorirao rana upozorenja na prijetnju' zašto su me onda Demokrati i mediji zlobno kritizirali kad sam uveo zabranu putovanja za Kinu? Oni su rekli 'rano i nepotrebno' ". "Korumpirani mediji", napisao je Trump.
Američka medijska izvješća sve više ukazuju na rastuću zabrinutost načinom kako je Bijela kuća reagirala na prve znakove da se približava pandemija, umanjujući u to doba rizik po SAD i propuštajući upozoriti na potrebu da se osiguraju zalihe potrebnog medicinskog materijala.
U izvješćima Washington Posta i New York Timesa navodi se da su visoki savjetnici američkog predsjednika krajem siječnja upozorili da bi pandemija koronavirusa mogla odnijeti stotine tisuća američkih života. Trump je prvotno umanjivao ozbiljnost opasnosti od koronavirusa, javno do početka ožujka stojeći na stajalištu da virus nije razlog za zabrinutost Sjedinjenih Država.
Tih prvih mjeseci Trump je pozdravljao napore Kine da zadrži virus, koji je izbio u kineskom gradu Wuhanu.
Prošlog je tjedna krivnju svalio na Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO)i zaprijetio da će joj smanjiti financiranje. "WHO je zabrljao", napisao je na Twitteru, upozoravajući da je SAD glavni financijer ove organizacije.
6:35 - Turski predsjednik Tayyip Recep Erdogan nije prihvatio ostavku ministra unutarnjih poslova Suleymana Soylua, objavilo je u nedjelju tursko predsjedništvo, nakon što je on ranije podnio ostavku zbog kontroverznog uvođenja policijskog sata.
"Predsjednik nije prihvatio ostavku ministra unutarnjih poslova i on će nastaviti obnašati dužnost", priopćio je u nedjelju kasno navečer ured predsjedništva zadužen za komunikacije.
Ovdje u Rusiji tj Moskvi vracaju se turisti iz inozemstva pa otud povecanje zaraze. mislim daih ima jos sto tisuca vratiti se. A bilo je cetri miliona turista vani. .Koliko kod nas stanovnika. Zatim najvise je bolesni u Moskvi i ST Peterzburgu jer je iz tih oblasti najvise turista. Ovdje ne prave nikakve poljske bolnice jer je to ipak pomalo nedostojno za pacijente. Ovdje bit ce uskoro gotova bolnica do kraja travnja od dvi tisuce lezajeva za obolile. Inace u Rus pravi se takvih cetrdeset bolnica.Oni imaju brdima medicinske opreme i aparata i pomazu cjelom svjetu. Evo u Italiji smanjila se duplo smrtnost odkad su Rusi dosli. Ruski biolozi uce Talijane kako se to radi. A dobili su ogromnu medicinsku pomoc. Ne samo Talijani vec Amerikanci gje je prava kataklizma i strasno zatim Kina Sir Iran kao BIH SRB, Hoce Francuska Rus strucnjake i Spanija jer tamo je Epokalipticno stanje.Moj savjet vam je zasadite polja ko ima i vrtove Jesen je daleko a bjeda moze zakucati na svaka vrata.